نیاز ۱۳ میلیارد دلاری بخش زیرساخت برای دستیابی به اهداف طرح جامع فولاد

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در پانزدهمین همایش علمی مهندسی معدن اظهار کرد: اگر می خواهیم جایگاه خود را ارتقا دهیم باید نگاه به این بخش تغییر کند. از طرفی برای رسیدن به ظرفیت ۵۵میلیون تن فولاد نیازمند ۱۳ میلیون یورو سرمایه گذاری در حوزه توسعه زیر ساخت ها هستیم.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، اردشیر سعد محمدی در این همایش افزود: سالانه ۱۷ میلیارد تن استخراج موادمعدنی در جهان انجام می شود و ۲۷درصد گردش مالی اقتصادی در بخش منابع طبیعی دنیا متعلق به معدن است.

وی اعلام کرد: در دنیا حدود یک میلیارد و ۶۶۰میلیون تن فولاد در سال تولید می شود در این میان میزان تولید فولاد ایران در سال گذشته حدود ۲۲ میلیون تن بوده است.
سعدمحمدی افزود: برای افق ۱۴۰۴ و دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نیازمند ۱۶۲میلیون تن سنگ آهن هستیم. در این راستا سنگان باید از تولید فعلی خود به تولید سالانه ۴۰میلیون تن سنگ آهن برسد.
معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در ادامه سخنانش اظهار کرد: هرساله در جهان، ۲۳ میلیون تن مس تولید می شود که سهم ما کمتر از ۲۰۰هزار تن است. همچنین درخصوص زغال سنگ نیز می توان گفت استخراج زغال سنگ خام ایران به ۲ میلیون تن نمی رسد و تنها محصولی که در همه بخش ها قیمت آن ۲/۱ قیمت جهانی است، زغال سنگ است.
وی با اشاره به اینکه ۳۳۷ هزار تن آلومینیوم در سال گذشته در ایران تولید شده است ادامه داد: ما در حوزه های مختلف معدنی با در اختیار داشتن ذخایر قابل توجه همچون ۵ درصد سهم جهانی، در بخش تولید تنها سهمی یک درصدی در حوزه های مختلف را دارا هستیم و باید به فکر تغییر در تکنیک های خود باشیم.
سعدمحمدی ادامه داد: اتحادیه اروپا ۲۰ عنصر را به عنوان عنصر خاص برای ۵ سال آینده مشخص کرده است که ایران نیز می تواند بر روی تولید آن عناصر برنامه ریزی کند.
به گفته وی، معدن بر خلاف ذهنیت های موجود دارای ظرفیت بالایی در اشتغال زایی است.