مطالعه ۴۰ محدوده اکتشافی در شمال غرب کشور توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سومین جلسه شورای هم خانواده وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان آذربایجان‌شرقی به میزبانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمالغرب کشور برگزار شد.


بر اساس این گزارش، مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال باختری گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط سازمان از بدو تاسیس تا به حال را بصورت مبسوط مطرح کرد. 
مهندس عبدالحمید سرتیپی درادامه برنامه‌های این سازمان در سال جهش تولید را مبتنی بر گسترش کارهای اکتشافی عنوان کرد و گفت: نزدیک ۴۰ محدوده اکتشافی در محدوده شمال باختری توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در دست مطالعه است که امید می¬رود  تعدادی از این محدوده¬ها را طی سال جاری بتوانیم با شرایط مزایده با بخش خصوصی واگذار کنیم. 
وی خاطرنشان کرد: نقش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در تولید داده‌های پایه استان بسیار ضروری و تاثیرگذار است بدین ترتیب که محور توسعه استان آذربایجان شرقی با تکیه بر این داده‌ها  در بخش‌های اکتشاف، معدنی و عمرانی میسر است.
در ادامه جلسه، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی اطلاعات دقیق و فنی منتشر شده از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را  منجر به معدنکاری و فرآوری صنایع معدنی دانست و گفت: این سازمان بازوی علمی و فنی معادن است.
حبیب امین‌زاده محدوده‌های معدنی امیدبخش معرفی شده از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را دارای قابلیت سرمایه‌گذاری عنوان کرد و افزود: کمیته تحقیقاتی معدنی استان می‌تواند با همکاری دانشگاه‌های معتبر استان و این سازمان منجر به موفقیت‌های علمی و مطالعات معدنی شود.
وی یکی از مهم‌ترین راهکارهای تامین مالی صنایع را بورس دانست و تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها  تا پایان سال ۱۴ شرکت و یا واحد صنعتی بورسی خواهند شد که در این زمینه شفاف‌سازی و آموزش دهی به صنایع لازم است.
شایان ذکر است، مصوبات سومین جلسه شورای هم خانواده وزارت صمت شامل تاکید بر مشارکت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در فعال‌سازی معادن غیرفعال استان، تامین اعتبار مالی برای آزمایشگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی مرکز تبریز جهت گسترش فعالیت¬های آزمایشگاهی، شرکت سازمان در جلسه تعاملات استانی در حل و فصل محدوده‌های معدنی مورد اختلاف با منابع طبیعی و استعلام کارگروه امور زیربنایی استان از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی مرکز تبریز در ساخت‌وسازها عنوان شده است.