صادرات کالاهای غیرنفتی ۴.۸ درصد رشد داشته است

تهران- ایرنا- در جلسه هیات وزیران به ریاست دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داد که در دو ماهه اول سال جاری صادرات کالاهای غیرنفتی به میزان ۱۸.۸ میلیون تن و با ارزش ۷.۷ میلیارد دلار برابر ۶.۴ میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۴.۸ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۲۱.۹ درصد و از لحاظ ارزش یورویی ۹.۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،هیات وزیران در این جلسه، به بررسی گزارشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص شاخص ها و اهم اقدامات این وزارتخانه در دو ماهه اول سال جاری پرداخت.
براساس این گزارش، تسهیلات پرداختی بانک ها و مؤسسات اعتباری در دو ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته، به بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است و در بخش بازرگانی نیز ۹.۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده با رشد ۴۹.۰ درصدی همراه است.
در بخش معدن نیز تعداد ۱۵۳ فقره پروانه اکتشاف، ۶۱ فقره گواهی کشف و ۷۷ فقره پروانه بهره برداری صادر شده که نسبت به دوره قبل با ۸.۵ درصد رشد همراه بوده است.

**داوطلبان تحصیلات عالی در ایران بالاتر از متوسط جهان است
در ادامه این جلسه سازمان اداری و استخدامی کشور گزارشی در خصوص بررسی جایگاه ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان و منطقه براساس شاخص های بین المللی در محورهای اجتماعی، زیرساخت، محیط زیست، اقتصادی، علم، فناوری و آموزش، بهداشت، دولت و اجتماعی ارایه کرد که بر اساس آمار بدست آمده در سال ۲۰۱۷، درصد افراد ثبت نام شده در مقطع تحصیلات عالی در ایران بالاتر از متوسط منطقه و جهان است.
همچنین ایران به لحاظ کیفیت آموزش ابتدایی بالاتر از متوسط منطقه و به لحاظ حمایت دولت از تولیدات با فناوری پیشرفته، از متوسط جهان بالاتر است.
در حوزه بهداشت و در بخش واکسیناسیون سه گانه کودکان نیز شاخص ایران بالاتر از متوسط منطقه و جهان است.
شاخص ایران در حوزه اقتصادی در بخش های رشد واقعی ناخالص داخلی، اخذ مجوز کسب و کار و تراز حساب جاری از متوسط منطقه و جهان بالاتر است.
گزارش فوق همچنین بیانگر آن است که ایران در حوزه زیرساخت به لحاظ کیفیت عرضه برق و حمل و نقل بار هوایی از متوسط منطقه و جهان بالاتر بوده و در بخش راه آهن نیز دارای طولانی ترین خطوط راه آهن در منطقه است.
بالاتر بودن شاخص متوسط ایران در منطقه و جهان به لحاظ توسعه انسانی و نیز دارا بودن بالاترین متوسط منطقه ای و جهانی به لحاظ دسترسی شهری به منبع آب سالم از دیگر آمارهای ارایه شده در گزارش سازمان اداری و استخدامی کشور است.
لازم به ذکر است آمارهای مقایسه ای براساس گزارش منتشر شده در پایگاه های اطلاعاتی بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، بنیاد میراث، مجتمع جهانی اقتصاد، سازمان جهانی مالکیت فکری، اداره مرجع جمعیت و برنامه توسعه سازمان ملل است.

**درخواست دولت از مجلس
دولت ازمجلس شورای اسلامی خواست تا کار بررسی لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور را با توجه به وقوع حوادث غیرمترقبه متعدد و ناگوار همانند وقوع زلزله در استان های کرمانشاه، کرمان و بوشهر، در اولویت قرار دهد.