گنجینه های معدنی به ثروت تبدیل شود

محمدصادق معتمدیان شنبه شب در نشست با علما، نخبگان و شوراهای اسلامی شهرستان درمیان، خراسان جنوبی را چهارمین استان دارای ذخایر معدنی معرفی و بیان کرد: اکنون از ۶۰ نوع ماده شناسایی شده در کشور ۴۹ ماده معدنی در این استان وجود دارد.
نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی اظهار داشت: در استان گنجینه های معدنی فراوانی وجود دارد که باید آن را از زیر خاک بیرون کشید و به ثروت تبدیل کرد.
وی تصریح کرد: یکی از مسائل ما در استان این است که امکانات و ظرفیت های بالقوه زیادی وجود دارد که باید کمک کنیم آن را بالفعل و ثروت تبدیل کنیم.
معتمدیان از خام فروشی به عنوان مشکل عمده حوزه معادن استان یاد کرد و افزود: بایستی با ایجاد و راه اندازی صنایع فراوری در مناطقی که از موهبت معدنی برخوردار است این ثروت ها را در استان ماندگار کرد.
وی داشتن مرز طولانی با کشور افغانستان را از دیگر ظرفیت های استان خراسان جنوبی ذکر کرد و گفت: از گذشته تاکنون زیرساخت های خوبی توسط دولت ها در این مناطق ایجاد شده اما سه مرز استان در سال های اخیر از جانب افغانستان بسته شده است.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه فعال کردن بازارچه های مرزی از اولویت های ماست افزود: در این زمینه رایزنی هایی با کشور مقابل صورت گرفته و توافقاتی انجام شده است.
وی از بازگشایی درب واحد تجاری در مرز ماهیرود خبر داد و گفت: با هماهنگی هایی که با کشور طرف مقابل انجام شده به زودی شاهد بازگشایی مرز میل ۷۳ خواهیم بود تا این مرز نیز در زمینه واردات و صادرات فعال شود.
معتمدیان به مقایسه وضعیت استان خراسان جنوبی قبل و بعد از انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: با وجود اقدامات خوبی که در ۴۰ سال نظام مقدس جمهوری اسلامی در این منطقه انجام شده، هنوز عقب افتادگی ها بسیار زیاد است.
وی با بیان اینکه خدمات نظام به ویژه در مناطق کم برخوردار و محروم کاملا مشهود است، اظهار داشت: در این مدت برای راه ها، خدمات عمومی، گاز، آب، برق، تلفن، بهداشت و درمان، آموزش و سایر اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: زمانی به تعداد انگشتان دست روستای دارای برق داشتیم اما امروز با افتخار می گوییم که همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت استان از نعمت برق برخوردار شده اند.
وی با بیان اینکه در حوزه گازرسانی نهضتی اتفاق افتاده است یادآور شد: اکنون در دور افتاده ترین نقاط مرزی، روستاهای صعب العبور و کوهستانی پروژه گازرسانی به شدت پیش می رود.
معتمدیان با بیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان جنوبی گازرسانی می شود، افزود: تا پایان سال جاری همه ۳۰ شهر استان به گاز دسترسی پیدا می کنند.
وی پوشش های مخابراتی را از مطالبات مردم در دورافتاده ترین روستاهای استان اعلام کرد و گفت: این نشان از رویکرد خوب جمهوری اسلامی در توجه به مناطق کمتر برخوردار دارد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بر مبنای مردم و برای آنان شکل گرفته است، بیان کرد: امسال در حالی جشن پیروزی ۴۰ سالگی انقلاب را برپا کردیم که همه دشمنان نظام خیال دیگری در سر می پروراندند.
وی اضافه کرد: دشمنان تصور می کنند با توجه به فشارها و تحریم های ناجوانمردانه استکبار علیه ایران جشن ۴۰ سالگی برگزار نشود اما به تعبیر مقام معظم رهبری ۲۲ بهمن امسال هم از سال های قبل تماشایی تر بود.
معتمدیان گفت: مسئولان و دولتمردان اکنون در جریان مشکلات مردم قرار دارند و گرانی ها به دغدغه ای برای همه مسوولان کشور و شخص مقام معظم رهبری تبدیل شده است.
وی تاکید کرد: دغدغه همه ارکان نظام این است که با هم افزایی و انسجام بخشی، شرایطی را فراهم کنیم تا از این پیچ حساس و تاریخی نیز عبور کنیم.
استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از اهداف استکبار جهانی این است که بین کشورهای اسلامی با محوریت جمهوری اسلامی انسجام و وحدت ایجاد نشود لذا هر روز فتنه جدیدی طراحی می کنند.
وی افزود: از نخبگان انتظار داریم شرایط کنونی کشور را برای مردم ترسیم کنند چراکه دشمن همه تلاش خود را برای ایجاد محدودیت و اعمال فشارهای اقتصادی و ظالمانه ترین تحریم ها انجام می دهد.
معتمدیان با بیان اینکه کشور ما پشتوانه مردمی دارد اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی بر پایه مردم سالاری دینی بوده و اداره کشور توسط خود مردم انجام می شود چون مسئولان از بطن مردم انتخاب شده اند.
وی یادآور شد: تیم مدیریتی خراسان جنوبی به عنوان خدمتگزاران مردم شبانه روز تلاش می کند به وظایف خود عمل کند تا با اولویت بندی و برنامه ریزی در رفع مشکلات مردم موفق باشیم.
استاندار خراسان جنوبی روز گذشته (شنبه) در سومین سفر شهرستانی خود وارد درمیان شد.
دیدارهای مردمی، دیدار با خانواده شهید، بازدید از شهرستان و حضور در نشست های کاری از برنامه های سفر معتمدیان به این شهرستان مرزی است.
شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در ۱۰۵ کیلومتری بیرجند است.