شمار معدن های فعال کشور به بیش از ۳۳۰۰ رسید

تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس یک جدول آماری که ۲۱ خردادماه امسال منتشرشده، شمار معادن فعال کشور را افزون بر سه هزار و ۳۰۰ معدن اعلام کرده است درحالی که شهریورماه پارسال تعداد معادن فعال را ۶ هزار اعلام کرده بود.

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت شهریورماه پارسال در اردبیل اعلام کرد: تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صادره برای معادن ۱۰ هزار فقره است که از این تعداد ۲ هزار معدن در حال تجهیز و آماده‌سازی، ۶ هزار معدن فعال و بقیه نیمه فعال و راکد است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بررسی جدول های آماری وزارت صنعت نشان می دهد، معادن فعال استان کرمان (کرمان و جنوب کرمان) در مجموع ۴۹۸ معدن هستند که ۱۵ درصد کل کشور را به خود اختصاص داده است .
استان های کرمان (بدون احتساب جنوب کرمان) ، خراسان رضوی و یزد به ترتیب با ۳۹۶، ۳۷۰ و ۲۸۸ معدنریال بالاترین تعداد معادن فعال را به خود اختصاص داده اند.
پیش از این، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم گفته بود، ۶۸ نوع ماده معدنی در ایران کشف و ذخیره ای بیش از ۵۷ میلیارد تن شناسایی(حدود ۳۷ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی) شده است.
به گفته نعمت زاده، ۶۰ درصد ذخایر معدنی کشور قابل تولید برای مصالح ساختمانی و بقیه مواد معدنی فلزی و غیر فلزی است.
استان های کهگیلویه و بویر احمد، گیلان و بوشهر به ترتیب با هفت، هفت و هشت معدن، کمترین سهم معادن فعال را دارند و استان های ایلام و گلستان به همراه منطقه ویژه اقتصادی ماکو، هر یک ۱۱ معدن فعال دارند.
پیش از این در گزارش های آماری شمار معادن استان تهران افزون بر ۴۵۶ معدن اعلام شده بود، اما اکنون به استناد جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت شمار معادن فعال استان تهران ۱۹ معدن است و اغلب آنها به مصالح ساختمانی اختصاص دارد.
استان های خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و اصفهان نیز به ترتیب با ۲۴۰، ۲۳۸ و ۱۷۱ معدن فعال از مناطق شاخص معدنی محسوب می شوند.
آمارها همچنین نشان می دهد نزدیک به یکهزار و ۹۰۰ معدن فعال مربوط به سنگ های تزئینی و ساختمانی در کشور وجود دارد که اکنون ۷۰۰ معدن غیر فعال شده است.
معادن برتر در بخش سنگ تزئینی در ۶ استان آذربایجان شرقی و غربی، کرمان، یزد، اصفهان، مرکزی و لرستان قرار دارد.
ایران با استخراج سالانه حدود ۱۲ میلیون تن سنگ تزئینی و ساختمانی، در بین پنج کشور برتر جهان قرار دارد، اما از نظر صادرات با ارقام ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار در جمع ۲۰ کشور جای گرفته است.
جمهوری اسلامی ایران از نظر تنوع مواد معدنی با ۶۸ نوع ماده معدنی در شمار ۱۰ کشور جهان جای گرفته است و از لحاظ ذخایر شناسایی شده در بین ۱۵ کشور دنیاست.
متوسط استخراج مواد معدنی در سال های گذشته ۳۹۰ تا ۴۰۰ میلیون تن اعلام شد، درحالی که در قالب برنامه پنجم توسعه (۹۴- ۱۳۹۰ و سال ۹۵ الحاقی) دستیابی به ۵۷۰ میلیون تن پیش بینی شده بود.
دولت یازدهم (سازمان های توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور) از سال ۱۳۹۳ برنامه اکتشاف ۲۵۰ هزار کیلومتر از مساحت کشور را در شرق به اجرا گذاشت که تا سال گذشته دستاوردهای این برنامه، شناسایی ۴۲ تن طلا، ۲۲ میلیون تن بوکسیت، ۱۰۳ میلیون تن باریت، ۳۰ هزار تن آنتیموان، ۶۵ هزار تن عناصر نادرخاکی، ۳۴۵ میلیون تن زغالسنگ کک شو، ۲۰۰ میلیون تن زغالسنگ حرارتی و ۵۰۰ میلیون تن سنگ آهن به عنوان ذخایر قطعی ثبت شد.
براساس ارزیابی ها، ارزش ذخایر معدنی اکتشافی جدید بیش از ۵۰ میلیارد دلار است که در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ اعلام شد.