بومی سازی و توسعه صادرات اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است

تهران – ایرنا – وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تحقق اهداف جهش تولید، بومی سازی، تکیه بر توان داخل، تکمیل و راه اندازی طرح‌های نیمه تمام، توسعه صادرات و کنترل واردات را اولویت‌های کاری خود پس از کسب رای اعتماد از مجلس دانست.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خانه ملت، حسین مدرس خیابانی پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: تحقق اهداف جهش تولید، بومی سازی، تکیه بر توان داخل، تکمیل و راه اندازی پروژه های نیمه تمام و توسعه سرمایه گذاری اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه تولید است.

وی با بیان اینکه توسعه صادرات و کنترل واردات برنامه وزارت صمت برای بهبود وضعیت حوزه تجارت و تنظیم بازار است، افزود: به نظر می‌رسد بتوان با همفکری و تعامل با نمایندگان و استفاده از فرصت‌های به وجود آمده در شرایط تحریم، در راستای استفاده از توان داخل و بومی سازی گام برداشت تا وابستگی بخش صنعت و معدن به خارج از کشور کاهش یابد.  

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مشکلات موجود در سامانه بهین یاب، اضافه کرد: این سامانه در حال بازنگری است و معاونت امور صنایع دستورالعملی تدوین کرده که براساس آن شاخصه‌هایی مانند خرید مواد اولیه در دو سال گذشته، مصرف برق، پرداخت بیمه کارگری، مالیات برای شناسایی تولیدکنندگانی که ظرفیتی را در این سامانه ثبت کرده و براساس آن از بورس کالا، کالا دریافت می‌کنند به کار رود.

مدرس خیابانی با بیان اینکه دستورالعمل امور صنایع مراحل نهایی را طی می‌کند و احتمالا ابتدای شهریور ابلاغ خواهد شد، ادامه داد: با این دستورالعمل واحدهایی که تعطیل شده و صرفا مواد اولیه از بورس دریافت می‌کنند، حذف شده و بهین یاب به محلی برای حضور تولیدکنندگان اصلی که در حال تولید کالا هستند، تبدیل می‌شود.