صدور ۵۹۷ فقره پروانه اکتشاف معدن در ۷ ماه امسال

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت به ثبت همه آمارهای مربوط به اکتشاف معدنی در سامانه کاداستر اشاره کرد و گفت:‌ ۲۱ هزار و ۵۰۷ درخواست فعال اکتشافی تا پایان مهرماه به ثبت رسید و شمار پروانه‌های اکتشافی صادر شده نیز ۵۹۷ فقره بود.

به گزارش یکشنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، «اسدالله کشاورز» افزود: همزمان با آزادسازی پهنه‌های اکتشافی، شاهد افزایش شمار درخواست‌ها بودیم که تاکنون ۲۸۳ گواهی کشف معدنی صادر شده‌ است.
وی بیان کرد: در آمارهای جهانی به طور معمول ۶ تا هفت درصد پروانه‌های اکتشاف به استخراج معدن منجر می‌شود، در حالی که این آمار در ایران نزدیک به ۱۰ درصد است.
«در عین حال چگونگی بارگزاری و صدور پروانه در ایران نیز با کشورهای دیگری که در مرحله فعالیت‌های معدنی قرار دارند، متفاوت است.»
کشاورز درباره واگذاری پهنه‌های امیدبخش معدنی توضیح داد: در این طرح ۱۶۱ مورد پهنه‌ اکتشافی با مساحت‌های بزرگ وجود داشت که ۱۲۰ مورد آنها واگذار شده و نزدیک به ۷۰۰ نقطه امیدبخش معدنی نیز در همین بخش معرفی شده‌ است.
به گزارش ایرنا، چدنی پیش مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: ۶۶ هزار کیلومترمربع پهنه اکتشافی از سال ۱۳۹۳ تاکنون به بخش خصوصی واگذار شده است.