۱۱ استان تحت پوشش طرح فعال‌سازی معادن کوچک قرار گرفتند

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: کارگروه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس تاکنون ۱۱ استان کشور را تحت پوشش قرار داده است.

به گزارش سازمان ایمیدرو،  خداداد غریب پور در جلسه بررسی عملکرد احیای معادن کوچک مقیاس،  افزود: طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی با سرعت مناسبی در حال اجراست و پیش بینی شده تا پایان امسال ۱۵۰ معدن فعال شوند.

وزارت صنعت، معدن وتجارت بر اساس طرح مزبور، برنامه فعال سازی ۵۰۰ معدن را با امکان اشتغال ۲۵ هزار نفر در دوره پنج ساله پیش بینی کرده است.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن وتجارت در اردیبهشت ماه امسال با صدور حکمی خداداد غریب پوررئیس هیات عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو  )را با حفظ سمت به عنوان مسئول اجرای طرح اقتصاد مقاومتی به منظور احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس منصوب کرد.

«رضا رحمانی» در حکم خود تاکید کرده بود  «ضروری است با همت جنابعالی و مدیران مربوطه، اجرایی شدن این پروژه جزو اولویت های آن سازمان قرار گرفته و با همکاری مسئولان ذیربط و هم افزایی با سایر دستگاه‌ها و متخصصان بخش خصوصی، نسبت به تدوین برنامه‌های اجرایی در این ارتباط اقدام شود.»

همچنین وزیر صنعت خواستار پیگیری مستمر و به موقع فعالیت ها در این ارتباط و ارایه گزارش ماهانه پیشرفت کار به دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی مستقر در معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت شده بود.

رحمانی همچنین در بخشی از این حکم خطاب به رئیس هیأت عامل ایمیدرو تأکید کرد: لازم است با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها در اطلاع رسانی به عموم جامعه اهتمام به عمل آید.

به گفته غریب پور، اکنون  ۱۰ معدن در چارچوب طرح یاد شده فعال شده و برای استان های دیگر نیز برنامه ریزی به منظور حضور اعضای شورای هماهنگی تدارک شده تا تصمیم های لازم در محل و با تسریع در اقدام انجام شود.

تاکید بر تامین اعتبار طرح توسط صندوق بیمه معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه اولویت کشور، اشتغال، تولید و رونق اقتصادی است، تصریح کرد: فعال سازی معدن در هر منطقه، علاوه بر ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در آن منطقه، توسعه صادرات و ارز آفرینی را نیز برای کشور به همراه دارد.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه انجام شده، تامین اعتبار طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، وظیفه صندوق بیمه، سرمایه گذاری فعالیت های معدنی است و ایجاد زیرساخت های لازم برای معادن مشمول این طرح نیز از طریق طرح ایجاد زیربنای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی، انجام خواهد شد.

غریب پور با اشاره به ضرورت حضور شرکت های استارتاپی در توسعه معادن کوچک مقیاس گفت: اکنون بیش سه هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که به نظر می رسد بیش از ۲۰۰ شرکت به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه معدن فعالیت کنند.

وی گفت: پیش بینی می شود در آینده نزدیک، بتوانیم زمینه فعالیت شرکت های دانش بنیان را برای ایجاد تحولی نو در بخش معدن کشور فراهم سازیم.

اجرای ۷ اقدام عملیاتی برای اجرای طرح

وجیه الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در این نشست ضمن اشاره به هفت اقدام عمده عملیاتی انجام شده برای معادن مشمول طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس گفت: این راهکارها شامل «معرفی به سرمایه گذار»، «معرفی برای تست فناوری»، «معرفی به سازندگان تجهیزات فرآوری» و «معرفی به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای اعطای تسهیلات» است.

وی افزود: اقدامات دیگر مشتمل بر «رفع مشکلات اداری معادن با همکاری معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه از طریق اختیارات شورای عالی معادن»، «معرفی معادن به طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی برای انجام مطالعات و اجرا» و «اعزام گروه های تخصصی برای بازدید از معادن و ارائه راهکار فنی و معرفی به مشاور» است.