توجه به اکتشافات معدنی جدی‌تر می‌شود

حکم راضیه لک به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد.

به گزارش صمت، پیش از برگزاری این آیین، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تقدیر و تشکر از ۲۰ سال فعالیت محمدتقی کره‌ای در این سازمان گفت: آقای کره‌ای با وجود محدودیت‌های جدی منابع، کار دشواری در این مدت داشته و بسیار موفق عمل کرده است.به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، نام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سطح بالایی در حوزه علم و دانش قرار دارد و همیشه روند رو به رشدی را طی کرده که باعث افتخار بخش صنعت و معدن کشور است.وی با بیان اینکه در چند سال گذشته، برنامه عملیاتی گسترده‌ای در حوزه اکتشاف معادن انجام شده، تصریح کرد: همه فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در جایگاه خود بسیار قابل توجه بوده و بر این اساس در دوره جدید علاقه‌مند هستیم در حوزه معدن گام‌های بلندتری برداشته شود.شریعتمداری سرعت بخشیدن به روند اکتشافات معدنی در کشور را به عنوان یکی از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و گفت: باید از ظرفیت‌های موجود برای تحقق این امر استفاده کنیم و در زمینه تنظیم قراردادهای مشابه آنچه در بخش نفت است به جایگاه مناسبی برسیم و تجهیزات پیشرفته را از محل سرمایه‌گذاری خارجی تامین کنیم.وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عزم و اراده جدی در این زمینه فراوان است، تصریح کرد: به یقین در این بخش موفق خواهیم شد و به جایگاه شایسته‌ای در این زمینه دست خواهیم یافت.وی با اشاره به اینکه حوزه معدن در مجلس شواری اسلامی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته، به وجود مسائل و مشکلات فراوان میان متولیان بخش معدن و زیست‌محیطی تاکید کرد و گفت: بهره‌برداری و گسترش معادن با مشکل روبه‌رو است و تنوع نظرات در این زمینه باعث می‌شود دولت به بررسی نظرات بپردازد و به یک نظر جامع در این زمینه بر اساس قانون دست یابد.
شریعتمداری ضمن ابراز امیدواری از دستیابی به اجماع میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاکید کرد: بر اساس نظر رهبر معظم انقلاب می‌توان به معادن مانند نفت توجه کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به طرح استعفای محمدکره‌ای در زمان تصدی محمدرضا نعمت‌زاده بر این وزارتخانه، افزود: افراد مختلف شایسته در حوزه معدن و زمین‌شناسی در کشور وجود داشتند اما با توجه به پیشینه علمی و اجرایی راضیه لک در این زمینه و شایستگی‌های وی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جمع‌بندی و نتایج بر این بود که از وی برای فعالیت در این عرصه دعوت شود.وی ضمن اذعان به اینکه باید سنت فعالیت مردان در زمینه مدیریتی کشور شکسته شود، تصریح کرد: با انتخاب راضیه لک هدف کلی ما برای فعالیت بانوان فرهیخته کشور در عرصه‌های مختلف محقق خواهد شد و شاید بانوان بهتر بتوانند فعالیت‌ها را اداره کنند. به گفته شریعتمداری، اگر زنان به این عرصه‌ها وارد نشوند، این حق همچنان مغفول خواهد ماند. بر همین اساس باید از توان ارزشمند بانوان در صحنه مدیریت کشور بهره ببریم چراکه حضور بانوان، صحنه را منطقی‌تر، شاداب‌تر و عاطفی‌تر کرده و علاقه و انگیزه برای ادامه مسیر در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزایش خواهد یافت. وزیر صنعت، معدن و تجارت، تجربه کافی راضیه لک در بخش مدیریتی و علمی کشور را موجب توسعه و پیشرفت این سازمان عنوان کرد و گفت: نیروی جدید به معنای تزریق خون جدید به بدنه این مجموعه است و بدون تردید موجب نتایج ثمربخشی خواهد شد که شرط اصلی آن سنت‌شکنی مردان است تا با همکاری جانانه و مردانه اجازه دهند وی با قوت و قدرت بر صندلی ریاست سازمان بنشیند و به عنوان معاون وزیر فعالیت کند تا این مجموعه روند رو به رشد خود را بیش از گذشته طی کند.شریعتمداری ضمن آرزوی توفیق برای محمدتقی کره‌ای، رئیس پیشین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سلامتی کامل و طول عمر خانواده ایشان را از درگاه خداوند خواستار شد.

حمایت از سازمان زمین‌شناسی برای شتاب گرفتن امور
همچنین محمدتقی کره‌ای، رئیس پیشین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در آیین تودیع و معارفه رئیسان این سازمان ضمن درخواست از حاضران برای حمایت ویژه از رئیس این مجموعه گفت: اگر رئیس جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از حمایت برخوردار باشد بسیار بهتر و با شتاب بیشتر به کار خود ادامه خواهد داد. وی افزود: انتخاب و انتصاب شایسته دکتر لک را به دولت دوازدهم و مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، تبریک می‌گویم و احساسم این است که نقطه عطفی در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف کشور به وجود خواهد آمد.کره‌ای همچنین از جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو برای حمایت از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تشکر کرد. در ادامه، راضیه لک ضمن تشکر از رئیس‌جمهور برای فراهم کردن زمینه استفاده از توان بانوان کشور، خاطرنشان کرد: از وزیر صنعت، معدن و تجارت به دلیل از اعتماد به بنده تشکر می‌کنم. شاید اگر من بودم نمی‌توانستم به فردی مانند خودم اعتماد کنم؛ بر همین اساس امیدوارم بتوانم پاسخگوی این اعتماد باشم. به گفته وی، اگر بخواهم در یک جمله مهندس کره‌ای را توصیف کنم وی فردی بزرگوار و سالم و در روش‌های مدیریتی خود بسیار خلاق و نوآور است. کارهای وی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای من بسیار جالب بود. رئیس جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، خواستار حمایت از این مجموعه شد و مبنای فعالیت خود را مدیریت مشارکتی و استفاده از بیشترین توان نیروی انسانی عنوان کرد.

تدوین نقشه‌راه علوم زمین
به گزارش صمت، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در دوره فعالیت‌های خود تا امروز، توانسته در حوزه‌های مختلفی همچون انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی به موفقیت‌هایی دست یابد و دانش فنی در این بخش را بومی کند. تهیه نقشه زمین‌شناسی در مقیاس‌های یک ۲۵۰هزارم و یکصدهزارم که از دقت بسیار بالایی برخوردار است، از دیگر دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی بوده است.این سازمان چندی پیش، گزارشی درباره اقدامات انجام شده خود به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه کرد و در آن خبر از طلایی‌شدن ۲۱ استان کشور و افزایش ذخیره قطعی و احتمالی طلای ایران از ۲۴ به ۳۴۰ تن و تدوین نقشه‌راه علوم زمین کشور در قالب ۳ فاز داد.این مسائل در حالی مطرح می‌شود که اکتشافات معدنی، نقش مهمی برای تحقق اهداف تعریف شده برای بخش معدن دارد و با تکمیل اکتشافات و اضافه شدن ذخایر جدید معدنی کشور، تحقق چشم‌انداز این بخش سرعت خواهد گرفت.