سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومانی در ۲ طرح توسعه چادرملو

 مدیر مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد از سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریالی شرکت معدنی صنعتی چادرملو در ۲ طرح توسعه این شرکت  خبر داد و گفت: طرح احداث کارخانه گندله‌سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال در دستور کار است.

به گزارش معدن نامه، محمود مصری‌نژاد از پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریالی شرکت معدنی صنعتی چادرملو در ۲ طرح توسعه این شرکت خبر داد و گفت: طرح احداث کارخانه گندله‌سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال در دستور کار است و موارد فنی مربوط به این پروژه در حال تکوین بوده و در حال اخذ مجوز از ادرات و ارگان‌های مرتبط از یکسو و جذب سرمایه خارجی برای شروع عملیات هستیم.

مصری‌نژاد افزود: برای اجرای این طرح بالغ بر ۷ هزارو ۱۷۷میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است که در صورت توفیق در جذب فاینانس، این پروژه در بازه زمانی ۴ ساله اجرا خواهد شد.
وی همچنین اجرای طرح احداث دو واحد نورد ۵۵۰ هزار تنی(جمعا ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن) در سال را از دیگر برنامه‌های این شرکت عنوان کرد و افزود: ساخت این واحد فولادی نیز با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۲ هزار و۶۴۶ میلیارد ریال در دست مطالعه می‌باشد و برای تامین نقدینگی اجرای این طرح هم، استفاده از منابع داخلی شرکت و سایر منابع، پیش‌بینی گردیده است و طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه، این طرح در بازه زمانی ۳ ساله اجرا خواهد شد.
مدیر مجتمع صنعتی اردکان در ادامه این گفت‌و‌گو از پیشرفت ۸۳ درصدی پروژه کارخانه احیا مستقیم چادرملو در مجاورت کارخانه شمش فولاد این مجتمع خبر داد و گفت: عملیات مربوط به کارخانه احیای مستقیم چادرملو به عنوان یکی از پروژه‌های عظیم ملی با ساختاری بی‌نظیر، با تلاش و همت همکاران زحمتکش و خردمند، ماه‌های انتهایی نصب را پشت سر می‌گذارد.
وی افزود: با ساخت این واحد، آهن اسفنجی به طور مستقیم و قبل از سرد شدن وارد کوره‌های ذوب می‌گردد که با این روش تولید، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف آب و برق می‌شود. ظرفیت تولید این واحد سالیانه ۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تن آهن اسفنجی است و امیدواریم ساخت این واحد را تا پایان امسال به اتمام برسانیم.
وی اظهار امیدواری کرد تا نیمه اول سال ۹۷ بهره‌برداری از این واحد نیز آغاز شود.
 مصری‌نژاد در مورد فعالیت کارخانه تولید شمش فولاد چادرملو نیز گفت: خوشبختانه تولید شمش در مجتمع فولاد چادر ملو در حال افزایش است و امیدواریم تولید فراتر از میزان پیش‌بینی شده در برنامه تولید امسال را داشته باشیم. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده در برنامه تولید امسال، قرار است ۳۰۰ هزار تن شمش فولاد خام در این کارخانه تولید شود.
وی تصریح کرد: تولید شمش در حال حاضر در سه شیفت ادامه دارد و در همین دوران آموزش‌های تئوری و عملی به دعوت شدگان به کار، که عمدتا از جوانان بومی استان هستند، توسط کارشناسان مجرب حاضر در کارخانه در حال انجام است.
مدیر مجتمع صنعتی چادرملو همچنین در خصوص طرح شبکه فاضلاب اردکان گفت: اجرای این طرح به طول حدود ۲۶۵ کیلومتر به اتمام رسیده و به تصفیه خانه فاضلاب اردکان متصل شده و بهره‌برداری از آن در بخش‌هایی که به شبکه وصل شده‌اند، آغاز شده است.
وی تاکید کرد: اجرای عملیات تصفیه خانه فاضلاب اردکان با استفاده از مدرن‌ترین طراحی‌ها و تجهیزات اروپایی، که در نوع خود بی‌نظیرند به اتمام رسیده و آماده بهره‌برداری کامل است.
با افزایش میزان ورودی فاضلاب خام به این تصفیه‌خانه، قابلیت های درخشان خود در این صنعت را در معرض دید قرار خواهد داد و علاوه بر انجام تصفیه فاضلاب می‌تواند به عنوان مرجعی علمی و عملی جهت آموزش دانشجویان رشته‌های مختلف از جمله محیط‌زیست و آب و فاضلاب قرار گیرد.
 در پایان این مصاحبه از غیبت چند روزه ایشان در محل کار که شایعه کناره‌گیری هم به دنبال داشت سوال شد که در پاسخ گفت: به دلیل نیاز به عمل جراحی و درمان بیماری ضرورتا مدتی در بیمارستان بستری و تحت درمان بودم که خوشبختانه به خیر گذشته است. و انشااله با انرژی مضاعف و سلامتی کامل همچنان خدمتگذار خواهم بود.