سال نکوی مس

به‌رغم کاهش قیمت در سال ۲۰۱۸، آینده فلز مس در سال پیشِ روی میلادی خوش‌بینانه است. پیش‌بینی مطرح‌ترین مؤسسات مطالعات بازار را در این زمینه بخوانید.
به گزارش ماین نیوز به نقل از عصر مس ، سال ۲۰۱۸ سال کاهش ناگهانی قیمت مس بود؛ کاهشی که بیش از آن‌که ناشی از عوامل فاندامنتال باشد، به‌خاطر تنش تجاری بین ایالات متحده امریکا و چین بود. با این حال بسیاری از مؤسسات بزرگ مطالعات بازار دنیا می‌گویند در سال ۲۰۱۹ در زمینه قیمت مس در روی همان پاشنه نمی‌چرخد.

S&P Global: این مؤسسه پیش‌بینی می‌کند قیمت مس در سال ۲۰۱۹ در عدد ۶۱۰۰ دلار در هر تن باقی خواهد ماند و در سال ۲۰۲۰ با ۱۰۰ دلار افزایش به عدد ۶۲۰۰ دلار در هر تن می‌رسد. در سال ۲۰۲۱ نیز قیمت دوباره به ۶۵۰۰ دلار در هر تن خواهد رسید.

Citigroup: گزارش این مؤسسه نگرانی از شرایط کلان اقتصادی چین در سال ۲۰۱۹ را به نمایش می‌گذارد. این گزارش می‌گوید داده‌های کلان از اقتصاد چین نشان می‌دهد برای افزایش قیمت مس سیاست‌های این کشور در سال جاری میلادی باید تغییر کند. اگرچه این گزارش سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در زیرساخت‌ها طی ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ را نادیده نمی‌گیرد و آن‌ها را عامل خوش‌بینی درباره بازار مس در سال ۲۰۱۹ معرفی می‌کند.

Credit Suisse: تحلیل‌گران این مؤسسه نسبت به آینده فلز مس بسیار خوش‌بین هستند. آن‌ها معتقدند حکومت چین نه به‌خاطر تنش‌های تجاری با ایالات متحده امریکا و نه به‌خاطر فشارهای اقتصادی که از جانب کند شدن رشد اقتصادی‌اش متحمل می‌شود، دست از سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی بیشتر و افزایش ساخت‌وساز برنمی‌دارد.

JPMorgan: این مؤسسه صراحتاً اعلام می‌کند تقاضای چین برای مس در سال ۲۰۱۹ میلادی ۵-۶ درصد افزایش خواهد یافت که منجر به افزایش قیمت مس می‌شود. JPMorgan می‌گوید وضعیت اقتصادی چین آن‌طور که تصور می‌شود بد پیش نخواهد رفت.

Bank of America Merrill Lynch: گزارش این مؤسسه محتاطانه‌تر است و می‌گوید نباید انتظار تغییرات اساسی در بازار مس در سال جاری را داشته باشیم چراکه چالش‌های سال ۲۰۱۸ همچنان پابرجا هستند و شاید انتظار افزایش ناگهانی قیمت مس انتظاری نابه‌جا باشد.

در کنار همه این‌ها گزارشی که به‌تازگی از سوی مؤسسه Fitch Solutions ارائه شده، جالب توجه است. این گزارش شامل پیش‌بینی‌هایی بلندمدت در زمینه بازار مس است و می‌گوید تقاضای جهانی مس از ۲۳.۶ میلیون در سال ۲۰۱۸ به ۲۹.۸ میلیون در سال ۲۰۲۷ افزایش خواهد یافت؛ یعنی به‌طور متوسط تقاضا برای مس سالیانه ۲.۶ درصد رشد دارد. این در حالی است که در طرف عرضه شاهد چنین رشدی نخواهیم بود. Fitch به‌طور مشخص از کسری ۲۴۷ هزار تنی در بازار مس تصفیه‌شده تا سال ۲۰۲۱ سخن می‌گوید.