نقشه های جدید اکتشاف آماده انتشار است

رییس هیات عامل ایمیدرو در مراسم آغازین “نشست هم اندیشی نقشه راه دولت دوازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی” خبر داد که نقشه های جدید اکتشاف آماده انتشار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهدی کرباسیان که در جمع مدیران شرکت ها و روسای تشکل های این بخش و مسوولان سازمان های مهم از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی سخن می گفت،‌ تصریح کرد: نقشه هایی با مقیاس یکصد هزارم، که حاصل سال ها تلاش و فعالیت سازمان زمین شناسی است آماده شده و پیش بینی می شود تا انتهای مهر ماه منتشر شود.

وی با ابراز خرسندی از همگرایی ایمیدرو و سازمان زمین شناسی در حوزه اکتشاف گفت: ارایه چنین نقشه های با توجه به دقت آن ها، سبب جذب سرمایه های جدید داخلی و خارجی به بخش معدن می شود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت درباره نقشه راه معدن و صنایع معدنی گفت: در جلسه امروز پیش نویس این نقشه ارایه و با حضور مدیران و روسای تشکل ها به بحث گذاشته می شود.

وی خواستار نقد و ارایه پیشنهاد برای هر تدوین هرچه دقیق تر این نقشه شد و اظهار داشت: پس از آنکه این متن به تایید وزیر صنعت معدن و تجارت رسید مرحله نهایی را با حضور رییس جمهوری انجام خواهیم داد.

کرباسیان با یادآوری اینکه در ابتدای دولت یازدهم بحث خاصی راجع به معدن نمی شد گفت: پس از اقداماتی که در جهت ارایه توانمندی های این حوزه انجام شد دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن واقف شدند و بخش معدن به عنوان یکی از محوری ترین حوزه های توسعه از سوی دولت معرفی شد.

وی تصریح کرد: بخش معدن به گونه ای است که در متن اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری نظام نیز مورد توجه قرار گرفت.

کرباسیان،‌ توجه دولت و نظام به بخش معدن را شانسی بزرگ برای توسعه این بخش دانست و افزود: باید از این فرصت تاریخی بهره برد تا کمک شایسته ای به توسعه اشتغال و درآمدزایی به ارمغان آید.

وام کم بهره برای معادن کوچک

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین درباره معادن کوچک و متوسط گفت: به تازگی فعال شدن این معادن در دستور کار قرار گرفته و مقرر شده تا وام هایی با بهره ۴درصدی برای تولید و فرآوری مواد معدنی این نوع معادن ارایه شود.

وی کمک صندوق بیمه معدنی را در این مسیر تاثیرگذار دانست و اظهار داشت: افزایش سرمایه صندوق با کمک مجموعه دولت گام اساسی در پشتیبانی بخش معدن به شمار می آید.

به گفته کرباسیان، توسعه زیرساخت ها همچون آب، برق،‌گاز و جاده و مخابرات از جمله نیازهای اصلی توسعه معادن است که با کمک همه دستگاه ها عملی می شود.