پیش بینی ثبت رکورد صادرات فولاد تا ۸ میلیون تن

رئیس هیات عامل ایمیدرو پیش بینی کرد که تا پایان امسال صادرات فولاد با ثبت رکورد به ۷ تا ۸ میلیون تن برسد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان که در نشست با هیات رییسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران سخن می گفت تصریح کرد: در نیمه نخست سال ۹۶، در بخش فولاد از نظر وزنی، صادرات خوبی صورت گرفته است و طی این مدت، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد صادر شد که با ادامه این روند، پیش بینی می شود تا پایان سال با رکورد جدید، رقم صادرات به ۷ تا ۸ میلیون تن برسد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو به برنامه ۵۵ میلیون تنی فولاد تا چشم انداز ۱۴۰۴ اشاره کرد و گفت: در این برنامه، حدود ۱۵ میلیون تن صادرات فولاد دیده شده است. بنابراین باید تلاش کنیم صادراتی با ارزش افزوده بالاتر داشته باشیم و از نظر فناوری، عقب ماندگی ها را جبران کنیم.

وی ادامه داد: همچنین باید میزان مصرف سرانه فولاد در کشور را از حدود ۲۳۸ کیلوگرم به ۳۵۰ کیلوگرم برسانیم تا کشور در مسیر توسعه قرار گیرد که در این زمینه دست اندرکاران فولاد می توانند کمک کنند.

کرباسیان اظهار داشت: با سیاست جلوگیری از خام فروشی، طی ۶ ماهه نخست امسال، در تولید کنسانتره آهن، ۲۱ درصد، گندله ۲۵ درصد و آهن اسفنجی ۱۲ درصد رشد داشته ایم که با بهره برداری از کارخانه های جدید به ویژه در بخش آهن اسفنجی، این رقم ها بیشتر می شود.

حمایت از انجمن ها در جهت ارتقای فناوری

وی با بیان اینکه سیاست دولت و ایمیدرو، حمایت از بخش خصوصی در جهت ارتقای فناوری و علم از طریق انجمن ها است، گفت: ایمیدرو طی سال های اخیر همکاری خوبی با انجمن های معدنی و صنایع معدنی برقرار کرده است. از جمله این انجمن ها، انجمن مهندسی متالورژی و مواد ایران است که با حمایت های ویژه ای که از آن صورت گرفته، هر سال نسبت به قبل، کیفیت اجرای کنفرانس مهندسی متالورژی و مواد را ارتقا داده است.

وی ادامه داد: ایمیدرو در این کنفرانس ها به عنوان مشارک یا همکار بوده است. علاوه بر این، همکاری هایی در زمینه تحقیقاتی وجود دارد.

کرباسیان با اشاره به اینکه صنعت فولاد در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در سال ۲۰۱۶ میلادی از ۲ هزار میلیارد دلار تجارت بخش معدن و صنایع معدنی، حدود ۴۵ درصد به زنجیره صنعت فولاد اختصاص یافته، گفت: این صنعت در کشور ما از امتیازاتی همچون وجود معادن غنی سنگ آهن و زغال سنگ، و نیز انرژی فراوان برخوردار است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه به میزان کافی کار اکتشافی انجام نشده بود، برنامه ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی را شروع کردیم که نتایخ خوب آن تا پایان سال ۹۶ یا اوایل ۹۷ مشخص خواهد شد و امیدواریم یک کار جهشی در بخش معدن و صنایع معدنی شروع کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به عقب ماندگی در حوزه فناوری، باید تلاش کنیم با کمک دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه ها در این زمینه کار کنیم و برگزاری کنفرانس های تخصصی به انتقال فناوری منجر شود.

همکاری ایمیدرو با انجمن ها

رئیس دانشگاه تهران و رئیس انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران گفت: فناوری، دانش و تحقیق در کشور با سرمایه گذاری و سیاست های دولت در توسعه صنایع معدنی همراه نیست.

محمود نیلی احمدآبادی در این نشست اظهار داشت: طی سال های اخیر با حضور آقای کرباسیان، ارتباط بسیار بهتری را با انجمن ها و دانشگاه ها شروع کردیم و سیاست ایمیدرو درباره همکاری با دانشگاه ها را در عمل دیده ایم.

وی ادامه داد: با توجه به حضور شما در کنفرانس های انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد و پشتیبانی از برنامه های انجمن، تصمیم گرفتیم فراتر از اقدامات پیش رو (برگزاری کنفرانس و انتشار نشریه) عمل کنیم و ۲ طرح را در فولاد و مس پیشنهاد دادیم که نتایج خوبی داشت.

رئیس انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران تصریح کرد: پژوهش در صنعت فولاد از جمله اقداماتی بود که با حمایت ایمیدرو انجام و تلاش شد همه مسائل مورد نظر این سازمان(استخراج، تولید، محیط زیست و فناوری) در آن دیده شود. یکی از مهمترین موضوعات استخراج شده از گزارش مذکور این بود که فناوری و تحقیق در کشور با سرمایه گذاری و سیاست های دولت در توسعه صنایع معدنی همراه نیست.

وی افزود: در حوزه نانو سرمایه گذاری می شود اما صنایعی که در آن سرمایه گذاری صورت می گیرد با فناوری در دانشگاه ها همراه نیست.

نیلی احمدآبادی با بیان اینکه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران بزرگترین انجمن در این زمینه است و پس از انجمن ریخته گری، قدیمی ترین انجمن محسوب می شود، گفت: قدمت این انجمن ۲۶ سال است و ۲۸۰۰ عضو حقیقی و ۳۸۰ عضو حقوقی دارد.

وی ادامه داد: انجمن فضای خوبی برای بررسی چالش ها، عقب ماندگی فناوری، جذب بخش خصوصی و هدایت فعالیت های دانشجویان و دانشگاه ها در جهت سیاست های دولت است. واقعیت این است که اگر منابع انسانی همراستا با سرمایه گذاری ها تربیت نشود، سرمایه گذاری ها کارایی لازم را نخواهد داشت و اگر آخرین تکنولوژی وارد کشور شود اما در آینده توسعه تکنولوژی صورت نگیرد، از دنیا عقب خواهیم افتاد. توسعه و ارتقای تکنولوژی هم با مشارکت محققان و پژوهشگران در توسعه تکنولوژی رخ خواهد داد.

رئیس انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران گفت: این انجمن می تواند حلقه واسط خوبی برای بخش خصوصی، دانشگاه ها، صنعت و دولت باشد و ما تلاش کردیم در پروژه ها و کنفرانس ها، این روند را پیش ببریم.

وی ادامه داد: انجمن ریخته گری و انجمن متالورژی و مواد، کنفرانس امسال را به صورت مشترک برگزار می کنند. تلاش کردیم حضور بخش خصوصی را در آن فعال تر کنیم و از بخش صنعت نیز بخواهیم دستاوردهای علمی خود را در کنفرانس ارائه کنند. همچنین تلاش شده با برگزاری نمایشگاه، ارتباط گسترده تری بین ذینفعان مختلف برقرار کنیم.

۱۰۷۰ مقاله در کنفرانس مهندسی متالورژی و مواد

محمد تقی صالحی، عضو هیات مدیره انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران در این نشست گفت: برای کنفرانس ۱۰۷۰ مقاله ارسال شده که در مقایسه با کنفرانس های قبلی، به لحاظ کمی و کیفی بهتر بوده است. قرار است ۱۰۰ مقاله به صورت شفاهی و ۳۰۰ مقاله به صورت پوستر ارائه شود.

وی ادامه داد: در این کنفرانس، حضور بخش صنعت نسبت به دوره های قبلی بیشتر است.

ارتباط با دانشگاه ها

منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت فولاد ایران در این نشست گفت: یکی از برنامه های ما توسعه صنعت فولاد است و با توجه به استراتژی صنعت فولاد، زمینه های همکاری خوبی را با دانشگاه ها از جمله دانشگاه تهران خواهیم داشت.

۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تعهد با دانشگاه تهران

امیر خرمی شاد، مدیر برنامه ریزی و توانمند سازی ایمیدرو، گفت: ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان با دانشگاه تهران تعهد سرمایه گذاری داریم و تاکنون ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است.

وی ادامه داد: انجمن مهندسی متالورژی و مواد، نهاد علمی، آموزشی و پژوهشی است و در چشم انداز و ماموریت آن، ارتباط دانشگاه و صنعت آمده که ارتباط ایجاد شده و جای کار زیادی دارد.

خرمی شاد اظهار داشت: در بحث آموزش می توان مهندسان فارغ التحصیل متالورژی را در دوره آمورشی انجمن یاد شده شرکت داد. موضوع استحصال فلزات از صنایع الکتریکی نیز مهم است که در جلسات تخصصی می توان پیگیری کرد.

محمد آقاجانلو، مدیر صنایع معدنی ایمیدرو، پیشنهاد کرد: انجمن مهندسی متالورژی و مواد در استراتژی حوزه فنی و اقتصادی به ایمیدرو کمک کند تا با برگزاری کارگاه های آموزشی، متخصصان فنی را با مسائل تامین مالی آشنا کنند.