پیاده‌سازی مدیریت دانش و «شش سیگما» در گل گهر

از جمله رسالت‌های اصلی سیستم‌ها و استانداردها در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به‌کارگیری رویکردهای سیستمی و فرآیندی، بهبود مستمر، افزایش بهره‌وری، تعالی، سرآمدی و دانش‌محوری سازمان است.

در این راستا مطالعات و بررسی‌های کارشناسی جهت شناسایی و تعیین راهکارهای متناسب با فعالیت‌های شرکت صورت گرفته است. بر این اساس از سال‌های گذشته تاکنون طرح‌ریزی و استقرار سیستم‌های زیر در این شرکت دنبال شده است.

شش سیگما
به گزارش روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، توسعه تفکر آماری و تصمیم‌گیری بر پایه آمار یکی از سیاست‌های این شرکت است. بر این اساس نظام شش سیگما در گل گهر از سال ۱۳۹۱ پایه‌گذاری شده و تاکنون بیش از ۷۰ پروژه تعریف و بر اساس ۵ فاز (تعریف، اندازه‌گیری، تحلیل، بهبود و کنترل) پیاده‌سازی شده است. این مهم باعث شده این مجموعه صرفه‌جویی مالی قابل توجهی داشته باشد. تاکنون تعداد زیادی متخصص شش سیگما تحت عنوان کمربند مشکی و سبز در واحدهای عملیاتی و پشتیبانی تربیت شده‌اند. این سیستم یکی از سیستم‌های موفق در سطح کشور است که تاکنون موفق به کسب رتبه‌های متعدد در جشنواره‌های کشوری شده است.

نظام پیشنهادها
یکی از سیستم‌های بسیار موفق در زمینه مدیریت مشارکتی، نظام پیشنهادها است که مورد توجه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر قرار گرفته است. تمرکز این نظام توسعه بهبودهای کایزنی است، همچنین در کنار آن سعی شده است با برگزاری جشنواره‌های بزرگ در سال‌های مختلف پیشنهادهای ویژه که صرفه جویی مالی زیادی برای شرکت به دنبال دارند، شناسایی شوند. از عواید دیگر این نظام می‌توان به ایجاد خلاقیت، نشاط، مدیریت مشارکتی و صرفه جویی‌های چند صد میلیاردی در سال اشاره کرد.

مدیریت دانش
مدیریت دانش به معنی رسیدن به اهداف سازمان با استفاده بهینه از دانش و یا توانایی یک سازمان در استفاده از سرمایه معنوی (تجربه و دانش فردی نزد هر فرد) و دانش دسته جمعی به منظور دستیابی به اهداف است. این مهم از طریق فرآیندی که شامل تولید دانش، تسهیم دانش و استفاده از آن به کمک فناوری است، می‌تواند به‌دست آید. این سیستم یکی از سیستم‌هایی است که درحال‌حاضر در مجموعه گل‌گهر در حال پیاده‌سازی است.

نظام برنامه‌ریزی
برنامه‌ریزی استراتژی، برنامه‌ریزی عملیاتی و نظام بودجه‌ریزی سالیانه ۳ بخش اصلی نظام برنامه‌ریزی است. علاوه بر تعیین اهداف و شاخص‌های مشخص برای تحقق هر هدف برنامه‌های مختلف تعریف و در نظام برنامه‌ریزی به برنامه عملیاتی تبدیل و به صورت مستمر پایش و گزارش‌دهی می‌شوند.

مدیریت فرآیند کسب و کار
مدیریت فرآیند کسب و کار یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های در دست اجرا در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که با چشم‌انداز دستیابی به سطح سوم بلوغ فرآیندی طرح‌ریزی شده است. در طراحی این پروژه از تجارب شرکت‌های داخلی و خارجی استفاده شده و فرآیندهای سازمان در سطح حوزه فرآیندی، گروه فرآیندی، فرآیند و فعالیت‌ها مشخص و در حال تدوین روش اجرایی برای فرآیندها است.

همگام با استانداردهای بین‌المللی
رعایت الزامات تعیین شده در استاندارد بین‌المللی ایزو ۹۰۰۱ از دیگر موفقیت‌های این شرکت بزرگ معدنی است. درحقیقت این استاندارد بین‌المللی برای یک سیستم مدیریت کیفیت، مکمل الزامات مرتبط با محصول است. این استاندارد بین‌المللی می‌تواند توسط طرف‌های داخلی و خارجی و از جمله مراجع صدور گواهینامه، برای ارزیابی توانایی سازمان در برآورده‌سازی الزامات مشتری، مراجع قانونی و مقررات دولتی قابل کاربرد در محصول و الزامات خود سازمان مورد استفاده قرار گیرد. ایزو ۱۷۰۲۵ از دیگر استانداردهای بین‌المللی است که این شرکت موفق به دریافت گواهینامه آن شده است. این استاندارد الزامات عمومی برای احراز صلاحیت جهت آزمون کالیبراسیون و نمونه‌برداری را تعیین می‌کند. همچنین در برگیرنده انواع آزمون و کالیبراسیونی است که با استفاده از روش‌های استاندارد شده و توسعه‌یافته در آزمایشگاه انجام می‌شود. این استاندارد با استقبال زیادی در واحد آزمایشگاه و کنترل کیفی و نیز کالیبراسیون در حال اجرا است و موفق به اخذ تاییدیه مرکز ملی تایید صلاحیت ایران شده است. با توجه به اهمیت استفاده بهینه از انرژی، استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ از دیگر استانداردهایی است که در گل‌گهر پایه‌گذاری شده است. این استاندارد بین‌المللی، الزامات سیستم مدیریت انرژی را مشخص می‌کند که توسط آن سازمان می‌تواند خط مشی انرژی، اهداف کلان و خرد و برنامه‌های عملیاتی را با در نظر گرفتن اطلاعات و الزامات مرتبط با استفاده‌های بارز انرژی ایجاد و اجرا کند. یک سیستم مدیریت انرژی می‌تواند به سازمان در دستیابی به تعهدات خط‌مشی، انجام اقدامات لازم جهت بهبود عملکرد انرژی و اثبات انطباق سیستم با الزامات استاندارد کمک کند. گفتنی است شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه سایر شرکت‌های منطقه گل‌گهر چشم‌انداز این منطقه در سال ۱۴۰۰ را تدوین کرده است. برای تحقق چشم‌انداز مد نظر این نیاز احساس می‌شود که گل‌گهر در فکر ایجاد جهت‌گیری‌های جدید باشد که دستیابی به آن نیاز به اجرای تعداد زیادی پروژه، رعایت استانداردها و اقدام استراتژیک در سطح شرکت گل‌گهر و سایر شرکت‌های منطقه سیرجان دارد.