معاون وزیر صنعت: یک‌ هزار معدن غیرفعال کشور فعال خواهد شد

شیراز-ایرنا- معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شمار معادن موجود در کشور را بیش از ۱۰ هزار عنوان کرد و گفت: از این تعداد حدود چهار هزار و ۴۰۰ معدن غیر فعال است که فعال‌سازی یک هزار فقره از آنها که معادل ۲۵ درصد معادن غیر فعال است در سال جهش تولید پیگیری خواهد شد. 

داریوش اسماعیلی، چهارشنبه در حاشیه بازدید از معادن شن و ماسه در منطقه دوکوهک شیراز افزود: در سال ۹۹ تعداد زیادی از معادن غیرفعال در فارس به مدار تولید می پیوندد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: معادن کوچک مقیاس در چرخه برنامه فعال‌سازی قرار گرفته است که استان فارس با همکاری خوبی که با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران دارد، می‌تواند در زمینه فعال‌سازی معادن غیر فعال جزو استان‌های پیشرو باشد که در این مورد نیز اقداماتی در دست انجام است.

اسماعیلی با بیان اینکه معادن و صنایع معدنی نقش اساسی در رشد اقتصاد کشور دارد، گفت: با توجه به در خواست سازمان حفاظت محیط زیست و مطرح شدن معادن شن و ماسه دوکوهک شیراز در شورای عالی معادن برای جانمایی و ساماندهی این مجموعه و نیز بررسی مسائل و مشکلات زیرساختی از جمله آب و برق و… در این معادن و نقش آنها در ساختمان سازی امور عمرانی و زیربنایی در شهر شیراز و حومه بازدید امروز (سی‌ام اردیبهشت ۹۹) صورت گرفت.
وی ادامه داد: مقرر شد تا با همکاری استانداری فارس و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و محیط زیست در بحث جانمایی پیشنهادها بررسی شود تا در رفع مسائل و مشکلات و فعالیت این واحدها برنامه‌ریزی لازم و اساسی صورت پذیرد تا تا فعالان در امور معدن و شهروندان متضرر نشوند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ااظهار داشت: اولویت این وزارتخانه، توسعه فعالیت‌های معادن و صنایع معدنی در کشور است و از این رو ضرورت بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات موجود در معادن شن و ماسه و ساماندهی فعالیت‌های اینگونه معادن و همچنین افزایش کیفیت فرآوردهای آنها موجب بهره وری بیشتر و جهش تولید می‌شود.
اسماعیلی بیان کرد: مجموعه صنعت و معدن باید موتور محرکه توسعه استان فارس باشد به همین سبب با شناسایی مسائل و مشکلات فراروی بخش تولید، صنعت و معدن و نیز آسیب شناسی توام با مطالعات کارشناسی شده و نیز با مساعدت مسوولان استانی و کشوری، مسیر توسعه، پیشرفت و رشد اقتصادی استان را هموار خواهیم کرد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در جریان این بازدید گفت: به صورت شبانه روز با تلاش و جدیت مسوولان استانی، کشوری و همکاران در این سازمان در پی رفع مشکلات واحدهای تولیدی و تجاری هستیم.
حمیدرضا ایزدی اضافه کرد: برای آسیب شناسی نوسازی، بهسازی، بحث صادرات و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، ایجاد اشتغال، رفع بیکاری، رونق تولید، ترغیب سرمایه‌گذار و رشد سرمایه گذاری در پی رشد و جهش چشمگیری در فعالیت‌های ی اقتصادی استان هستیم.
وی افزود: احیای معادن غیر فعال و افزایش تولیدات معدنی، نقش مهمی در عملیاتی شدن شعار جهش تولید داشته است، همچنین مشارکت بخش خصوصی نیز در اجرای به موقع آن از ضروریات است که باید از ظرفیت این بخش به نحو مطلوب استفاده کرد.
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت فارس همچنین بیان داشت: در سال ۹۹ طرح مطالعاتی و پژوهشی بخش معدن با عنوان نقشه راه معدن و صنایع معدنی استان با همکاری دانشگاه شیراز در دست انجام است.
او افزود: در بخش اکتشاف نیز در چند پهنه شامل پهنه اکتشاف شمال و شمال شرق استان شامل، شهرستان‌های بوانات، اقلید، خرم‌بید، آباده، سرچهان و بخش‌هایی از ارسنجان، پهنه ماده معدنی دولومیت در شهرستان‌های جنوبی و جنوب غرب استان، مطالعات اکتشافی در شهرستان‌های ممسنی و رستم، پهنه‌های چهارگانه منطقه قطرویه نی‌ریز، مطالعات در حال انجام است.
در جریان بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ظفر افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، محمود رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، حمید ظهرابی مدیر کل محیط زیست استان و شماری از فعالان امور معادن، تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان حضور داشتند.