امضای تفاهم‌نامه برای پیشبرد فعالیت‌های پژوهشی و اکتشافات معدنی

تهران- ایرنا- تلاش برای پیشبرد و تقویت پژوهش های مرتبط با زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از جمله مفاد یادداشت تفاهم میان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ، پژوهشکده علوم زمین و دانشگاه سمنان است که امروز ( دوشنبه ) در تهران به امضا رسید.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بر اساس این یادداشت تفاهم‌ که به امضای علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ، مسعود نصیری زرندی رئیس دانشگاه سمنان و حمید نظری معاون پژوهشی پژوهشکده علوم‌زمین (به نمایندگی از رئیس پژوهشکده) رسید، گسترش همکاری‌ها و همفکری‌های علمی و آموزشی تحقیقاتی مشترک در بخش علوم‌زمین در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، بهره­‌گیری مطلوب از توانمندی‌ها، تجارب و ظرفیت­‌های پژوهشی و علمی در جهت پیشبرد و تقویت پژوهش‌­های زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در سطح استانی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و توسعه ارتباطات علمی، پژوهشی و آموزشی و همچنین تبادل اطلاعات، ارتقای فعالیت­‌های جاری و پرداختن به اولویت­‌های مشترک به عنوان مهمترین اهداف تفاهم‌نامه بیان شد.

همچنین امضا کنندگان این تفاهم نامه در بخش همکاری­‌های پژوهشی در زمینه اجرای طرح‌های پژوهشی مشترک با محوریت مدیریت منابع زمینی، اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه‌های اقلیم‌شناسی دیرینه، گردشگری زمین‌شناختی، آلاینده‌های زیست‌محیطی، زمین‌شناسی پزشکی و گیاه پالایی و همکاری متقابل علمی و پژوهشی در گرایش‌های زمین‌شناسی، گیاه‌شناسی، خاکشناسی، محیط زیست، کانی‌شناسی و سنگ‌شناسی، هواشناسی، اقلیم‌شناسی و آبشناسی به توافق دست یافتند.

علاوه براین ایجاد ارتباطات علمی از طریق دوره‌های آموزشی، کارگاه‌ها، سمینارها، نمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی مشترک با توجه به قوانین و مقررات مربوطه نیز به عنوان اهداف  آموزشی این یادداشت تفاهم است.

 دعوت از متخصصان شاغل در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و پژوهشکده علوم زمین به منظور تدریس، مشاوره پایان‌نامه‌ها، حضور در همایشهای علمی، جلسات دفاعیه، پایان‌نامه­‌ها و نظایر آن مرتبط با فعالیت‌های سازمان و پژوهشکده، مطابق ضوابط از دیگر نکات مندرج در این یادداشت تفاهم است.

مساعدت در پذیرش دانشجوی فوق دکتری (Post-Doc) در دانشگاه سمنان مطابق با ضوابط دانشگاه و استفاده از امکانات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه سمنان برای انجام پروژه‌های مشترک یا مستقل سازمان و پژوهشکده مطابق با ضوابط دانشگاه نیز از دیگر موارد مشترک همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دانشگاه سمنان و پژوهشکده علوم زمین محسوب می شود.