کشف معادن پنهان فلزی در برخی استان‌های کشور

علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه از نظر این سازمان اکتشافات معدنی در سطح خاتمه یافته تلقی می‌شود، افزود: شناسایی و پی‌جویی که از مراحل اولیه اکتشافات معدنی است، از ماموریت‌های سازمان زمین شناسی است و ما بر این اساس تاکنون بالغ بر ۹۴۵ هزار کیلومتر مربع از اراضی کشور را در این زمینه بررسی شد.

وی اظهار کرد: نتیجه این بررسی‌ها، انتشار اطلس منابع معدنی بوده است که در آن مکان‌ها و نواحی از کشور را که قابلیت اکتشاف مواد معدنی بیشتری در آن ها وجود دارد، مشخص شد.

شهیدی ادامه داد: به منظور درک بهتر از منابع زیر زمینی و اکتشاف ذخایر پنهان معدنی که بر روی زمین هیچ آثار و شواهدی دیده نمی شود از فناوری‌های حوزه ژئوفیزیک هوایی استفاده شده و تاکنون حدود ۱۶۵ هزار کیلومتر خطی داده‌های مورد نظر در این زمینه برداشت شده است.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی هدف این سازمان در این زمینه را برداشت داده به وسعت ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومتری مربع دانست و خاطر نشان کرد: از این رو بر اساس برنامه‌ها، ۲۵ درصد سطحی را که در مرحله اول اکتشاف ذخایر پنهان در نظر گرفته بودیم، عملیاتی شد.

وی ابراز امیدواری کرد که با تزریق اعتیارات بیشتر  به هدف ۲ میلیون و ۷۵۰ کیلومتر مربع خطی دست یابیم که در این صورت انقلاب عظیمی در زمینه اکتشاف ذخایر پنهان صورت خواهد گرفت.

شهیدی، با اشاره به داده‌های به دست آمده از ژئوفیزیک هوایی در مساحت ۱۶۵ هزار کیلومتر خطی، توضیح داد: از آنجایی که در این فاز، استفاده از مغناطیسی را در اولویت قرار دارد از این رو به دنبال اکتشاف ذخایر پنهان فلزی همچون آهن، مس و طلا بودیم که داده‌های ما نشان داد که در پهنه سقز کردستان  به اکتشاف معادن خوب آهن دست یافتیم.

وی با تاکید بر اینکه در استان‌هایی مانند خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و سمنان که پروژه ژئوفیزیک هوایی انجام گرفت مواد معدنی خاصی کشف شد، خاطر نشان کرد: تاکنون بالغ بر ۸۰۰ آنومالی ژئوفیزیک هوایی کشف شده است.

رییس سازمان زمین شناسی در خصوص استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای کشف ذخایر معدنی پنهان، توضیح داد: تصاویر ماهواره‌ای اطلاعات پایه را قبل از استفاده از ژئوفیزیک هوایی به ما می‌دهد و در کنار آن با تلفیق لایه‌های مختلفی مانند نقشه‌های زمین شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک زمینی، آتراسیوم و هیدروژئوشیمی، مدلی به دست می‌آید که در مدلسازی‌ها می‌توانیم برآورد شود که در استان‌های مختلف چه عنصر معدنی وجود دارد.

وی ادامه داد: پروازهای ژئوفیزیک هوایی بر اساس این مدلسازی‌ها انجام می شود.