صدور ۳.۶ میلیارد دلار کالای معدنی و صنایع معدنی تا پایان مردادماه ۹۶

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی ایران در ۵ ماه امسال از ارزش صدور کالاهای این بخش در ۶ ماه نخست سال قبل،‌ پیش افتاد به طوری که در این مدت ۳.۶ میلیارد دلار کالا صادر شد در حالی که کل صادرات سال قبل به ۷ میلیارد دلار رسیده بود.

به گزارش شاتا، از ابتدای فروردین تا پایان مرداد ماه سال ۹۶ ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از ۳.۶ میلیارد دلار گذشت. کل تناژ صادراتی این بخش به بیش از ۲۶ میلیون تن رسید.
در این مدت زنجیره آلومینیوم و روی با رشد ۱۱۵ درصدی،‌ زنجیره تیتان با رشد ۴۶درصدی، سنگ آهن و انواع سنگ با افزایش ۴۶ و ۴۲درصدی در ارزش صادرات مواجه شدند. طی ۵ ماه امسال ارزش صدور زنجیره آلومینیوم ۱۶۹ میلیون دلار،‌ زنجیره روی ۱۶۰ میلیون دلار،‌ سنگ آهن ۴۱۳ میلیون دلار و انواع سنگ ۱۷۰ میلیون دلار اعلام شد.
در این میان وزن صادراتی آلومینیوم به ۱۵۴هزار تن،‌ روی ۹۱هزار و ۵۰۰تن،‌ سنگ آهن ۷.۳ میلیون تن و انواع سنگ ۲.۸ میلیون تن رسید.
طی این مدت تناژ صادرات زنجیره فولاد به ۴.۱ میلیون تن رسید که از ارزش ۱.۴ میلیارد دلاری برخوردار شد. این میزان ۱۳درصد کمتر از ارزش صادرات فولاد در مدت مشابه سال قبل شد. از سوی دیگر زنجیره مس نیز ۳۰۴هزار تن انواع محصول به ارزش ۳۰۳ میلیون دلار صادر کرد. این میزان ۳۰درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بود.