کوه فروشی به جای بهره برداری از معادن

قدیمی ترین معدن شمال ایران پس از سال ها وقفه در حالی به چرخه تولید بازمی گردد و بهره برداری از آن بزودی آغاز می شود که به اعتقاد کارشناسان بهره برداری سنتی از معادن ادامه دارد.

به گزارش ماین نیوز، معدن گلندرود از قدیمی ترین معادن شمال ایران بوده که قدمت آن به سال ۱۳۱۱ هجری شمسی برمی گردد. این معدن که در سال ۱۳۸۳ به بخش خصوصی واگذار شده بود، در سال ۱۳۹۳ مجدداً به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذار شد.

محمدپور، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در گفت وگو با مهر درباره قدیمی ترین معدن شمال ایران می گوید: ۴۰۰ عدد آرک هم اکنون در این معدن مستقر شده که ۴۰عدد واگن و دیگر اقلام معدنی در هفته آینده برای بهره برداری هر چه بهتر از معدن گلندرود در آن استقرار خواهد یافت. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تصریح کرد: سرجمع استخراج زغال سنگ از این معدن در طول ۱۳ سال گذشته تقریباً ۱۰هزار تن بوده اما با تجهیز این معدن و بهره برداری جدید پیش بینی می شود تا پایان سال ۱۵ هزار تن از این معدن استخراج زغال داشته باشیم که می تواند سهم عمده ای در تهیه زغال سنگ در سطح استان های شمالی و کشور داشته باشد.

وجود ۱۳ نوع ماده معدنی در استان در حالی است که کم توجهی به فرآوری مواد معدنی از مهم ترین چالش های فراروی استان مازندران است.

مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه معادن استان به فرآوری توجهی ندارند، گفت: در استان معدن نداریم بلکه کوه فروشی می کنیم. ناصر مهردادی بر لزوم تجهیز معادن به فناوری های پیشرفته در بخش معدن و حفظ و حراست از محیط زیست تاکید کرد و گفت: در استان مازندران شرایط بی نظیری را در بخش های مختلف شاهد هستیم و تمام مناطق چهارگانه زیست محیطی در استان وجود دارد. وی با اظهار اینکه چرا رودخانه های ما زلال نیست، گفت: سنگ شکن ها و معادن در بسیاری از مناطق سبب می شود تا رودخانه ها زلال نباشد و هدف این است که رودخانه ها عاری از آلودگی و زلال باشند و باید بخش های مختلف در این زمینه همکاری داشته باشند.

یدالله عبدی، نایب رئیس انجمن معدن استان مازندران نیز در این باره خواستار تشکیل کارگروه تخصصی متشکل از دستگاه های مختلف برای بررسی مشکلات بخش معدن در استان شد و گفت: بازدید دوره ای از بخش معدن می تواند تأثیرگذار باشد ولی متأسفانه سیکل حمایتی در این بخش معیوب است و تاکنون نتیجه نگرفته ایم. وی افزود: در بخش معدن، سنگ ها تقسیم بندی می شود و اگر بخواهیم روی شن، ماسه و سنگ های نیمه سخت متمرکز شویم باید به آیین نامه قانون ایمنی توجه کنیم.

نایب رئیس انجمن معدن استان مازندران با اشاره به ریزش معادن و بروز خسارت هایی در این بخش یادآور شد: اختصاص یک هکتار عرصه برای معدن ناکافی بوده و نیازها را تأمین نمی کند. در زمینه محیط زیست به دلیل آنکه مناطق چهارگانه تعریف شده است، مشکل چندانی نداریم ولی در حوزه منابع طبیعی نیازمند رفع مسائل هستیم.

عبدی بیان داشت: برای مناطق فاقد پوشش گیاهی و جنگلی در استان نیازمند حمایت متولیان امر در بخش های مختلف هستیم تا آسیبی به طبیعت و محیط زیست وارد نشود.

بنا به این گزارش، بی گمان یکی از صنایع پویا که نقش مهمی را در توسعه اقتصادی مناطق ایفا می کند، صنایع معدنی است. معادنی که یکی از راه های توسعه سریع در کشورهای در حال توسعه است. سوادکوه نیز با قرار گرفتن در دامان البرز، علاوه بر مناظر زیبا، دارای معادن بسیاری است، اما با وجود گذر دهه های متمادی از بهره برداری این معادن، در سلسله مراتب روند توسعه درون کشوری و منطقه ای، مازندران هنوز جزو مناطق توسعه نیافته و محروم محسوب می شود. در کنار این توسعه نیافتگی، فعالیت های معدنی به علت تولید مواد آلاینده، اثرات زیست محیطی بسیاری بر منابع آب، خاک و هوا می گذارد.

در این میان، معادن روباز، علاوه بر اثرات زیست محیطی منجر به تغییر در جلوه های بصری طبیعی منطقه نیز می شوند. استفاده از معادن به خاطر آنکه یک منبع تمام شدنی است، موقتی است، اما اثرات تخریبی آن بلندمدت است و امکان برگشت خودبه خودی محیط به وضع اولیه منتفی است، از این رو باید به منظور کاستن اثرات تخریبی، احیا صورت گیرد و احیا نیز وقتی ممکن است که میان سیاست های زیست محیطی و صنعت و معدن تعامل وجود داشته باشد و توسعه پایدار مدنظر باشد. شاید در گذشته های دور، کوه های بسیاری از میان رفتند تا اهرام قد بکشند و تمدن ها شکل بگیرند، اما امروز بقای تمدن ها برای سده های آینده، به حفظ کوه های باقیمانده گره خورده است.