ایستادگی معادن در برابر امواج دریا

ذخایر معادن سنگ لاشه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ۴۹ پروانه بهره‌برداری برای برداشت دریافت کرده‌اند تا سهم بخش خصوصی و تعاونی‌های این استان از این مجوزها به ترتیب ۴۵ و ۴ معدن شود و نهادهای دولتی برای انجام عملیات برداشت از این معادن سهمی نداشته باشند.

البته هم‌اکنون معادن سنگ لاشه شامل ۱۸ معدن فعال، ۲۵معدن غیرفعال و ۷ معدن در حال گذراندن روند تجهیز هستند تا در مجموع برای ۳۷۸ نفر فرصت شغلی ایجاد کنند. این در حالی است که جدا از مجوزهای صادر شده، در امسال نیز ۲ پروانه اکتشاف و ۳ گواهینامه کشف از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای معادن در دست اقدام قرار گرفته که ۳ مورد آن مربوط به معادن سنگ لاشه
است.
استفاده از سنگ‌های معدنی در بخش‌های مختلف عمرانی از فرآیندهایی است که می‌تواند روند برداشت از معادن را همواره فعال نگه‌دارد. روندی که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در گفت‌وگو با صمت آن را بسیار مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: هم‌اکنون به‌دلیل اجرای پروژه‌های عمرانی و ساخت موج‌شکن در بخش‌های ساحلی استان برداشت از معادن سنگ لاشه روند رو به رشدی داشته و باعث شده رکود و تعطیلی در آنها معنا پیدا نکند.
بهره‌مندی گیلان از معادن سنگ لاشه موجب شده در برخی موارد از این کانی در تولید شن و ماسه نیز استفاده شود.
علی منتظری با بیان این مطلب اظهار کرد: مهم‌ترین مشکلی که در معادن استان بسیار نمود دارد، فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی است که به‌دلیل نبود فناوری پیشرفته فرآوری، هزینه‌های مازاد زیادی را برای صاحبان معادن ایجاد کرده است. این در حالی است که براساس دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت ورود ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی و صنعتی از معافیت گمرکی برخوردار است که متاسفانه از سوی صاحبان معادن تاکنون در این زمینه اقدام جدی انجام نشده است.
کمبود منابع مالی و سرمایه در گردش، مشکلات فراوانی را برای صاحبان صنایع و معادن گیلان به همراه داشته است. منتظری با اشاره به این موضوع اظهار کرد: متاسفانه این امر تاثیر فراوانی بر روند برداشت و فرآوری سنگ در استان گذاشته و می‌گذارد.
البته با توجه به اینکه سنگ‌های لاشه مورد برداشت از معادن استان در پروژه‌های عمرانی به‌ویژه ساخت موج‌شکن استفاده می‌شود نیازمند ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن برای برداشت یا واحدهای فرآوری چندانی نیست چراکه آنها براساس اندازه و نیاز بازار تقاضا، خردایش شده و به‌کار گرفته می‌شود.
با این حال نبود بازار فروش و بالا بودن هزینه‌های فروش از مهم‌ترین مشکلات معادن سنگ لاشه گیلان است که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان به آن پرداخت و گفت: افزایش نیافتن قیمت سنگ لاشه در بازارهای مصرف تاثیر فراوانی بر روند برداشت از این معادن به همراه داشته و با توجه به اینکه بیشتر ماشین‌آلات مورد استفاده در این معادن به‌کار گرفته شده، اجاره‌ای هستند بنابراین استفاده از ماشین‌آلات و برداشت از معادن دارای توجیه اقتصادی نیست.
با این وجود با برنامه‌ریزی برای استفاده سنگ‌های معدنی در بخش‌های مختلف عمرانی استان، معادن سنگ لاشه با رکود همراه نیست و با توجه به در دست اقدام بودن برنامه‌های جدید عمرانی به نظر می‌رسد رکود سراغی از معادن سنگ لاشه نخواهد گرفت.

معادن غنی از کانی
صدور ۴۹ پروانه بهره‌برداری برای برداشت از ذخایر معادن سنگ لاشه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان باعث شده سهم بخش خصوصی و تعاونی از این مجوزها به ترتیب ۴۵ و ۴ مورد شود تا دست نهادهای دولتی از این معادن کوتاه باشد.
رییس اداره امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در گفت‌وگو با صمت با بیان این مطلب گفت: از کل معادن سنگ لاشه‌ای که از سوی این سازمان پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند هم‌اکنون ۱۸ معدن فعال، ۲۵ معدن غیرفعال و ۷ معدن در حال گذراندن روند تجهیز هستند و در مجموع توانسته‌اند برای ۳۷۸ نفر فرصت شغلی ایجاد کنند.
ذخایر سنگ لاشه گیلان به گفته رامین میرصادقی حدود ۲۱۵هزار تن است که از این میزان تا پایان سال ۹۴ و براساس آمار فقط بیش از هزار تن برداشت شده تا با توجه به نیازهای استان این معادن برای سال‌های آینده همچنان غنی از کانی باشد.
سرمایه‌گذاری ۵۵۷میلیون ریالی در معادن گیلان به منظور اجرای فعالیت‌های اکتشافی باعث شده سال گذشته با صدور ۵ گواهینامه کشف از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان بیش از ۵۹میلیون تن ذخایر معدنی طبقه یک(کانی‌های غیر فلزی)، بیش از ۳۷میلیون تن سنگ لاشه، بیش از ۷میلیون تن مارن و ۱۵میلیون تن مواد معدنی دیگر در گیلان کشف شود.
میرصادقی با اشاره به این آمار اظهار کرد: در سال گذشته ۶ پروانه جدید بهره‌برداری معدنی با میزان استخراج اسمی ۷۲۸ هزار تن ماده معدنی با سرمایه‌گذاری ۳۸ میلیارد ریالی صادر شد که توانسته برای ۴۲ نفر فرصت شغلی ایجاد کند. این در حالی است که در امسال صدور ۲ پروانه اکتشاف و ۳ گواهینامه کشف از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در دست اقدام است که ۳ مورد آن مربوط به معادن سنگ لاشه است.
صدور ۵ گواهینامه کشف و یک پروانه اکتشاف معدنی از دیگر مجوزهایی است که سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در دستور کار دارد؛ موضوعی که رییس اداره امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به آن اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۳۱۱ مجوز برداشت موقت در گیلان صادر شده که به نسبت سال‌های گذشته با رشد همراه بوده است.
این در حالی است که بیش از ۹میلیون و ۲۵۶هزار تن انواع مواد معدنی از معادن استان برداشت شده که میزان وصولی‌های حقوق دولتی از محل این فعالیت‌ها بیش از ۱۷میلیارد ریال بوده که به خزانه دولت واریز شده است.

برداشت بدون مشکل زیست‌محیطی
اجرای پروژه‌های عمرانی در گیلان باعث شده حدود ۴۰ تا ۴۵درصد معادن استان که بیشتر آنها معادن شن و ماشه و سنگ لاشه است فعال باشند.
رییس سازمان نظام مهندسی گیلان در گفت‌وگو با صمت با اشاره به این موضوع اظهار کرد: با وجود نیاز پروژه‌ها به این کانی‌ها، ۲۰ تا ۲۵درصد معادن به دلیل وجود معارض محلی، تداخل پروانه‌های بهره‌برداری و عوامل درونی تعطیل هستند و در صورت بر طرف شدن این مشکلات می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند و علاوه بر تامین نیاز پروژه‌های عمرانی، اشتغال از دست رفته خود را تثبیت و ارزش‌افزوده مناسبی ایجاد کنند.
بیشتر معادن سنگ لاشه گیلان در شهرستان رودبار قرار دارند که تا محل ساخت‌وساز اسکله‌های در دست اقدام فاصله چندانی ندارد و همین امر باعث شده هزینه‌های حمل‌ونقل آنها با کاهش همراه شود.
ساسان مودب جلالی با اشاره به این امر اظهار کرد: نوع برداشت از این معادن بیشتر به شکل انفجاری در حال انجام است که با در نظر گرفتن ضعیف بودن میزان انفجار و تخریب، آسیبی متوجه اکوسیستم منطقه نشده به همین منظور روند برداشت از معادن سنگ لاشه تاکنون با سازمان حفاظت محیط‌زیست استان به مشکل بر نخورده است.
در برخی موارد سنگ‌های معدنی براساس نوع و تنوعی که دارند برای دستیابی به بازار فروش و افزایش ارزش افزوده نیازمند فرآوری هستند.
روندی که به گفته مودب جلالی در سنگ‌های لاشه استان احساس نمی‌شود؛ چرا که این سنگ‌ها بیشتر در پروژه‌های
موج شکن یا نمای شهری به کار گرفته می‌شوند و به همین دلیل نیازمند فرآوری نیستند و فقط براساس نیاز و اندازه در محل پروژه خردایش شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.