۱۴ واحد معدنی به جمع معادن استان همدان اضافه شد

همدان- ایرنا- معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان از صدور ۱۴ پروانه بهره‌برداری معدن در استان خبر داد و گفت: فعالیت این واحدها نقش موثری در ایجاد اشتغال، افزایش استخراج و فرآوری مواد معدنی دارد.

“محمد خاکی” روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای فعال سازی و بهره برداری از این معادن با همکاری بخش خصوصی در مجموع ۲۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری شده است. 

وی با اشاره به اشتغال ۲ هزار و ۴۰۰ نفر در بخش معدن استان همدان، خاطرنشان کرد: امسال ۱۰۲ نفر در واحدهای جدید معدنی این استان مشغول به کار شده اند. 

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان همچنین از صدور ۲۶ پروانه اکتشاف در ۱۰ ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: در این مدت ۱۸ گواهی کشف نیز برای فعالان عرصه معدن استان همدان صادر شده است. 

او ذخیره معدنی حاصل از اکتشافهای صورت گرفته در سال جاری را ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: در این راستا ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.  

خاکی تصریح کرد: در سال جاری ۱۶ میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان اخذ و به حساب خزانه واریز شده است. 

به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان همدان، با مجوزهای صادر شده در سال جاری ۷۶۰ هزار تن به ظرفیت اسمی معادن این منطقه اضافه می شود.

خاکی یادآوری کرد: از ۲۸۰ معدن موجود در استان همدان ۱۲۰ مورد در عرصه مصالح ساختمانی، سنگ تزئینی، سنگهای فلزی و غیر فلزی غیرفعال هستند که بازگشت آن‌ها به چرخه تولید در دستور کار قرار دارد.  

وی گفت: از سال گذشته تاکنون ۲۰ معدن راکد با حمایت دولت فعال شده و مشغول تولید هستند و رفع موانع و مشکلات بقیه معادن تعطیل هم ادامه دارد. 

استان همدان حدود ۲ میلیارد تن از ذخیره ۶۰ میلیارد تنی اکتشاف شده کشور را در اختیار دارد.