۲۱۱.۸ میلیارد ریال هزینه عملیات اکتشاف ثبت شد

تهران- ایرنا- میزان عملیات اکتشاف در سه ماهه نخست امسال ۲۱۱.۸ میلیارد ریال شد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۵.۲ درصد رشد دارد.

گزارش روز یکشنبه ایرنا حاکی است، آمارهای رسمی نشان می دهد سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معدنی در سه ماه ابتدایی ۱۳۹۸ برابر با ۲۰۱.۳ میلیارد ریال بود.

شمار گواهی کشف صادر شده در سه ماهه امسال تعداد ۱۰۳ فقره بود و نسبت به تعداد ۱۱۲ فقره گواهی کشف دوره مشابه پارسال کاهش هشت درصدی دارد.

تعداد پروانه های اکتشاف در دوره این گزارش ۲۰۵ فقره بود و در مقایسه با ۲۳۹ فقره مدت مشابه سال گذشته، افت ۱۴.۲ درصدی دارد.

علاوه براین پروانه بهره برداری صادره در سه ماهه آغازین امسال ۱۲۶ فقره بود که نسبت به زمان مشابه پارسال ۴.۱ درصد افزایش یافت.

تعداد مجوزهای صادر شده برای ایجاد اشتغال در سه ماهه نخست ۱۳۹۹ برای یکهزار و ۱۳۲ نفر ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که یکهزار و ۲۷۵ نفر بود، کاهش ۱۱.۲ درصدی دارد.

وزارت صنعت، معدن وتجارت برای سال ۱۳۹۹ افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی میزان ذخایر معدنی را نسبت به سال ۱۳۹۸ پیش بینی کرده و میزان افزایش ۳۰ درصدی برای حجم استخراج را دربرنامه گنجانده است.

پیش از این آمار ذخایر شناسایی شده کشور حدود ۵۷ میلیارد تن اعلام شد، از این رقم نزدیک به ۳۷ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است.

همچنین درنظر است، امسال میزان تولیدات صنایع معدنی ( فولاد، مس، آلومینیوم و …) به میزان ۲۵ درصد نسبت به پارسال افزایش داشته باشد.  

به گزارش ایرنا، اکتشاف ۶۸ ماده معدنی در کشور موجب شده تا ایران از نظر تنوع مواد معدنی جایگاه دهم بین کشورهای جهان را به خود اختصاص دهد.