سازگاری فعالیت‌های معدنی با ملاحظات محیط‌زیستی

تهران- ایرنا – تفاهم‌نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با محوریت سازگاری فعالیت‌های معدنی با ملاحظات محیط زیستی در ۵ ماده به امضای حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست و خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو رسید.

به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: فعالیت‌های معدنی جزو فعالیت‌هایی است که همواره با محیط زیست در ارتباط بوده و هست و اگر همراه با رعایت ملاحظات محیط زیستی باشد، می‌تواند به یک فعالیت اقتصادی با بهره‌وری مناسب، رشد اقتصادی پایدار و تولید سرمایه و شغل برای کشور تبدیل شود و اگر بدون رعایت ملاحظات محیط زیستی باشد، طبیعتاً به فعالیتی مخرب تبدیل می‌شود که اثرات زیان‌باری بر اجزای محیط زیست و تنوع زیستی وارد می‌کند.

ظهرابی افزود: ایمیدرو به عنوان یک نهاد پیشرو در زمینه فعالیت‌های معدنی کشور که قوی‌ترین مجموعه در این حوزه نیز است، می‌تواند نقش وسیع و مهمی در حفظ محیط زیست داشته باشد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر اینکه ایمیدرو می‌تواند به الگویی برای بهره‌برداری پایدار از معادن همراه با حفظ محیط زیست تبدیل شود، تصریح کرد: اکنون فعالیت‌های معدنی در کشور چندان منطبق با ملاحظات محیط زیستی نیست.

وی امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و ایمیدرو را زمینه‌ساز ایجاد سازوکاری مناسب برای سازگاری فعالیت‌های معدنی با ملاحظات، استانداردها و ضوابط محیط زیستی دانست و ابراز امیدواری کرد اجرای صحیح این تفاهم‌نامه منجر به تبدیل شدن ایمیدرو به الگویی برای فعالیت‌های معدنی پایدار و ارائه دهنده شیوه‌هایی از حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع معدنی کشور، شود.

این مقام مسئول با اشاره به فشارهای مختلف بر سازمان حفاظت محیط زیست به منظور پیشبرد فعالیت‌های توسعه‌ای در کشور، گفت: در عین حال سازمان حفاظت محیط زیست از منابع و امکانات مناسبی برای اجرای کامل وظایف خود نیز برخوردار نیست از این رو این تفاهم‌نامه می‌تواند زمینه‌ای برای بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایمیدرو برای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی کشور و جبران و کاهش تخریب‌هایی که بر اثر فعالیت‌های معدنی بر محیط زیست تحمیل شده، باشد.

ظهرابی ابراز امیدواری کرد ایمیدرو در اجرایی شدن برنامه‌های مدیریت مناطقی که فعالیت‌های معدنی در آنها انجام می‌شود، همچنین حفاظت و حمایت از گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض تهدید با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کند.

ایمیدرو ارائه‌دهنده الگوی بهره‌برداری پایدار از منابع معدنی و معادن سبز باشد

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه از بدو شکل‌گیری مناطق چهارگانه تاکنون، بر اثر قوانین و مقررات حدود ۳۴۰ معدن در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در حال فعالیت هستند، گفت: بخشی از این معادن از جمله زیرمجموعه‌های ایمیدرو است و طبق این تفاهم‌نامه مقرر شده که این معادن به عنوان معادن سبز ارائه‌دهنده الگوهای مناسبی از بهره‌برداری پایدار از منابع معدنی باشند.

وی ادامه داد: کارگروه مشترک میان سازمان حفاظت محیط زیست و ایمیدرو به منظور تغییر روال‌های پیشین و دریافت نظر کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست پیش از هر اقدام معدنی در مناطق تحت مدیریت در متن تفاهم‌نامه تعریف شده است.

این مقام مسئول، تفاهم‌نامه منعقد شده را بخشی از تلاش‌های مجموعه معدنی کشور و ایمیدرو به عنوان پرچم‌دار این مجموعه‌ها برای حفظ محیط زیست برشمرد و ابراز امیدواری کرد با اجرای این تفاهم‌نامه که صندوق ملی محیط زیست نیز در اجرایی شدن آن نقش دارد، شاهد جهت‌گیری فعالیت‌های معدنی کشور به سمت معادن سبز و پایدار باشیم.

درخواست همکاری محیط زیست از ایمیدرو برای حفاظت از یوزپلنگ

ظهرابی ضمن یادآوری شرایط حساس و اهمیت ویژه گونه یوزپلنگ در کشور و تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ و احیای آن خاطرنشان کرد: بخشی از آسیب‌های وارد شده به یوز به ویژه در مناطق مرکزی ایران به دلیل فعالیت‌های معدنی بوده از این رو یکی از درخواست‌های مهم محیط زیست از ایمیدرو، همکاری گسترده با محیط‌زیست برای حفظ یوز در زیستگاه‌های اصلی است.

در ادامه، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به روند همکاری‌های شکل گرفته میان دو مجموعه برای امضای این تفاهم‌نامه، گفت: این تفاهم‌نامه بر پایه حفظ محیط زیست توامان با سرمایه‌گذاری در بخش معدن و توسعه فعالیت معدنی است.

خداداد غریب پور ادامه داد: ایمیدرو در این تفاهم‌نامه متعهد شده که تمامی مولفه‌های محیط زیست طبیعی را در فعالیت‌های خود رعایت و همراه با فعالیت‌های خود برای رشد سرمایه‌گذاری در بخش معدن به توسعه پایدار کشور نیز کمک کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از عزم مجموعه ایمیدرو برای رعایت ملاحظات محیط‌زیستی در فعالیت‌های معدنی در قالب بهره‌گیری از نظرات کارشناسی کارگروه مشورتی مشترک خبر داد و افزود: پیش از این نیز، همکاری‌های مشترکی شکل گرفته بود اما این تفاهم‌نامه منجر به افزایش سرعت و کیفیت فعالیت‌ها خواهد شد.

رونق سرمایه‌گذاری در بخش معدنی کشور با رعایت استانداردهای محیط‌زیستی

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: رعایت استانداردهای محیط‌زیستی منجر به رونق سرمایه‌گذاری در بخش معدنی کشور می‌شود.

این مقام مسئول اشاره‌ای هم به نتایج یک پژوهش جهانی داشت و اعلام کرد: بر اساس این پژوهش، فرآوری مواد معدنی پس از استخراج به افزایش ۱۰ برابری ارزش افزوده آنها منجر می‌شود و استفاده صنعتی از این مواد حتی چهار برابر بیشتر ارزش افزوده به همراه دارد و به همین دلیل بر جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی تاکید شده است اما همه این فعالیت‌ها باید همراه با حفظ محیط زیست باشد.

وی ادامه داد: ایمیدرو امسال در بخش اکتشافات گام بسیار بزرگی برداشته و پروژه‌های قابل افتتاح امسال نیز ارزش اقتصادی بالایی برای کشور به ویژه در این شرایط سخت اقتصادی دارد.

غریب پور با اشاره به قرار گرفتن ۹۰ درصد معادن کوچک در حاشیه روستاها، از فعال شدن ۱۵۰ معدن کوچک در قالب طرح‌های توسعه و اشتغال روستایی خبر داد و گفت: در بخش آموزش و پژوهش هم مقرر شد با همکاری دانشگاه‌های برتر کشور، تمرکز بر پژوهش‌های کاربردی از جمله پژوهش در حوزه معادن سبز و بهره‌برداری پایدار از منابع معادنی باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه ایمیدرو در نمایشگاه بومی‌سازی صنایع معدنی کشور، حضوری فعال خواهد داشت، اظهار کرد: در جایزه بهره‌وری امسال نیز میزان بومی کردن و سازگاری دانش فنی به عنوان شاخصی جدید برای سنجش فعالیت‌های معدنی اضافه شده است.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ابراز امیدواری کرد: تفاهم‌نامه منعقد شده منجر به ایجاد زمینه‌ای برای همکاری ایمیدرو در حفاظت از محیط‌زیست و سرمایه‌گذاری برای حفاظت از محیط زیست کشور شود.

غریب پور با تاکید بر اینکه ایمیدرو آماده است تا برای حفاظت از محیط زیست نه تنها در قالب تفاهم‌نامه بلکه در قالب مسئولیت اجتماعی خود، همکاری داوطلبانه داشته باشد، گفت: هر هزینه‌ای برای حفظ محیط زیست، سرمایه‌گذاری برای آینده است.