مزیت‌های نسبی فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس

 احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس موجب تکمیل زنجیره ارزش، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور می‌شود.نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: کشور در شرایط زمین‌شناسی مناسب برای فعالیت‌های معدنی قرار دارد.به گزارش ماین نیوز، بهروز برنا افزود: در کشور ما افزون بر نفت و گاز از نظر ذخایر خوب معدنی تقریبا جدول مندلیف را می‌توان ارزیابی کرد. به گفته وی معدن و فعالیت‌های معدنی از نظر اجداد و گذشتگان مابه‌عنوان پایه اقتصاد محسوب می‌شد به همین دلیل از ذخایر معدنی به‌خوبی استفاده می‌شد. به‌طوری‌که وارث ۱۲۰۰ معدن شدّادی شدیم و به دلیل قدیمی بودن اکتشاف، استخراج و فرآوری به بازار مصرف عرضه می‌شدند. 

نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: هم‌اکنون حدود ۱۱ هزار معدن در کشور وجود دارد که متاسفانه از این تعداد بیش از ۴۰۰۰ معدن غیرفعال هستند و غیرفعال بودنشان به‌دلیل عدم ذخیره نیست بلکه علت اصلی آن وجود مشکل در بخش فرآوری است یا اینکه تاکنون موفق به تکمیل مرحله اکتشاف نشدیم و همچنین در زمینه فروش با مشکل مواجه بودیم. وی خاطرنشان کرد: دولت برای فعال‌سازی آن دسته از معادنی که به‌رغم ظرفیت مناسب غیرفعال هستند احیای فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس را در دستور کار گذاشته است.

وی با بیان اینکه هر کدام از مواد معدنی در کشور می تواند به مثابه نفت باشد، گفت: از این رو فعال‌سازی و احیای معادن کوچک‌مقیاس در دستور و اولویت کار دولت قرار گرفته تا از این طریق بتوان اقتصاد کشور را غنی‌تر کرد. برنا تاکید کرد: ۱۰ تا ۱۱ درصد ذخایر کشور فلزی با ارزش افزوده بالا هستند اما حدود ۳۶ تا ۳۷ درصد تولید ما فقط فلزی است یعنی از ذخایر فلزی بیشتر استفاده می‌کنیم از این‌رو باید به فکر افزایش اکتشاف باشیم. به گفته وی برای تحقق اکتشاف بیشتر در کشور دولت فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس را در اولویت کار خود قرار داده تا با کمک انجمن‌های مربوطه از جمله سنگ‌آهن، مس و آهن و با سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در این بخش معادن غیرفعال آسیب‌شناسی شوند تا بتوان نسبت به رفع مشکلات آنها راهکارهای لازم را اتخاذ کرد تا این معادن از نظر اقتصادی به صرفه شود. 

نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تشریح کرد: شرکت تهیه و تولید به‌عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو نسبت به آسیب‌شناسی معادن کوچک‌مقیاس در استان‌های مختلف اقدام می‌کند. وی با بیان اینکه در کشور ذخایر غیرفلزی بسیاری وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این رو با فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان بازار مصرف مناسبی برای تولیدات معادن کوچک‌مقیاس ایجاد کرد.