برنامه عملیاتی متناسب با الزامات «جهش تولید» تدوین می‌شود

تهران – ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت در راستای نامگذاری سال ۹۹ با عنوان «جهش تولید» دستور آسیب شناسی برنامه های وزارتخانه در این سال و تهیه برنامه عملیاتی متناسب با الزامات جهش تولد را صادر کرد.

به گزارش وزارت صنعت، «رضا رحمانی» با صدور دستوری ویژه، به همه بخش های علمی، پژوهشی و توسعه ای وزارتخانه، ماموریت داد تا نقطه نظرات و پیشنهادات نخبگان و صاحبنظران علمی و اقتصادی کشوررا برای تدوین برنامه عملیاتی متناسب با الزمات «جهش تولید» را دریافت کنند.

رحمانی تاکید کرده است: تشکل های بخش خصوصی نیز با همکاری معاونت طرح و برنامه، ضمن آسیب شناسی دقیق نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات و تجربیات سال ۹۸ که سال “رونق تولید” بود؛ با تکیه بر مبانی علمی و شاخص های تعریف شده در “اقتصاد مقاومتی” در اسرع وقت برنامه های طراحی شده را با الزامات “جهش تولید” تطبیق دهند.

وزیر صنعت با اشاره به ارزیابی میزان پیشرفت شعار سال ۹۸ یعنی «رونق تولید»، تاکید کرد: همانطور که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند، برنامه‌ریزی ها و اقدامات انجام شده منجر به بازگشت برخی کارخانه‌های راکد یا تعطیل، افزایش ظرفیت تولید بعضی از واحدها، به میدان آمدن شرکت های دانش‌بنیان و برداشتن گام‌های جدی در پژوهش و تحقیق به‌عنوان سرچشمه تولید، شد.

وی با اشاره به تاکید رهبری در خصوص ضرورت محسوس تر شدن اثر عینی راه افتادن تولید، تصریح کرد: این مهم نیازمند واقعیت گرایی برنامه ها، بازبینی دقیق، دوری از هر گونه شعارزدگی و نگاه علمی مبتنی بر توانمندی های داخلی است.

وزیر صنعت گفت: بنا بر دستور رهبری باید با کار ۱۰ برابری، تولید به جایی برسد که در زندگی مردم اثر گذار باشد بنابراین با توجه به ارکان اقتصاد مقاومتی، باید همه ظرفیت های دولتی و مردمی حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی و مدیریت مصرف در این زمینه مورد توجه جدی قرار بگیرد.

رحمانی بار دیگر از همه نخبگان و فعالان بخش خصوصی، تشکل های صنعتی و معدنی کشور و صاحبنظران این حوزه دعوت کرد که پیشنهادات موثر خود را به وزارت صنعت ارائه کنند تا د تا در سال ۹۹ شاهد تحقق کامل اهداف شعار سال یعنی «جهش تولید» باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی به رسم هر سال در نخستین لحظات سال نو، در پیامی به مردم ایران، با نام‌گذاری سال جدید با عنوان «جهش تولید»، مسیر حرکت یک‌ساله‌ کشور را مشخص و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند: جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.