افزایش ۲.۵ برابری اقدامات ژئوفیزیک هوایی برای شناسایی معادن در دولت یازدهم

بجنورد- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالیت های انجام شده در زمینه ژئوفیزیک هوایی برای شناسایی معادن کشور در دولت یازدهم معادل ۲.۵ برابر اقدامات انجام شده در پیش از آن بوده است.

[افزایش ۲.۵ برابری اقدامات ژئوفیزیک هوایی برای شناسایی معادن در دولت یازدهم]

به گزارش ایرنا محمدرضا فیاض روز چهارشنبه در نشست اجرای پروژه برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی خراسان شمالی اظهار کرد: پیش از دولت یازدهم فعالیت ژئوفیزیک هوایی در کشور به میزان ۱۸۰ هزار کیلومتر انجام شده بود اما این رقم در دولت یازدهم به ۴۰۰ هزار کیلومتر رسید.
وی افزود: معدن یک فرصت اقتصادی است که کمتر به آن پرداخته شده و سازمان زمین شناسی تلاش دارد بخش های کمتر شناخته شده کشور را زیر پوشش مطالعه و عملیات قرار دهد و برای شناسایی و اکتشاف معادن پیگیری های خوبی انجام داده است.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف سازمان زمین شناسی، انجام فعالیت های گسترده در خراسان شمالی است گفت: با مقدمات انجام شده، امید است قدم های مناسب تری در سال جاری در این زمینه برداشته شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بر اساس رویکردهای دولت دوازدهم و برنامه هایی که رئیس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی هم ارائه دادند، پرداختن به موضوع معدن است.
فیاض گفت: امید است این قدم ها در استان خراسان شمالی استوارتر برداشته شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: پروژه برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی خراسان شمالی نیز در امتداد تلاشی است که برای شناخت منابع معدنی در دستور کار دولت قرار دارد.
وی با بیان اینکه خراسان شمالی از استان های مهم کشور در ذخایر معدنی است گفت: از ۹ پهنه اصلی معدن، ۲ پهنه در این استان قرار دارد و به گونه ای، همه مناطق استان حائز اهمیت و جای جای استان قابل مطالعه است.
فیاض اظهار کرد: این مطالعه ها مشخص می کند که پهنه ها چقدر قابلیت اقتصادی شدن دارند و می توان به لحاظ صرفه اقتصادی، برای اکتشاف اقدام شود.
وی، فرآوری مواد معدنی را از رویکردهای اساسی در فعالیت های معدنی عنوان کرد و افزود: جلوگیری از خام فروشی، یکی از اهداف تحقق اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلان دولت است.
فیاض، معدن به عنوان ثروت دوم کشور محسوب می شود، اظهار کرد: اکنون ثروت اول کشور، نفت است و ۱۱۰ سال است که از آن بهره برداری می شود اما در معادن عقب ماندگی زیادی داریم و باید تلاش کنیم تا این عقب ماندگی ها جبران شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: به یقین سود اقتصادی معدن برای کشور کمتر از نفت نخواهد بود.