افزایش ۲۰درصدی ارزش تجارت ایران و لهستان در سه ماه نخست ۲۰۱۸

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، «لاروسلاف کاچینسکی» عصر شنبه در نشست خبری هیات تجاری و نمایندگان وزارت کارآفرینی و فناوری لهستان افزود: ارزش تجارت ایران و لهستان از ۸۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۲۳۰ میلیون دلار در زمان حاضر رسیده است.
وی درباره روابط اقتصادی ایران و لهستان پس از اعمال تحریم های نفتی علیه ایران تصریح کرد: سیاست به ما مربوط نیست و فقط اقتصاد برای ما اهمیت دارد.
کاچینسکی اضافه کرد: لهستان به دنبال بازاریابی در ایران برای روابط اقتصادی بلندمدت است؛ به همین دلیل به مسائل سیاسی توجهی نمی کند.
وی گفت: فرصت های سرمایه گذاری ایران و لهستان به ۱۵۰ شرکت ایرانی و ۴۰۰ شرکت لهستانی معرفی شده اما از جزییات مذاکرات و قراردادهای شرکت ها هنوز اطلاعی در دست نیست.
کاچینسکی درباره ماشین آلات فروخته شده به معدن طبس نیز گفت: ۱۳سال قبل این ماشین آلات به ایران فروخته شده و لهستان آماده ارائه خدمات پس از فروش و قرارداد برای فروش ماشین آلات جدید است.

** سهم ایران از تجارت پارسال با لهستان
نماینده وزارت فناوری و کار لهستان نیز در این نشست خبری گفت: ۸۰درصد صادرات این کشور را ماشین‌آلات صنعتی تشکیل می دهد که بخش زیادی از آنها مربوط به فعالیت های معدنی است.
«مارک مورن» درباره حجم مبادلات تجاری ایران و لهستان اضافه کرد: در سال ۲۰۱۷ ارزش مبادلات تجاری ۲ کشور ۲۳۰ میلیون دلار و سهم ایران ۹۰ میلیون دلار بود.
این مقام لهستانی با تاکید بر ضرورت همکاری اقتصادی میان ایران و لهستان گفت: لهستان با ۵۲ کشور همکاری اقتصادی دارد و به ایران به عنوان بازار هدف بسیار مهم نگاه می کند.

** لزوم افزایش شناخت بخش بازرگانی ۲ کشور
مدیر توسعه بخش ایران آژانس سرمایه‌گذاری لهستان در این نشست خبری گفت: ایران و لهستان با وجود همه تلاش‌ها هنوز از یکدیگر در عرصه صنعتی و شناخت کافی ندارند.
«علی مهابادی پور» در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه چرا اتاق بازرگانی مشترک ایران و لهستان در تهران هنوز تشکیل نشده است، شناخت ناکافی را یکی از مهمترین دلایل این امر دانست.
اتاق مشترک میان دو کشور در لهستان پس از برجام تشکیل شده است.
مهابادی پور از برگزاری نشست کمیته مشترک بازرگانی میان ایران و لهستان در بیست و یکم آبان خبر داد.
وی اضافه کرد: فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک به ۴۵ شرکت ایران و لهستان به طور رایگان عرضه شده است.
نشست خبری هیات تجاری و نمایندگان وزارت کارآفرینی و فناوری لهستان عصر امروز در خبرگزاری مهر برگزار شد.