اکتشاف معادن باید دغدغه اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد

«علی پالیزدار» روز یکشنبه در برنامه نشست تحلیلی وضعیت فولاد و سنگ آهن که در محل میدکو (شرکت توسعه معادن صنایع معدنی خاورمیانه) برگزار شد افزود: ایران دارای رتبه دهم ذخایر سنگ آهن دنیا است و براساس برآوردهای انجام شده میزان ذخایر قطعی سنگ آهن در سال ۱۴۰۴ به ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن در مناطق گل گهر، ایران مرکزی و سنگان و ذخایر احتمالی در کل کشور نیز به ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن می رسد.
وی اظهار داشت: با توجه به مصرف کشور این ذخایر تا ۲۰ سال آینده به اتمام می رسد و در نتیجه میدکو به عنوان یک شرکت صد درصد خصوصی از دولت دوازدهم و وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهد اکتشاف زغال سنگ و سنگ آهن را به عنوان دغدغه اصلی خود در نظر بگیرد.
پالیزدار تاکید کرد: به عنوان فعال بخش خصوصی از دولت دوازدهم می خواهیم حق انتفاع معادن در بخش اکتشاف هزینه و از محل آن یک میلیون متر در سال برای حفاری برنامه ریزی شود.
وی با بیان اینکه از صد سال پیش در کشور تنها چهار میلیون متر حفاری شده است، گفت: این در حالی است که در کشورهایی همچون برزیل، استرالیا و کانادا سالیانه چهار میلیون متر حفاری انجام می شود و در نتیجه باید اکتشاف معادن در کشور به صورت جدی پیگیری شود و به ۱۰ برابر وضعیت موجود برسد.
هیات مدیره میدکو با اشاره به نامگذاری سال اقتصادی مقاومتی؛ تولید و اشتغال تاکید کرد: در صنایعی مثل فولاد هر اشتغال مستقیم ۱۰ تا ۲۰ اشتغال غیر مستقیم ایجاد می کند و با توجه به اینکه ۴۰ درصد انرژی دنیا از زغال است، اگر زغال سنگ در سبد انرژی کشور گنجانده و اکتشاف معادن زغال سنگ و سنگ آهن سه برابر شود، شاهد ایجاد ۴۰ تا ۵۰ هزار شغل در کشور خواهیم بود.
وی در ادامه به وزارت صنعت، معدن وتجارت پیشنهاد داد حقوق دولتی معادن زغال سنگ و سنگ آهن حذف و دولت به اینها یارانه بدهد.
عضو هیات مدیره میدکو ضمن ارایه گزارشی از عملکرد این شرکت ، گفت: شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معادن خاص (میدکو) از شهریورماه ۱۳۸۸ فعالیت خود را با شعار «توسعه از معدن آغاز می شود»، آغاز کرد.
پالیزدار افزود: این شرکت با ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کار خود را آغاز کرد و تا کنون حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان از این سرمایه گذاری محقق شده و ۳۵ پروژه در اختیار این شرکت است.
وی با بیان اینکه ۹۰ درصد پروژه های این شرکت در شهر کرمان وجود دارد، گفت: براساس آمار اعلام شده ظرفیت تولید فولاد کشور در سال گذشته ۲۵ میلیون تن و برای امسال ۳۷ میلیون تن اعلام شده که سهم میدکو از این میزان ۱۱.۴ است و همچنین ظرفیت کنسانتره زغال سنگ سه میلیون تن اعلام شده که یک میلیون و ۵۰ هزار تن آن و به عبارتی ۳۳ درصد از این ظرفیت مربوط به شرکت میدکو است.
وی اظهارداشت: نخستین پروژه شرکت میدکو در سال ۱۳۹۰ راه اندازی شد و در آن دوره کنسانتره ۱ و ۲ زرند با زمان اجرای ۲.۵ سال با رکورد اروپایی و چینی برابری می کند. زمان اجرای احیای مستقیم گندله در کشور سه تا پنج سال است اما این زمان در شرکت میدکو ۲ سال است.
عضو هیات مدیره میدکو با بیان اینکه این شرکت ۱۰ محدوده پهنه اکتشافی دارد، افزود: نخستین پهنه اکتشافی آن سبلان ـ قره سو در مشکین شهر استان اردبیل با یک هزار و ۶۹۶ کیلومترمربع مس و پلی متان است که هزینه در این منطقه ریسک زیادی دارد و پهنه دوم، پهنه طارم ـ سفلی در استان قزوین است که دارای ۲ هزار و ۸۷۶ کیلومتر مربع آلونیک است و در مجموع مساحت اکتشافی در این ۱۰ پهنه هشت هزار کیلومترمربع است.
وی در پایان سخنان خود درباره دیگر دستاوردهای میدکو گفت: اجرای پروژه مس با روش بایولیچینگ است با پنج هزار و ۶۰۰دلار سرمایه گذاری در هر تن است و با این روش هزینه بهره برداری ۳۰ تا ۴۰ درصد نسبت به روش های گذشته کمتر است.