اقتصاد معدنی بهترین جایگزین اقتصاد نفتی

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا مطرح کرد: حال که برای صنایع نفتی‌مان در دنیا جایگزین پیدا شده، نوبت آن رسیده بر روی بازارهای مواد معدنی‌مان که جایگزینی ندارند، متمرکز شویم.

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با معدن‌نامه با بیان اینکه یکی از مزیت‌های اقتصادی کشور ما ذخایر معدنی است، اظهار کرد: اغلب دخایر معدنی ایران در دنیا بی‌نظیر هستند اما هنوز نتوانستیم در صادرات مواد معدنی و برندسازی معادن‌ با سرعت پیش برویم. زیرا متاسفانه تا ۴ سال گذشته بخش معدن جدی گرفته نمی‌شد و در اذهان عمومی صادرات مواد معدنی به وسعتی که هست تداعی نمی‌شد و تصور این بود که ایران فقط کمی سنگ صادر می‌کند و گاهی این صادرات به صادرات پوست و سالامبورربط داده می‌شد.

او افزود: ایجاد بنگاه‌های کارآمد و تشکل‌های تخصصی مانند خانه معدن سبب شد تا بحث‌های علمی و ظرفیت‌های معدنی ایران به خوبی مطرح شوند و ضعف اطلاع‌رسانی در این حوزه برطرف شود. اگرچه هم‌اکنون بخش معدن با برخی بی‌مهری‌ها روبه‌رو می‌شود و با مشکلات اقتصادی و سیاست‌های نادرست دچار سکته می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا در ادامه تصریح کرد: بخش معدن یکی از شانس‌های بزرگ اقتصاد ایران است و با مقایسه صنایع نفتی و صنایع معدنی‌مان متوجه می‌شویم که در حال حاضر با توجه به اینکه برای صنایع نفتی ایران در دنیا جایگزین پیدا شده، اما برای بسیاری از مواد معدنی ما امکان جایگزین پیدا شدن آن وجود ندارد و می‌توان بازارهای این بخش را تقویت کرد و فعالیت‌های معدنی را با توجیه اقتصادی همراه کرد.

پورفلاح افزود: پس از رفع تحریم‌ها امیدواریم با تلاش‌های معدنکاران و خانه معدن ایران نظاره‌گر رشد بیشتر صنایع معدنی‌مان باشیم همچنین امیدواریم مجلس هم با همکاری بیشتر خود در زمینه ارائه مشوق‌های یاری دهنده به اقتصاد معادن کشور کمک کند و با شفافیت قوانین بخش معدن درصد زیادی از نیاز ارزی ما در بخش معدن محقق شود.