تحول اساسی در معادن، نیازمند حمایت همه‌جانبه

نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی ایران در شهر نیم‌ور محلات با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد. بعد از برگزاری مراسم افتتاح بسیاری از مسئولان مرتبط با معادن و واحدهای فرآروی سنگ گزارش‌هایی ارائه دادند.

توجه به توانمندی‌ها در دستور کار باشد
نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی در دیدار با مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی موجود در این استان اظهار کرد: وجود ظرفیت‌های فراوان صنعتی و معدنی در شهرستان ساوه موجب شده این شهرستان نیازمند توجه ویژه دولت برای ورود تولیدات آن به بورس باشد. قربانعلی دری‌نجف‌آبادی ابراز کرد: دولت برای احیای واحدهای راکد و نیمه‌فعال تسهیلاتی را به واحدهای صنعتی کوچک و متوسط اختصاص داده که این مبلغ پاسخگوی این مهم نیست به همین منظور باید با برنامه‌ریزی و تدبیر روند تزریق منابع بیشتر ادامه پیدا کند تا شاهد رونق دوباره تولید و توسعه صادرات کشور باشیم. وی ادامه داد: معادن موجود در استان مرکزی از جایگاه ویژه‌ای از نظر ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده برخوردارند که باید مورد توجه قرار بگیرند.
این در حالی است که براساس مجوزهای صادرشده برای این معادن حق برداشت از معادن استان سالانه ۵/۲ تن در نظر گرفته شده که امروزه میزان استخراج آنها بیش از حجم ثبتی در پروانه‌های بهره‌برداری است. البته کیفیت و برداشت از معادن سنگ نیازمند تحولی اساسی است تا از تخریب و هدررفت ارزش افزوده موجود در معادن جلوگیری شود.

تدوین برنامه‌های اجرایی
مشاور ارشد اتاق بازرگانی ایران نیز در همایش صادرات سنگ ایران گفت: برخورداری شهرستان محلات از دو قطب صنعتی و ۳ شهرک صنعتی سنگ تزئینی و وجود ۱۰۰ انبار سنگ کوپ، ازجمله مزیت‌هایی است که باعث شده ۹۵درصد مشاغل این شهرستان با صنایع سنگ در ارتباط باشد که این مزیت باید در راستای اشتغالزایی و تولید ثروت گسترش یابد.
عزیز میرزاییان افزود: وجود ۳۰۰ معدن فعال سنگ کشور در این منطقه نشان از توانمندی شهرستان محلات در زمینه سنگ تزئینی دارد.
وی در ادامه افزود: بزرگترین مشکل پیش روی رشد و گسترش صنعت سنگ کشور، کمرنگ بودن امنیت سرمایه‌گذاری در این بخش است که به‌دلیل وجود قوانین مغایر، بخشی‌نگری و مزاحمت‌های محلی اتفاق افتاده است. به همین منظور اصلاح قانون مالیاتی، تامین منابع مالی، استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات روز و اصلاح قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، موانع سرمایه‌گذاری و گمرکی، نیازهای این بخش برای توسعه صادرات است.
مشاور ارشد اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: بخش خصوصی باید با ایجاد یک تشکل فراگیر از فعالان سنگ، تدوین برنامه‌های اجرایی مناسب و ارتباط مستمر با سازمان نظام مهندسی کشور، در راستای ارتقای دانش فنی به سمت توسعه صنعت سنگ کشور و توسعه صادرات گام بردارد.
البته در این میان بهره‌گیری از تجربه‌ها و تخصص صاحب‌نظران صنعت سنگ ازجمله مسائلی است که باید به آن بها داده شود.
وی گفت: همکاری بهینه و مستمر با صندوق بیمه سرمایه‌گذاری برای تامین ماشین‌آلات و توسعه صادرات و ایجاد همدلی و همزبانی تشکل‌های صنفی و تخصصی فعالان سنگ در قالب یک تشکل فراگیر از مهم‌ترین راهکارهای ساماندهی مسائل و تهدیدهای بخش معدن و فرآوری سنگ است.

ایجاد فرصت برای توسعه صادرات سنگ
رییس انجمن سنگ ایران در همایش صادرات سنگ ایران که در محل نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در شهر نیم‌ور محلات برگزار شد، گفت: فرصت‌سازی برای توسعه صادرات سنگ ایران ضرورت است و با توجه به کیفیت محصولات این حوزه باید تمرکز بر صادرات تقویت شود.
ابوالقاسم شفیعی، اظهار کرد: تولیدکنندگان سنگ در کشورهایی مانند ترکیه، از ۱۰۰درصد معافیت مالیاتی برخوردار هستند و این در حالی است که صادرکنندگان سنگ ایران مشمول ۸۰درصد مالیات می‌شوند، در حالی که باید با استفاده از فرصت پسابرجام، برنامه‌های هدفمند حمایتی به منظور تقویت صادرات در تمامی زمینه‌ها به ویژه سنگ تدوین شود که تحقق این مهم نیازمند تعریف و اجرای یک بسته حمایتی موثر است.
وی اظهار کرد: هم‌اکنون تمامی هزینه‌های برپایی غرفه در نمایشگاه‌های بین‌المللی برعهده تولیدکنندگان حاضر در این نمایشگاه‌ها است در حالی که در بسیاری از کشورها این هزینه‌ها از سوی دولت‌ها به‌عنوان سیاست‌های تشویقی و حمایت‌های جانبی در نظر گرفته می‌شود تا آن صنعت راه پویایی را زودتر طی کند.
شفیعی ادامه داد: بازار سنگ ایران به‌شدت از سوی واردکنندگان سنگ تزئینی و ساختمانی از کشورهای ترکیه و چین تهدید می‌شود که باید در این زمینه و به منظور حمایت از تولید داخلی تصمیمات جدی از سوی مسئولان گرفته شود. اینکه اقتصاد ایران نیازمند تحول بنیادین با الگوی اقتصاد مقاومتی است، شکی نیست به همین منظور بسیاری از قوانین دست و پاگیر، اقتصاد ترحمی و عاطفی و هزینه بالای بیمه باید به نفع تولیدکنندگان سنگ تغییر یابد.
وی ابراز کرد: آفت جدی در صنعت سنگ، خام‌فروشی آن است که باید با تقویت زنجیره فرآوری، رقابت‌پذیری و ارزش افزوده این بخش در بازار داخلی و خارجی هدف را با افزایش همراه کرد و تحقق این امر نیازمند حمایت همه‌جانبه در حوزه صنعت سنگ برای کاهش هزینه‌های تولید و فراهم شدن بسترهای رقابتی تولید است.

تجهیز واحدهای فرآوری سنگ به دانش فنی
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در همایش صادرات سنگ ایران در محل نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در شهر نیم‌ور محلات گفت: حوزه فرآوری سنگ باید به دانش روز مجهز شود تا بتواند علاوه بر به‌دست آوردن جایگاه شایسته خود در بازارهای هدف، در توسعه اقتصادی، رشد صادرات و ایجاد ارزش افزوده نقس بسزایی داشته باشد که تحقق این امر نیازمند کار علمی و عزم جدی است.
مصطفی آمره با بیان اینکه راه‌اندازی شرکت‌های مدیریت صادرات و تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی نقش بسزایی در تقویت صادرات خواهد داشت، افزود: کشورهای اروپایی و توسعه یافته به‌دلیل در اختیار داشتن فناوری بالا شاهد ارزش‌افزوده بالاتری نیز در حوزه تولید، صنعت و معدن هستند. در این بین بومی‌سازی فناوری فرآوری سنگ در کشور به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب ضروری است که باید در دستور کار قرار بگیرد.
وی افزود: بهره‌مندی استان مرکزی از ۳ شرکت مدیریت صادراتی ظرفیت خوبی است و می‌تواند زمینه صادرات شرکت‌های کوچک را فراهم کند. البته نباید فراموش کرد که افزایش تولیدات معدنی به تنهایی نمی‌تواند ارزش‌افزوده مورد نظر را به‌دنبال داشته باشد به همین منظور کاهش ضایعات و افزایش مهارت و دانش فنی کارگران در حوزه استخراج و فرآوری سنگ می‌تواند این مهم را تحقق بخشد