بیش از ۹۵ درصد برنامه احیای معادن کوچک اجرایی شد

تهران- ایرنا- آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) حاکی است: افزون بر ۹۵ درصد برنامه احیای معادن کوچک مقیاس در ۱۱ ماهه امسال شکل اجرایی به خود گرفت.

براساس برنامه هماهنگ شده سازمان ایمیدرو با وزارت صنعت، معدن و تجارت، قرار است در سال ۹۸ تعداد ۱۵۰ معدن کوچک مقیاس در مدار فعالیت قرار گیرند که برآورد شده، تحقق این مهم موجب اشتغال سه هزار نفر می شود.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، نقش بازوی اجرایی سازمان ایمیدرو را دارد که فعال سازی معادن کوچک مقیاس را در دستور کار خود دارد.

برپایه گزارش ایمیدرو،  در قالب طرح احیا، فعال سازی و توسعه معان کوچک مقیاس، تا پایان بهمن ماه، یک هزار و ۴۸۳ معدن غیرفعال در سراسر کشور شناسایی شده و برای ۸۸۱ معدن، اقدام کلینیکی و راه حل صادر شد و تاپایان دوره یاد شده تعداد ۳۲ معدن به طور کامل فعال و فرصت اشتغال زایی مناسبی ایجاد شد.

پیش بینی شده است در دوره پنج ساله تعداد ۵۰۰ معدن کوچک مقیاس با اشتغال ۲۵ هزار نفر در مدار تولید قرار گیرند.

معادن احیا شده در استان های فارس، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و همدان واقع شده است همچنین در این طرح استان های دیگر از جمله قزوین، گیلان، ایلام، البرز، بوشهر، قم، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان، کرمان و جنوب کرمان، زنجان و مرکزی قرار دارند.

به گزارش ایرنا، پیش از این سازمان ایمیدرو اعلام کرد: شمار معادن کشور حدود ۱۰ هزار معدن است که از این رقم چهار هزار معدن غیر فعال یا راکد محسوب می شوند.