ظرفیت‌های معادن کهگیلویه وبویراحمد در مسیر شکوفایی

تکاپوی مسئولان برای رونق اشتغال در حوزه معادن در سال های اخیر منجر به انجام مطالعات ظرفیت سنجی چهار پهنه به مساحت پنج هزار کیلومتر مربع در استان کهگیلویه و بویراحمد شده است که با توجه به گستره ۱۶ هزار کیلومتر مربعی آن بسیار چشمگیر است.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران جزو مناطق حوزه زاگرس و از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار دارد هر چند این استان از نظر معادن جزو مناطق بسیار غنی کشور محسوب نمی شود اما پتانسیل های خوبی برای ایجاد فرصت های شغلی جدید در این حوزه دارد.

با توجه به اینکه بر اساس آخرین داده های مرکز آمار ایران در تابستان امسال استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۲.۶ درصد، رتبه پنجم بالاترین نرخ بیکاری را در کشور داشته است شکوفایی ظرفیت های معادن نقش مهمی در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال این خطه دارد.

چهارمین معدن نیترات دنیا در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و از این حیث ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده و سلستین، بوکسیت، سنگ گچ، مواد اولیه سیمان و مواد اولیه آجر و مصالح ساختمانی از جمله معادن این استان است.

براساس آمار موجود، بیشترین معادن استان در شهرستان بویراحمد با ۲۲ مورد و بیشترین معادن فعال در شهرستان گچساران با ۱۲ مورد واقع شده اند.

به دلیل برخورداری از قابلیت تولید محصولات صادراتی با امکان ارزش افزوده  و تنوع و پراکندگی ذخایر معدنی کهگیلویه وبویراحمد می‌تواند به برنامه‌های رشد و توسعه اقتصادی به ویژه در مناطق محروم کمک کند.

تجدیدناپذیری، انفال بودن منابع معدنی،اهمیت ارزآوری و کمک به توسعه صادرات غیر نفتی، ظرفیت تامین نیازهای بخش گسترده‌ای از صنایع داخلی در اقتصاد ملی و روند پیشرفت کشور از مزایای رونق بهره وری از معادن است.

ایران با داشتن بیش از ۶۸ نوع ماده معدنی غیرنفتی با ذخایر حدود ۴۳ میلیارد تن از غنی ترین کشورها در این حوزه محسوب می شود و براساس آمارهای موجود، اکنون ۹۷ درصد معادن کشور در اختیار بخش خصوصی و ۳ درصد در اختیار بخش دولتی است.

کارشناسان اقتصادی و فعالان حوزه معادن بر این باور هستند که توجه هر بیشتر تصمیم سازان حوزه اقتصاد به این بخش و توسعه آن می تواند افزایش درآمدهای ملی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را به دنبال داشته باشد.

توسعه معادن استان به روایت آمار

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: ۱۲۳ پروانه اکتشاف و بهره برداری معادن در استان از سال ۱۳۹۲ تاکنون صادر شده است.

دارا فرامرزی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۳۵ پروانه اکتشاف،۳۵ گواهی کشف و ۵۱ پروانه بهره برداری معدن در کهگیلویه و بویراحمد صادر شده است.

وی بیان کرد: در این مدت پنج پهنه اکتشافی به مساحت تقریبی ۱۲ هزار کیلومتر مربع (بیش از ۷۵ درصد مساحت استان) ، برای انجام عملیات پی جویی و اکتشاف مواد معدنی استان به سازمان اقتصادی کوثر ، ایمیدرو ، سازمان زمین شناسی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذار شده است.
معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:مطالعات چهار پهنه به وسعتی حدود پنج هزار کیلومتر مربع به اتمام رسیده و مناطق مستعد نیز شناسایی و محدوده های امید بخش برای صدور پروانه اکتشاف و آغاز عملیات اکتشاف تکمیلی در سامانه کاداستر معادن ثبت شده اند.
وی اضافه کرد:هفت هزار کیلومتر مربع باقی مانده هم تا پایان سال جاری تعیین تکلیف می شود.

وی ابراز امیدواری کرد:با تعیین تکلیف پهنه‌های اکتشافی در اختیار ایمیدرو و سازمان زمین شناسی در سالجاری و پی‌جویی و اکتشاف بیش از ده هزار کیلومتر مربع از مساحت استان شاهد جهش موثری در شناسایی پتانسیل‌های معدنی استان و در ادامه تکمیل عملیات اکتشافی و بهره برداری از معادن و ایجاد صنایع معدنی مرتبط باشیم.

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا کنون نزدیک به ۳۸ میلیارد ریال حقوق دولتی معادن از دارندگان پروانه بهره برداری معادن و مجوز برداشت مواد معدنی وصول شده است.

وی ادامه داد: این اعتباربرای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز معادن از جمله راه های ارتباطی و تامین برق هزینه می‌شود.

ظرفیت های معادن استان

وی بیان کرد: در حال حاضر ۹ فقره پروانه اکتشاف و ۳۷ فقره گواهی کشف با ذخیره قطعی شناسایی شده ۲۶۵ میلیون تن در زمینه مصالح ساختمانی ، بوکسیت، مارن ، مرمریت، سنگ لاشه و ‌سایر در استان صادر شده است که در صورت تکمیل عملیات اکتشافی و ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز می توانند پروانه بهره برداری معدن دریافت کنند.
فرامرزی عنوان کرد:همچنین هم اکنون ۷۶ فقره پروانه بهره برداری معدن با سرمایه گذاری ۸۳۹ میلیارد ریال ، اشتغال ۸۱۱ نفر ، ذخیره قطعی یک هزار و۶۰۰میلیون تن و استخراج اسمی سالیانه پنج هزار و۵۴۸ هزار تن ، در زمینه استخراخ مصالح ساختمانی ، مواد اولیه سیمان ، بوکسیت ، سلستین ، فسفات  در استان معتبر هستند که از این تعداد  ۴۱ فقره پروانه فعال و با ظرفیت استخراج اسمی ۳.۵ میلیون تن در حال استخراج مواد معدنی هستند. 
وی ابراز داشت:ذخیره قطعی معادن فعال کهگیلویه و بویراحمد یکهزار و۴۲۹ میلیون تن است که با سرمایه گذاری ۱۷۵ میلیارد ریال و اشتغال ۴۳۳  نفر در زمینه استخراج مصالح ساختمانی و مواد اولیه سیمان و بوکسیت و سلستین و مواد اولیه آجر فعالیت می کنند.

افزایش حقوق دولتی معادن

معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه بیش از ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال حقوق دولتی از بهره‌برداران معادن و دارندگان مجوزهای برداشت موقت مواد معدنی وصول شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۷۲ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد:بر اساس داده‌های پروانه بهره‌برداری موجود معادن ذخیره قطعی معادن استان ۵.۲۶ درصد، ظرفیت استخراج اسمی  ۵.۳۷ درصد، اشتغال ۱۰ درصد و سرمایه گذاری آنها ۱۰۷ درصد نسبت به مدت مشابه  سال ۱۳۹۸ رشد داشته‌اند.

فرامرزی یادآور شد:امسال در مجموع ۲۸ مجوز معدنی (پروانه اکتشاف ، گواهی کشف ، پروانه بهره برداری و مجوز برداشت) در استان صادر و صدور ۱۵ فقره مجوز دیگر نیز در دست بررسی نهایی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد گفت:۱۷ واحد معدنی این استان برای توسعه به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی معرفی شد.

سالار حسین پور اظهار کرد: امسال هفت هزار کیلومتر مربع از مساحت کهگیلویه و بویراحمد با محوریت پهنه اکتشافی دنا با هدف پتانسیل یابی و مطالعه به ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ارائه شد.

وی افزود: معادن غنی کهگیلویه و بویراحمد شامل سیمان، مرمریت، آهک، گچ، سنگ لاشه، مارن، شن، ماسه، فسفات، بوکسیت و سلستین است.

حسین پور عنوان کرد: بهره‌برداری مناسب از این معادن افزون بر اشتغالزایی منجر به افزایش میزان صادرات استان و توسعه اقتصادی را به همراه دارد.