پروژه فولاد سبزوار جزو هفت طرح بزرگ فولادی است

مهدی کرباسیان روز یکشنبه در حاشیه مراسم افتتاح طرح پارس فولاد سبزوار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای این پروژه سال ۱۳۹۲ در ابتدای دولت یازدهم به دلیل مشکلات زیرساختی نظیر آب و برق و راه آهن تعطیل شده بود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایمیدرو به لحاظ مالی با مشکل مواجه بود، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ۸۵ درصد از هزینه اجرای این پروژه از طریق مشارکت شرکت سرمایه گذاری بانک پارسیان واگذار و ۱۵ درصد از طریق ایمیدرو تامین شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با بهره برداری از این طرح تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسنفجی به ظرفیت تولید فولاد در ایران اضافه شد. از مزیتهای دیگر این طرح ایجاد توازن در جهت زنجیره تولید فولاد کشور است.
وی افزود: از پارسال تاکنون چهار میلیون تن آهن اسنفجی از پنج طرح فولادی در ایران تولید شده که پروژه پارس فولاد سبزوار پنجمین طرح فولادی در سطح کشور به شمار می رود.
کرباسیان حجم تولید آهن اسنفجی در کشور را سال ۱۳۹۲ حدود ۲۱ میلیون تن عنوان و بیان کرد: سال ۱۳۹۶ این میزان از مرز ۳۱ میلیون تن عبور کرد و امسال نیز انتظار این است از ۳۵ میلیون تن فراتر رود.
وی گفت: هم اینک ظرفیت تولید فولاد در ایران به حدی رسیده که در این حوزه صادرات به خارج صورت می گیرد و پس از برجام ۹ میلیون تن معادل ۲۰ درصد ظرفیت فولاد کشور صادر شده است. برای توسعه اقتصاد مقاومتی و پویا در این حوزه نیازمند شناسایی بازارهای جدید جهانی هستیم.
واحد تولیدی شرکت پارس فولاد سبزوار امروز ۱۶ اردیبهشت با حضور رئیس جمهوری در شهر نقاب به بهره برداری رسید. نقاب مرکز شهرستان ۵۴ هزار نفری جوین در فاصله ۳۱۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.