ضوابط زیست‌محیطی استقرار واحدهای صنعتی به نفع سرمایه‌گذاران اصلاح شد

تهران- ایرنا- معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب‌وکار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی در بخش ضوابط محیط‌زیستی به نفع سرمایه‌گذاران خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سعید زرندی» با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب‌وکار، کاهش بوروکراسی اداری و تاثیر آن در افزایش سرمایه‌گذاری در بخش تولید، توجه به آن را یکی از عوامل مهم در راستای تحقق شعار سال دانست.

وی گفت: بر اساس مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی، دستگاه‌های صادرکننده جواز تاسیس مکلف هستند در زمان صدور مجوز ساخت، توسعه، تغییر خط یا محل واحد، اصلاح و صدور پروانه بهره‌برداری این واحدها، از اداره کل محیط زیست استان مربوطه استعلام کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در ادامه با یادآوری اینکه پیشتر ارزیابی زیست محیطی و زون‌بندی شهرک‌های صنعتی به تایید سازمان محیط زیست‌کشور رسیده است، تصریح‌کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی با توجه به زون‌بندی مورد تایید سازمان محیط زیست، زمین را به متقاضیان واگذار می‌کند.

زرندی افزود: وزارت صنعت در راستای مقررات‌زدایی و تسهیل در صدور مجوزهای کسب‌وکار، به دنبال این بود تا برای صدور جواز تاسیس به‌منظور اجرای طرح‌های جدید و توسعه واحدهای موجود در داخل شهرک‌های صنعتی، دیگر نیازی به استعلام از سازمان حفاظت محیط زیست نباشد و این طرح، پارسال جدی به صورت جدی از سوی وزارتخانه مورد پیگیری قرار گرفت.

وی به مصوبه‌های چهل و هفتمین نشست هیات مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار استناد کرد و توضیح‌داد: در این نشست که اواخر اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، موضوع مربوط به اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مورد تصویب قرار گرفت که بر اساس آن سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شد تا نسبت به اصلاح این قانون اقداماتی انجام دهد.

این مقام مسوول، بخشی از این اصلاحات را مربوط به حذف استعلام سازمان حفاظت محیط زیست در زمان صدور مجوز ساخت، توسعه و تغییر در واحد تولیدی عنوان کرد و گفت: این مصوبه مسوولیت هرگونه تناقض با ضوابط استقرار در مرحله بهره‌برداری برای این قبیل واحدها را بر عهده سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌داند.

وی در عین حال بیان‌داشت: مصوبه یاد شده برای محصولاتی که تعیین رده نشده‌اند، وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف به اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست کرده تا این سازمان بعد از رده‌بندی محصول، پاسخ را به وزارتخانه اعلام کند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در پایان با تاکید بر تاثیر اجرای این مصوبه در تسهیل تولید و بهبود فضای کسب‌وکار، حذف بوروکراسی اداری در روند صدور مجوزها را گام موثری در ایجاد جذابیت در بخش تولید و افزایش انگیزه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری شده است.