استفاده از فناوری نانو در معادن از اکتشاف تا فرآوری ضرورتی جدی است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدرضا بهرامن روز چهارشنبه در نشست تشکیل کمیته نانو فرآوری در معادن افزود : مطالعات انجام شده نشان می دهد جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور برخوردار از مواد معدنی در بین ۱۵ کشور شاخص از نظر ذخایر شناسایی شده جای دارد و از لحاظ تنوع نیز به عنوان یکی از ۱۰ کشور در این زمینه است.
شمار مواد معدنی شناسایی شده در کشور ۶۸ نوع و میزان ذخایر شناسایی شده معدنی ایران تا پیش از شروع به کار دولت یازدهم ۵۷ میلیارد تن بود که از این رقم حدود ۳۷ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است.
بهرامن تاکید کرد، شکل گیری کمیته مزبور، می تواند گامی در مسیر انتظارات جامعه صنعتی و معدنی باشد تا نیازهای جامعه به خوبی پاسخ داده شود .
وی یادآور شد: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد هدف گذاری شده است، اما می توان با اطمینان اظهار داشت، تحقق هدف یادشده نمی تواند ضامن ایجاد اشتغال باشد، بنابراین توسعه صنایع پایین دستی فولاد اهمیت بسزایی دارد.
رییس خانه معدن ایران افزود: موضوعی که در مجامع صنعتی و دانشگاهی همواره مطرح می شود، فاصله بین این دو است، بنابراین امروز با بهره گیری از فناوری روز، نیاز فعلی جامعه و آینده را باید پاسخ داد.
بهرامن گفت : واقعیت این است جوامعی در جهان رشد کرده اند که صنعت و دانشگاه را در کنارهم برای پاسخ به نیاز جامعه به خدمت گرفته اند و از تعامل این دو منافع وسیعی پدید خواهد آمد.
فناوری نانو عبارت است از فناوری تولید مواد، ابزارها و سیستم های جدید در اندازه های مولکولی و اتمی، در دست گرفتن کنترل این ساخته ها و استفاده از ویژگی هایی که در این ابعاد ظاهر می شود.
رییس خانه معدن ایران اضافه کرد: بهره گیری از نانو در بخش معادن و صنایع معدنی موجب تحول در این عرصه، و بویژه در زمینه فلزات و فلزات گرانبها پیامد ثروت اندوزی در جامعه شده است .
امروزه فناوری نانو در صنایع معدنی، روش ها و فرآیندهای تولید برخی از مواد معدنی آثار کاربردی خود را نشان داده است. فرآیند های تولید نانو ذرات طلا، نانو ذرات تیتانیوم، نانو ذرات کلسیت و سیلیس از جمله آنها محسوب می شود.
بهرامن ابراز امیدواری کرد : شکل گیری کمیته نانو فرآوری در معادن که در محل خانه معدن ایران فعالیت خود را دنبال خواهد کرد، بتواند نقش ترویجی ایفا کند و ضمن معرفی آثار بهره گیری از آن در معادن به فعالان این بخش، زمینه ارتباط مطلوب دانشگاه با صنعت ومعدن را فراهم سازد .
اطلاعات موجود نشان می دهد نانو ذرات امروزه از طیف وسیعی از مواد ساخته می شوند و معمولی ترین آنها نانو ذرات سرامیکی بوده که به بخش سرامیک های اکسید فلزی مانند اکسید های تیتانیوم، روی، آلومینیوم، آهن، و نانو ذرات سیلیکاتی (بیشتر به شکل ذرات نانو مقیاسی رس ) تقسیم می شود.
دفتر تجاری سازی معاونت علمی و فناوری یکی از وظایفی که دارد، برنامه ریزی و اجرای راهکارهای حمایتی در چارچوب تقویت نهادهای واسط علم و فناوری مانند پارک های علم و فناوری، مراکز رشد واحدهای فناوری، دفاتر انتقال فناوری، خوشه های صنعتی، تشکل های دانش بنیان وابسته به وزارت صنعت معدن و تجارت و … است .
وزارت صنعت، معدن وتجارت به تازگی اعلام کرد: ارزش صادرات غیرنفتی کشور در دوره ۳۶ ماهه ( ۹۴- ۱۳۹۲ ) همراه با سه ماهه نخست ۱۳۹۵ به رقم ۱۴۵.۲ میلیارد دلار رسید که بالاترین سهم در دوره سه ساله آن مربوط به سال ۱۳۹۳ با رقم ۳۴.۸ درصد است.