کرباسیان در نشست مشترک با اعضای اتحادیه حفاران غیر نفتی اعلام کرد

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: طرح‌های اکتشافی در حال نتیجه دادن است و شرکت‌های بخش حفاری معادن باید آمادگی لازم برای اجرای طرح‌های جدید در کشور را داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)،‌ مهدی کرباسیان در سلسله دیدارهای ادواری خود با تشکل‌های معدنی و در دیدار با اعضای هیات‌مدیره اتحادیه حفاران غیرنفتی، پس از دریافت پیشنهادهای اعضای این اتحادیه تصریح کرد: به‌زودی نتایج برنامه اکتشاف ۲۰۰هزار کیلومتر مربعی که از ۲ سال گذشته آغاز شده، مشخص و نقاط امیدبخش تعیین می‌شوند که این امر فعالیت‌های حفاری در بخش معدن را به طور محسوسی افزایش می‌دهد بنابراین شرکت‌های حفاری باید به آمادگی لازم برای اجرای طرح‌های جدید دست پیدا کنند.
وی با تاکید بر اینکه حفاری یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اکتشاف است، افزود: ایمیدرو و شرکت‌های تابع در سال ۹۳ با انجام ۲۱۴ هزار متر حفاری بیش از ۵۰درصد از عملیات این بخش در کشور را انجام دادند که این عملکرد، رکوردی در حفاری کشور محسوب می‌شود.
وی با ارائه این پیشنهاد که ورود موقت تجهیزات و ماشین‌آلات سبب کاهش هزینه‌های شرکت‌های حفاری می‌شود، ادامه داد: از هم‌اکنون شرکت‌های حفاری غیرنفتی باید برای انجام پروژه‌های بزرگ حفاری در معادن برنامه داشته باشند و با افزایش توان فنی و مالی خود بتوانند حفاری پروژه‌های بزرگ را انجام دهند.

کرباسیان با بیان اینکه ادغام شرکت‌ها سبب افزایش توان مالی و فنی اعضای این اتحادیه می‌شود، گفت: بزرگی مقیاس فعالیت‌ها و رشد شرکت‌های حفاری سبب می‌شود حتی در شرایطی که با تاخیر در دریافت مطالبات خود از دولت مواجه شوند بتوانند مقاومت کنند و دچار آسیب نشوند.
وی اظهار کرد: شرکت‌های این بخش می‌توانند برای انجام مطلوب تر طرح‌ها و ایجاد اصلاحاتی در قراردادها در چارچوب قانون، پیشنهادهایی ارائه کنند تا نتایج مطلوب‌تری نصیب هر ۲ بخش دولتی و خصوصی شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو در عین حال بر ارائه برنامه‌های آموزشی این سازمان برای شرکت‌های خصوصی تاکید کرد و گفت: ایمیدرو برای انجام این ماموریت با سازمان فنی و حرفه ای،‌ سازمان نظام مهندسی معدن و دانشگاه‌های مرتبط با این حوزه همکاری دارد و آماده ارائه خدمات به فعالان این بخش است.

در این نشست رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی خواهان توجه به حفاری در عمق معادن و تقویت این بخش برای توسعه حوزه معادن ایران شد. رضا اشرف سمنانی با یادآوری اینکه سال ۲۰۱۴م در دنیا ۱۵ میلیارد دلار صرف حفاری معادن شده، گفت: با آماده شدن زیرساخت‌های این بخش می‌توان از حضور شرکت‌های خارجی و ادغام شرکت‌های این بخش استفاده کرد.
وی حفاری را پایه اکتشافات معدنی عنوان و اظهار کرد: در سال‌های گذشته دستگاه‌های جدید حفاری وارد کشور شده و امکانات مناسبی در این بخش وجود دارد. اشرف سمنانی همچنین از مشخص شدن قیمت پایه تعرفه حفاری ابراز خرسندی کرد و گفت: به تازگی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی کمک شایسته‌ای به تقویت این حوزه کرده است.

محسن حبیبی، نایب‌رییس و عضو هیات‌مدیره این اتحادیه نیز انجام اصلاحاتی در قراردادهای حفاران با سازمان‌های دولتی را خواستار شد و گفت: شرکت‌های داخلی در انجام طرح‌های حفاری از روش‌های جدید و به روز استفاده کرده‌اند و این امر تسریع در روند اجرای پروژه‌ها را در پی داشته است.

طاهر فاضلی، نایب‌رییس و عضو هیات‌مدیره این اتحادیه یادآور شد: از ۲ دهه پیش به این سو توان فنی شرکت‌های حفاری داخلی به طور محسوسی افزایش‌یافته و سبب شده نیاز به شرکت‌های خارجی کاهش یابد.

همچنین حمید قاسم‌زاده بافقی، عضو علی البدل هیات‌مدیره این اتحادیه گفت: چنانچه زمینه‌ای فراهم شود که شرکت‌ها پیش از حضور در مناقصه حفاری تاییدیه اتحادیه را دریافت کنند بسیاری از مشکلات احتمالی در صلاحیت فنی و مالی پیشاپیش برطرف خواهد شد.

رضا غلامرضایی، عضو هیات‌مدیره اتحادیه حفاران غیرنفتی نیز برطرف شدن چالش دریافت‌های مالی از بخش دولتی را عاملی تاثیرگذار در حیات شرکت‌های حفاری دانست.

مدیر اکتشاف ایمیدرو نیز در این جلسه با اشاره به دستاوردهای جدید در اجرای طرح‌های حفاری گفت: با ورود دستگاه‌های جدید سرعت اجرای طرح‌ها افزایش یافته به طوری که امروزه مغزه‌گیری با ۴برابر سرعت سال‌های قبل و با نصف هزینه‌ها انجام می‌شود.

علی اصغرزاده گفت: آموزش نیروی انسانی و تربیت تکنسین‌های جدید تقش بسزایی در پیشبرد اهداف این بخش داشته است.در این نشست مقدمعلی، مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از پرداخت ۲۴ میلیارد تومان از مطالبات شرکت‌های حفاری خبر داد و گفت: به زودی بقیه طلب‌های پیمانکاران این بخش پرداخت خواهد شد.