فعالیت ۸۵ واحد فرآوری مواد معدنی در استان سمنان

به گزارش معدن نیوز، بهروز اسودی با بیان این مطلب گفت: این واحدها در زمینه فرآوری مواد معدنی نظیر سنگ گچ ، سنگ تزئینی ، سنگ آهک ، شن و ماسه ، فلورین ، فلدسپات پتاسیک ، خاک رس ، خاک روی و سنگ مس و با ۵۵درصد ظرفیت فعالیت می کنند.

وی با اشاره به سهم حدود چهار درصدی مصرف آب بخش صنعت استان از حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب تولیدی سالانه در این استان، گفت: مواد معدنی برای فرآوری به آب زیاد نیاز دارد و اگر آب وجود نداشته باشد، فرآوری و در نتیجه، صادرات این مواد با مشکل مواجه می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: زمانی که صحبت از معدن می شود همه به دنبال اکتشاف و استخراج مواد معدنی هستند، در صورتی که فرآوری مواد معدنی، دانش بنیان کردن و صادرات آن مغفول مانده است.

وی یکی از دلایل اصلی فرآوری نشدن مواد معدنی در استان سمنان را ضعیف بودن ساختارهای زیربنایی عنوان کرد و گفت: ساختارهای زیربنایی استان مانند برق، گاز و آب در ارایه خدمات به معادن استان بسیار ضعیف است که پراکندگی معادن یکی از دلایل اصلی آن عنوان می شود.

اسودی افزود: با فرآوری مواد معدنی می توان ارزش افزوده آن را بسیار بالا برد، به طوری که اگر برخی از مواد معدنی استان سمنان فرآوری شود، بیش از ۵۰ برابر ارزش افزوده آن ماده افزایش می یابد، اما تا کنون حتی رشد یک برابری در ارزش افزوده مواد معدنی استان سمنان اتفاق نیفتاده است.

وی یکی دیگر از دلایل فرآوری نکردن مواد معدنی در استان سمنان را فاصله زیاد معادن عنوان کرد و گفت: بیشتر معادن استان سمنان در مناطق دورافتاده و دست نیافتنی قرار دارد و دسترسی به آن ها آسان نیست.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اینکه‌ این استان با استخراج سالانه بیش از ۲۳ میلیون تن انواع مواد معدنی یک استان مستعد از نظر منابع معدنی از قبیل سیلیس ، آهک ، گچ ، سولفات سدیم ، نمک ، منگنز ، آهن و غیره می باشد افزود حدود ۵۹۳ معدن در استان دارای پروانه بهره برداری می باشند که ۶۰ درصد آن فعالیت استخراجی ، ۱۰ تا ۱۵ درصد بصورت تجهیز و بقیه به صورت فصلی فعالیت می کنند.