تولید گندله سنگ آهن در هفت ماه امسال ۳۶ درصد رشد کرد

تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تولید گندله سنگ آهن از آغاز امسال تا پایان مهرماه، با رشد ۳۶ درصدی در همسنجی با پارسال به ۲۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تن رسید.

به گزراش روز یکشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید ۲ شرکت بزرگ معدنی و صنعتی گل ‌گهر و میدکو با رشد قابل توجه همراه بود؛ به طوری که گل گهر با تولید بیش از هفت میلیون تن، رشد ۱۵ درصدی و میدکو با تولید ۲ میلیون و ۸۳۰ هزار تن، رشد ۶۰ درصدی را رقم زد.
به گزارش ایرنا، دستیابی به ظرفیت پیش بینی شده در سند چشم انداز فولاد کشور نیازمند برقراری توازن لازم بین زنجیره شامل استخراج مواد خام، کنسانتره سازی، گندله سازی، آهن اسفنجی و سرانجام فولادسازی است.
پس از فراهم سازی بستر تامین نیاز کشور در بخش کنسانتره سنگ آهن، حلقه گندله یکی از دغدغه های اصلی بوده و اکنون دارای ظرفیت ۴۴ تا ۴۵ میلیون تنی است.
به گفته «محمد اتابک» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، افتتاح طرح های پنج میلیون تنی گندله سنگان و اوپال در سال گذشته، حرکتی رو به جلو در این بخش است.
وی افزود: در چارچوب سند چشم انداز، اکنون به حداقل ۷۵ میلیون تن گندله نیاز داریم؛ بنابراین سرمایه گذاری در این بخش یک ضرورت است.
این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: بر اساس بررسی ها، میزان ظرفیت واحدهای گندله سازی در دست اجرا بیش از ۳۰ میلیون تن است که با احتساب ظرفیت فعال، تعادل در این بخش برقرار خواهد شد.