بهره برداری از واحد آهن اسفنجی ۶ طرح فولادی در برنامه امسال است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، پس از افتتاح واحد آهن اسفنجی فولاد سپیددشت (چهارمحال و بختیاری) در سال ۱۳۹۵، امسال ۶ طرح فولاد استانی دیگر مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مهدی کرباسیان اعلام کرد: هفت طرح فولاد استانی در دولت نهم برنامه ریزی شد اما به دلیل مشکلات مالی متوقف ماند.

کرباسیان ادامه داد: تکمیل این طرح ها از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ و فعالیت دولت یازدهم، در دستور کار قرار گرفت و اکنون روند پیشرفت خوبی دارند.

ظرفیت هفت طرح فولاد استانی
فولاد سپیددشت، شادگان (خوزستان)، میانه (آذربایجان شرقی)، قائنات (خراسان جنوبی)، سبزوار (خراسان رضوی)، نی ریز (فارس) و بافت (کرمان) هفت طرح فولاد استانی محسوب می شوند.
هریک از این واحدها برای ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی طراحی شده اند که قابلیت افزایش تا سقف یک میلیون تن را دارند.

فولاد شادگان چراغ اول امسال
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بهره برداری از واحد آهن اسفنجی فولاد شادگان در تیرماه امسال به منزله روشن شدن چراغ اول راه اندازی طرح های فولاد استانی بود که تولید خود را با روش فناوری ایرانی ‘پرد’* آغاز کرد.
فولاد شادگان تا پایان دهه دوم تیرماه امسال بیش از ۱۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید کرد.

مشعل فولاد میانه روشن می شود
کرباسیان افزود: برپایه برنامه پیش بینی شده، هفته آینده مشعل فولاد میانه (آذربایجان شرقی) روشن می شود و تولید گرم خود را آغاز می کند.

بهره برداری از فولاد نی ریز در آخر مردادماه
رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تصریح کرد: قرار است آخر مرداد ماه واحد آهن اسفنجی فولاد نی ریز (فارس) نیز به بهره برداری برسد.

اواخر شهریور امسال نوبت فولاد سبزوار است
به گفته کرباسیان، بر پایه برنامه طراحی شده تا اواخر شهریورماه از واحد آهن اسفنجی فولاد سبزوار (خراسان رضوی) بهره برداری می شود.

در انتظار کسب رتبه یک تولید آهن اسفنجی جهان
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: انتظار می رود با بهره برداری از واحدهای آهن اسفنجی هفت طرح فولاد استانی، ایران به جایگاه نخستین تولیدکننده جهانی در این بخش دست یابد.
جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۲ ظرفیت تولید آهن اسفنجی را به ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رساند که این میزان در دولت یازدهم تا پارسال ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن شد.
انتظار می رود تا پایان امسال با بهره برداری از طرح های در دست اجرا، مجموع ظرفیت تولید آهن اسفنجی کشور به ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

برنامه های سال ۹۷ برای بهره برداری از واحدهای فولادسازی
رییس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: پیش بینی شده است واحد فولادسازی این هفت طرح در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ وارد مدار شود که فولاد سپیددشت در نخستین گام راه اندازی می شود.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی چهاردهمین فولادساز جهان محسوب می شود که در افق ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن را هدفگذاری کرده است.
انتظار می رود در افق چشم انداز بیش از ۱۵ میلیون تن از فولاد تولیدی صادر شود.
پارسال میزان صادرات فولاد ایران به سطح رکوردگونه ۶ میلیون تن دست یافت.