بهشت معدنی ایران ناشناس اما پرطمطراق

استان خراسان جنوبی یکی از مهم‌ترین استان­‌های معدنی کشور از نظر تنوع و میزان ذخایر معدنی شناخته شده است. در این استان بیش از ۴۰ نوع ماده معدنی شناخته شده، ۳۴۸ معدن فعال، ۵۸۸ معدن دارای پروانه بهره‌برداری و بیش از ۷/۳ میلیارد تن ذخیره قطعی شناسایی شده وجود دارد.

در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری گسترده در این بخش تلاش شده تا این ظرفیت غنی بیشتر شناخته شود، ظرفیتی که شاید تاکنون مغفول مانده است.

خراسان جنوبی؛ یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اکتشافی در کشور

علی اصغرزاده، مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: خراسان جنوبی به جهت خصوصیت زمین‌شناسی فوق العاده یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اکتشافی در کشور است که در حال حاضر در ۱۱ پهنه اکتشافی این استان کار می‌شود.

وی افزود: از این ۱۱ پهنه در استان، چهار مورد توسط ایمیدرو، شش پهنه توسط شرکت تهیه و تولید و یک مورد توسط کنسرسیوم پایا در حال کار است.

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ادامه داد: چهار پهنه فردوس – قاین، لوت شمالی و پهنه ایران مرکزی و پهنه نواری مرزی در خراسان جنوبی توسط ایمیدرو در حال شناسایی است.

وی با بیان اینکه در پهنه نوار مرزی سه محدوده دارای پروانه بهره برداری وجود دارد، گفت: این محدوده‌ها شامل مواد معدنی لیتیوم، مس و طلا است.

مدیر اکتشاف ایمیدرو اظهار کرد: در فردوس- قاین ۴۷ محدوده، در پهنه لوت شمالی ۲۷ محدوده و در پهنه ایران مرکزی ۹ محدوده دارای پتانسیل جدید شناسایی شده است.

اصغرزاده یادآور شد: عمده این محدوده‌ها شامل فلزاتی از قبیل مس طلا و سرب و روی است و در برخی نقاط آهن نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: با توجه به پهنه‌های متعدد ژئوفیزیک هوایی در خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری سنگینی انجام شده و بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه اکتشاف ژئوفیزیک هوایی پرداخت شده و امسال نیز بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان هزینه اکتشافی پروژه‌ها در حال کار است.

مدیر اکتشاف ایمیدرو با بیان اینکه هر پروانه اکتشاف تا تبدیل شدن به معدن بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد، اظهار کرد: با انجام این هزینه‌ها توسط ایمیدرو، با ایجاد اطلاعات و شفافیت، ریسک سرمایه‌گذاری کاهش یافته و مورد اشتیاق بخش خصوصی خواهد بود و به سمت واگذاری محدوده‌ها خواهیم رفت.

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) گفت: ماحصل اکتشافات صورت گرفته در ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در سطح کشور، کشف ۷۶۰ محدوده اکتشافی جدید بوده است.

وی افزود: از این تعداد ۲۸۰ مورد برای ادامه کار توسط ایمیدرو انتخاب شده و بقیه در اختیار سازمان صمت استان‌ها قرار گرفته تا طبق مقررات به بخش خصوصی واگذار شود.

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) ادامه داد: برای این تعداد محدوده در اختیار ایمیدرو ۷۲ پروانه اکتشافی صادر شده و از این تعدد ۱۲ محدوده به گواهی کشف رسیده است که بر اساس سیاست ایمیدرو به بخش‌های خصوصی واگذار می‌شود.

وی بیان کرد: از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۶۶۰ هزار کیلومتر مربع پهنه معدنی در ۳۰ استان کشور، فازهای اکتشافی آن آغاز شده و تا پایان سال گذشته ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع از این پهنه‌ها شناسایی و پی‌جویی شده است.

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تصریح کرد: ایمیدرو در کل کشور برای تامین خوراک صنایع معدنی موجود فعالیت‌های گسترده اکتشافی شروع کرده است.

اصغرزاده گفت: ایمیدرو تلاش می‌کند با اکتشاف‌های گسترده محدوده‌های جدید را شناسایی و در راستای فلزات استراتژیک مورد نیاز کشور از قبیل سنگ آهن، مس، سرب و روی، زغال سنگ، بوکسیت، طلا، آنتیموان و پتاسیم منیزیم سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را جذب حوزه معدن کند.

مدیر اکتشاف طرح توانمندسازی بخش اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: حدود ۶۰ درصد هزینه ژئوفیزیک هوایی کشور در خراسان جنوبی انجام شده که بیش از ۱۰ میلیون یورو هزینه کل ژئوفیزیک هوابرد در این استان برای اکتشاف پهنه‌ها بوده است.

فعالیت ایمیدرو در بخش اکتشافات معدنی خراسان جنوبی

کیامرث شیرخانی، مدیر اکتشاف طرح توانمند سازی بخش اکتشاف ایمیدرو نیز اظهار کرد: ایمیدرو علاوه بر خراسان جنوبی در قالب ۴۱ پهنه در ۳۰ استان مشغول فعالیت اکتشاف است.

وی با اشاره به فعالیت ایمیدرو در بخش اکتشافات معدنی خراسان جنوبی گفت: از سال ۹۲ تاکنون اکتشافات نوار مرزی خراسان جنوبی دنبال شده است.

وی ادامه داد: بعد از شناسایی، پی‌جویی مرحله اول و دوم، اکتشاف عمومی سپری شده و وارد فازهای دیگر شده‌ایم.

مدیر اکتشاف طرح توانمند سازی بخش اکتشاف ایمیدرو تصریح کرد: پهنه فردوس- قاین و لوت محدوده‌هایی هستند که ژئوفیزیک هوایی انجام و پهنه غربی هم ژئوفیزیک هوایی انجام شده است.

وی با بیان اینکه ایمیدرو در سه محدوده نوار مرزی مستقر است، گفت: از مجموع ۲۵ محدوده نوار مرزی ۶ هزار کیلومتر مربع در محدوده ماهیرود کار فیزیکی آن در حال انجام بوده که پتانسیل این محدوده مس و آهن است.

مدیر اکتشاف طرح توانمندسازی بخش اکتشاف ایمیدرو با اشاره به گذشت هفت سال از شروع کار اکتشاف ایمیدرو در استان، گفت: در این مدت پله‌های اکتشافی و فازهای آن تکمیل شده است.

وی افزود: در مرحله اول ۲۵ محدوده معرفی شده است و در فازهای بعدی با توجه به پیشرفت اکتشاف بعضی از محدوده‌ها استعداد نداشتند لذا اکنون با سه محدوده کار می‌کنیم.

شیرخانی بیان کرد: مجموعه سه محدوده دارای پروانه در خراسان جنوبی حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع است اما در پهنه‌های لوت و فردوس- قاین با بلوک کار می‌کنیم که در فازهای مختلف اکتشاف شناسایی شده‌اند.

معدن؛ محوریت طرح آمایش سرزمینی خراسان جنوبی

مشیرالحق عابدی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز گفت: محوریت طرح آمایش سرزمینی خراسان جنوبی بخش معدن است و برای رسیدن به توسعه پایدار و اشتغال ناچار باید به این سمت برویم.
وی افزود: ژئوفیزیک هوایی در خراسان جنوبی به عنوان دومین استان در سطح کشور اجرا شده است و بعد از بحث مطالعات به دنبال مباحث اکتشاف هستیم.

عابدی با تاکید بر اینکه حداکثر ظرف شش ماه آینده باید شناسایی بلوک‌های امید بخش کامل شود، تصریح کرد: انتظار مدیریت عالی استان در راستای تفاهم‌نامه امضا شده با ایمیدرو تسریع و تعجیل در انجام کارها است که یکی از نقات قوت ایمیدرو در این مسیر حضور ۱۳ شرکت مشاوره ای قوی و هفت پیمانکار در مرحله اول در این استان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به پتانسیل‌های معدنی خراسان جنوبی اظهار کرد: حضور جوانان در بخش معدن استان برای آینده این حوزه مهم و ارزشمند است.

بیش از ۷۵ درصد ذخایر ذغال سنگ کشور در خراسان جنوبی است

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی نیز بیان کرد: خراسان جنوبی یکی از استان‌های برتر در حوزه معادن است و میزان مواد معدنی در نقاط مختلف استان نیز نشان از اهمیت آن دارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ نوع ماده معدنی در خراسان جنوبی وجود دارد، افزود: خراسان جنوبی از نعمت‌های فراوانی از جمله معادن برخوردار است و این استان در بحث ذغال سنگ بیش از ۷۵ درصد ذخایر کشور را در اختیار دارد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از ۱۰ هزار نفر در معادن استان مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: خراسان جنوبی باید در بحث مطالعات و اکتشاف به صورت سیستماتیک و فنی ورود جدی داشته باشد.

معتمدیان با بیان اینکه شرکت ایمیدرو یکی از شرکت‌های بزرگ معدنی کشور ۳۵۰ میلیارد ریال در اکتشافات معدنی سرمایه گذاری می‌کند، تصریح کرد: خام فروشی محصولات معدنی نیز یکی از مشکلات در استان است.

خراسان جنوبی به عسلویه معدنی کشور تبدیل می‌شود

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم استان رو به رشد و توسعه یابد، باید فرآوری معادن را داشته باشیم چرا که با خام فروشی به توسعه و پیشرفت نمی‌رسیم.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: محصولات خروجی در حوزه‌های مختلف معادن نیز حاصل زحمات شبانه روزی معدنکاران استان است و اجازه ندهیم عواید معادن به صورت خام به خارج از استان برود.

معتمدیان خاطرنشان کرد: تمرکز بر معادن یکی از اولویت‌ها در استان است که از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بخش دولتی و هدف‌گذاری چشم‌انداز بلندمدت خراسان جنوبی به عسلویه معدنی کشور تبدیل خواهد شد.