۱۰ هزار و ۶۰۰ تن «مس بلیستر» در استان کرمان تولید شد

کرمان – ایرنا – مدیر کنترل فرایند و برنامه ریزی تولید مجتمع مس سرچشمه گفت: طی ۶ماهه سالجاری ۱۰ هزار و ۶۰۰ تن مس بلیستر ( یکی از مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ذوب ) در ۱۵ کارگاه فرآوری این استان تولید شده است.

‘مس بلیستر از ذوب ضایعاتی نظیر مواد سرد تولیدی ذوب، لجن کارخانه، غبار لیچینگ، سرباره های کنورتر کارخانه خاتون آباد و آجرهای نسوزی که در سالیان سال در کوره ها جمع شده تولید می شود و به کارخانه های مس تحویل داده می شود تا از آنها ورق مس تولید و استفاده شود. ‘
محمدرضا دهشیری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از مهمترین فعالیت ها در این کارگاه ها تبدیل مواد سرد به مس بلیستر است که در واقع این نوع مس یکی از مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ذوب به شمار می رود.
وی ادامه داد: با همت نیروهای واحد کنترل کیفی، با اینکه پیش بینی کرده بودیم در طول سال ۱۳ هزار تن بلیستر از مواد سرد تولید شود اما فقط در ۶ ماهه اول امسال از ۱۰هزار و ۶۰۰ تن مس بلیستر تولید شد که جلوتر از برنامه قرار داریم .
دهشیری بیان کرد: با تبدیل مواد سرد به مس بلیستر دیگر چالشی به نام مس قراضه و نیاز به منابع بیرونی برای تأمین آن نداریم.
وی تصریح کرد: در این کارگاهها که در شهرهای رفسنجان، سیرجان، شهربابک و کرمان ایجاد شده اند ۷۰۰ نفر مشغول به کار هستند.
مدیر کنترل فرایند و برنامه ریزی تولید مجتمع مس سرچشمه افزود: یک کارگاه در سیرجان، سه کارگاه در شهربابک، ۹ کارگاه در رفسنجان و ۲ کارگاه در کرمان در رابطه با تبدیل مواد سرد به بلیستر فعالیت می کنند.
دهشیری تصریح کرد: با راه اندازی این کارگاهها، ارزش افزوده مضاعفی برای شرکت مس ایجاد شده و با حذف خرید قراضه مس از نظر اقتصادی به نفع شرکت مس است.
وی خاطرنشان کرد: در نظر داریم ۱۰ کارگاه دیگر را به این مجموعه اضافه کنیم که از این تعداد چهار کارگاه در حال راه اندازی است که به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرند و ۶ کارگاه دیگر نیز تا پایان امسال به آنها اضافه خواهد شد.
در مجتمع مس سرچشمه بیش از ۱۵ هزار نفر مشغول به کارند، یکی از معادن بزرگ روباز مس در خاورمیانه به شمار می رود و در ۶۰ کیلومتری شهر رفسنجان قرار دارد.