ارزش صادرات بخش معدن به ۲.۱ میلیارد دلار رسید

تهران-ایرنا- ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در پنج ماهه نخست امسال به رقم دو میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار رسید که از این رقم بیش از ۵۰ درصد سهم زنجیره فولاد و تولیدات فولادی مرتبط است.

گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا برپایه اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم تجارت خارجی کشور در پنج ماهه نخست امسال به ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسید که  در این مدت ۵۲ میلیون تن انواع کالا صادر شد. 

آمارهای مورد بررسی نشان می دهد در پنج ماهه امسال بیش از سه میلیون تن زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط به ارزش افزون بر یک میلیارد و ۱۱۸ میلیون دلار به بازارهای هدف، صادر شد. 

حجم صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در دوره این گزارش به رقم بیش از ۱۵ میلیون و ۶۹۹ هزار تن رسید که در سرفصل «سایر معدن وصنایع معدنی» با رقم سه میلیون و ۴۶۶ هزار تن بیشترین حجم را به خود اختصاص داد.

همچنین با توجه به شرایط تحریم و بحران کرونا، افت ارزش صادرات در دوره این گزارش دور از انتظار نیست، اما در زمینه زنجیره آلومینیوم و محصولات آن، شرایط متفاوت رقم خورد با صدور ۳۹.۲ هزار تن به ارزش ۶۳.۵ میلیون دلار محقق شد که از نظر وزن و ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۷۴ و ۴۴ درصد افزایش را نشان می دهد.

ارزش واردات بخش معدن ۱.۲ میلیارد دلار

بررسی آمار این گزارش حاکی از واردات یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون دلار در بخش معدن وصنایع معدنی در دوره پنج ماهه نخست امسال است که نسبت به مدت مشابه گذشته افزایش دو درصدی دارد.

علاوه براین حجم واردات در مدت این گزارش به یک میلیون و ۵۳۰ هزار تن رسید که افزایش ۱۵ درصدی را نسبت به پنج ماهه ابتدایی پارسال ثبت کرد.

بیشترین رشد واردات مربوط به زنجیره مولیبدن با رشد ۷۴۴ درصدی نسبت به پنج ماهه نخست سال گذشته و به ارزش ۳۱۰ هزار دلار است.    

 حجم واردات کشور هم در پنج ماهه نخست امسال به ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و به ارزش ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.