هیاتی از شرکت گلنکور در راه معدن انگوران است/ اجرای برنامه اکتشافی ۷۵۰۰ کیلومترمربعی در استان زنجان

به گفته رییس هیأت عامل ایمیدرو، هیأتی از مقامات شرکت گلنکور برای بازدید از معدن انگوران و ارایه طرح تحقیقاتی در هفته های آتی وارد ایران می شود.

 به گزارش شاتا از ایمیدرو، مهدی کرباسیان در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه زنجان با اعلام این خبر، افزود: معدن انگوران از گذشته نقش قابل توجهی در صنعت روی ایران ایفا کرده و ضروری است که با هدف بازدهی بیشتر، تحقیقات کارشناسی جدیدی در این معدن انجام گیرد. همچنین شرکت سوییسی گلنکور یکی از بزرگ ترین شرکت‌های معدنی دنیا در مواد خام از جمله معدنی است.

وی درباره وضعیت تجارت خارجی در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: ارزش صادرات محصولات معدنی در ۷ ماه نخست امسال ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است.
کرباسیان اعلام کرد: بر اساس آمارها سهم معدن در توسعه ناخالص ملی ۵ تا ۶ درصد اعلام شده اما سهم ۲۰درصدی این حوزه در مجموع صادرات کشور، نشان از اهمیت حوزه معدن و صنایع معدنی در رونق صادرات دارد.
رییس هیأت عامل ایمیدرو با بیان اینکه توجه به حوزه معدن و صنایع معدنی با دیدگاه صادرات محور جزو اولویت های دولت و وزارتخانه است، افزود: میزان صادرات فولاد در هفت ماه نخست سال بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده است که در صورت تحقق صادرات ۸ میلیون تنی تا پایان سال، جهت‌گیری به سمت شاخص‌های جهانی حوزه فولاد را محقق کردیم.
وی با اعلام اینکه ۵۰۰ هزار تن صادرات آهن اسفنجی داشته ایم ابراز کرد: نقش شرکت‌های بزرگ صادراتی در توسعه اقتصادی کشورها پررنگ است و فعالیت این نوع شرکت‌ها در چین و موفقیت این کشور در حوزه معدن و صنایع معدنی، گواه این مدعی است.
کرباسیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دغدغه فعالان اقتصادی در رابطه با مسایل مالیاتی تصریح کرد: خوشبختانه وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید بر رسیدگی به مشکلات مالیاتی فعالان اقتصادی دارد و اعتقاد داریم اگر عدالت مالیاتی را تسهیل نکنیم، رشد صادرات و تولید متوفق می شود.
برنامه اکتشافی ۷۵۰۰ کیلومترمربعی در استان زنجان
وی از برنامه اکتشافی ۷۵۰۰ کیلومترمربعی توسط ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در استان زنجان خبر داد و گفت: اکتشاف مبنای توسه معدنی استان زنجان خواهد بود و بی شک با تسریع برنامه اکتشافی با رعایت مسایل زیست محیطی در این استان؛ به منابع معدنی بیشتر دست پیدا خواهیم کرد.