شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید ماشین‌آلات پیشگام شوند

بهروز برنا در گفت‌وگو با «بیرونیت» مطرح کرد: یکی از مواردی که در سازمان زمین شناسی، ایمیدرو و تهیه تولید مطرح می‌شود، تامین تجهیزات برای حفاری‌هاست.

امروزه در اکتشافات به دنبال حفاری‌های عمیق هستیم وکمبود تجهیزات و ماشین آلات و استفاده از دستگاه‌های قدیمی یکی از عمده‌ترین چالش‌های ماست.

او با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان می‌توانند در زمینه تولید دستگاه‌های بروز نقش بسزایی داشته باشند، بیان کرد: از آنجایی که مکانیزاسیون و دستگاه‌های پیشرفته حرف اول را می زنند و در ژئوفیزیک دستگاه‌های پیشرفته با سرعت عمل اندازه گیری را انجام می دهند، هنوز با کمبود در تجهیزات و ماشین آلات معدن مواجه هستیم.

مشاور مدیرعامل شرکت تهیه مواد معدنی ایران با بیان اینکه در جلسات سیاستگذاران معدنی تاکید برخودکفایی برای تامین تجهیزات می‌شود، تصریح کرد: تامین تجهیزات و دستگاه های معدنکاران را به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم این در حالی است که بخش دولتی به شدت نیاز به تأمین تجهیزات دارد.

به گفته برنا با توجه به تنوع اقلیمی کشور اگر نتوانیم در اکتشاف عملکرد به موقع داشته باشیم دچار ضرر و زیان می‌شویم.

مشاور مدیرعامل شرکت تهیه مواد معدنی ایران در پایان گفت: پیشنهاد می شود که شرکت های دانش بنیان وارد عمل شده و بتوانند همانگونه که در تامین تجهیزات نظامی و واکسن کرونا امروزه پیشرو هستیم در تولید دستگاه‌های پیشرفته در حوزه کشف معدن نیز خودکفا شویم.