پیشتازی لیتیومی شیلی و آرژانتین در دهه پیش رو

بی‌ام‌آی‌ریسرچ از پیشتازی شیلی و آرژانتین در عرصه تولید لیتیوم در دهه پیش رو خبر می‌دهد، در حالی که ۲ کشور واقع در امریکای جنوبی از سرآمدان تولید فلزات پایه و گرانبها در جهان هستند.

به گزارش صمت به نقل از ماینینگ، بنا بر داده‌هایی که موسسه پژوهشی بی‌ام‌آی‌ریسرچ منتشر کرده، در یک دهه پیش رو شیلی و آرژانتین، پیشتازان تولید لیتیوم در جهان خواهند بود.
بی‌ام‌آی، موسسه‌ای پژوهشی است که تحلیل‌های اقتصاد کلان، صنعت و بازار مالی را ارائه می‌دهد و ۲۴ صنعت و ۲۰۰ بازار جهانی را زیر پوشش دارد.
بنا بر گزارش این موسسه، این پیشتازی حاصل پروژه‌هایی است که در این ۲ کشور انجام شده و در امسال میلادی که حدود ۲.۵ماه از آغاز آن سپری شده، به ایجاد ظرفیت‌های جدیدی از این فلز منجر می‌شود. هموار شدن موانع قانونی که در گذشته در مسیر اکتشاف لیتیوم وجود داشت نیز عامل دیگری است که حکایت از توسعه تولید این فلز دارد.
در واقع روند کند توسعه پروژه‌های لیتیومی در شیلی به دلیل کنترل شدید این کشور بر سطوح تولید لیتیوم است اما اکنون فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش لیتیوم شیلی فراهم آمده است.
این در حالی است که آرژانتین و شیلی در حالی به تولید لیتیوم روی آورده‌اند که در استخراج سایر موادمعدنی نیز از سرآمدان جهان به شمار می‌آیند.
آرژانتین از تولیدکنندگان اصلی آلومینیوم اولیه، سرب، مس، روی، نقره و طلا در امریکای جنوبی است. در شیلی نیز بخش معدن یکی از ستون‌های اقتصاد کشور است و صادرات مس به تنهایی بیش از یک سوم درآمد دولت را تامین می‌کند. شیلی علاوه بر مس، در استخراج طلا، نقره، مولیبدن، سنگ آهن و زغال‌سنگ هم توانمند است.
در همین زمینه، کورفو (Corfo) یا شرکت توسعه تولید شیلی اعلام کرد که پیشنهادهایی از ۶ شرکت در زمینه تولید لیتیوم فلزی و کاتدهای لیتیوم دریافت کرده است. ۳ مورد از این شرکت‌ها چینی، یک مورد روسی و یک مورد کره‌ای هستند و یک شرکت نیز در شیلی است.
بی‌ام‌آی در ادامه از چشم‌انداز مثبتی که برای این بخش متصور است، می‌گوید و اینکه این ۲ کشور توان لازم را دارند که تولید جهانی لیتیوم را در کنار استرالیا به پیش ببرند.
شرکت امریکایی شیمیایی آلبِمِیرل نیز حدود ۳ ماه پیش پیشنهادی مبنی بر تولید لیتیوم در شیلی ارائه کرده بود که بتواند تا سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹خورشیدی) سالانه ۱۲۵ هزار تن از این فلز تولید کند. این شرکت نیز به دنبال دریافت تایید برای اجرای پروژه مورد نظر است.
همچنین از جمله مصادیق تحقق پیش‌بینی بی‌ام‌آی، رشد تولید شرکت شیمیایی و شیلیایی «سیوسیداد کوییمیکا مینرا» است.
این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده لیتیوم در جهان به شمار می‌آید. همسو با شیلی، آرژانتین نیز تصمیم دارد در امسال میلادی، به بزرگ‌ترین تولیدکننده لیتیوم در جهان تبدیل شود. بی‌ام‌آی در این باره می‌گوید: افزایش قدرت پروژه‌ها سبب شده است بسیاری از شرکت‌های معدنکار نوپا به این عرصه وارد شوند و این توانمندی را داشته باشند که در کنار شرکت‌های بزرگ‌تر در زمینه بهره‌برداری از این فلز نوظهور پیش بروند. یک مورد از پروژه‌های کلیدی که قرار است در امسال میلادی در آرژانتین آغاز به کار کند، یک سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های «لیتیوم امریکاز» و «سیوسیداد کوییمیکا مینرا» به ارزش ۶۷۵ میلیون دلار است. این پروژه «کوچاری اولاروز» نام دارد و ظرفیت تولید به طور متوسط ۲۵ هزار تن لیتیوم کربنات را دارد.
در نهایت بی‌ام‌آی نتیجه می‌گیرد در پرتو توسعه و همچنین بر اساس این واقعیت که تولیدکنندگان باتری‌های لیتیوم‌یون، در رقابت برای تامین موجودی مورد نیاز هستند، دارندگان لیتیوم در شیلی و آرژانتین می‌توانند امیدوار باشند که از استخراج لیتیوم در فصول پیش رو به درآمد چشمگیری دست می‌یابند.

jadval_madan.jpg
همچنین نموداری که سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده و موسسه پژوهشی بی‌ام‌آی‌ریسرچ در همین زمینه منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که میزان تولید معدن لیتیوم در آرژانتین و شیلی از سال ۲۰۱۴ میلادی(۱۳۹۳ خورشیدی) تاکنون افزایشی بوده و این سیر صعودی تا سال ۲۰۲۷ میلادی(۱۴۰۶ خورشیدی) نیز ادامه خواهد داشت.
بنا بر پیش‌بینی بی‌ام‌آی، میزان تولید آرژانتین از کمتر از ۲۰ هزار تن در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۲۰ هزار تن در سال ۲۰۲۷ میلادی خواهد رسید و میزان تولید در شیلی که در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۲۰ هزار تن بود، در سال ۲۰۲۷ میلادی(۱۴۰۶خورشیدی) به بیش از ۸۰ هزار تن رشد خواهد کرد، در نتیجه در دهه پیش رو تولید لیتیوم در شیلی حدود ۱۱۲.۵ درصد و در آرژانتین حدود ۱۱۰۰ درصد بیشتر خواهد شد.