در دیدار کرباسیان با روسای تشکل های معدنی چه گذشت؟

در نشست هم اندیشی ریاست هیات عامل ایمیدرو با روسای تشکلهای معدنی بر نقش بخش خصوصی در توسعه معادن تاکید شد و مطرح شد: دولت آینده با توجه به بخش معدن و صنایع معدنی و دو برابر ساختن سطح تولید ناخالص داخلی، زمینه ایجاد رفاه بیشتر را برای مردم فراهم خواهد کرد.
رییس هیات عامل ایمیدرو در دیدار با روسای تشکل های معدنی و صنایع معدنی بر استفاده حداکثری از توانمندی و ظرفیت های بخش خصوصی تاکید کرد.
مهدی کرباسیان در دیدار روسا و مدیران انجمن ها و اتحادیه های بخش معدن و صنایع معدنی ایران از جمله تولیدکنندگان و صادرگنندگان سنگ آهن، مس، حفاران غیرنفتی،‌ نظام مهندسی معدن،‌ تولیدکنندگان مواد معدنی، ‌انجمن فولاد، خانه معدن و … به سخنان امروز دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اشاره کرد که به مناسبت روز صنعت و معدن عنوان شد و گفت: پیشنهادهایی که تشکل های بخش خصوصی ارایه می کنند راهگشای بسیاری از مشکلات این بخش ها است.
آنگونه که ایمیدرو گزارش داده، رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: مطالبات شما از دولت را پیگیری می کنیم. وی از تعامل با دنیا در دولت تدبیر و امید سخن به میان آورد و تصریح کرد: بزرگ ترین اقدامی که دولت به رغم همه مشکلات و کاستی ها، انجام داد برجام بود و تعامل با دنیا سبب شد ایران بتواند به طور مستقیم به درآمدهای ارزی خود دست پیدا کند. رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: وزیر خارجه ایران و تیم دیپلماسی توانستند به پشتوانه مردم و حمایت های مقام معظم رهبری در برابر ابرقدرت ها ایستادگی کنند و حقوق ملت ایران را بازستانند.
کرباسیان اظهار داشت:‌ انتظاراتی که از سوی بخش خصوصی وجود دارد بر اساس واقعیت ها و ظرفیت های کشور است و ایران با توجه به حضور در منطقه ای که بازار ۴۵۰ میلیون نفری دارد،‌ از شرایط مناسبی برای رشد برخوردار است.
وی ادامه داد: برخی عقب ماندگی ها به سبب بی تجربگی و اقدامات غیرکارشناسی است که در برخی موارد بر کشور تحمیل شده است.
کرباسیان با بیان اینکه بخشی از پیشرفت کشور از مسیر معدن و زنجیره آن می گذرد، گفت: ایجاد ارزش افزوده در زنجیره معدن افزایش قابل توجه درآمدها را در پی دارد و این امر در راستای اقتصاد مقاومتی است.
آنگونه که ایرنا گزارش داده، محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران بعدازظهر نیز در این نشست اظهار کرد: چنانچه تشکل ها مشاور خوبی برای دولت ها باشند، به آنها اعتماد می شود و برخلاف آن باشد، عدم اعتماد را به دنبال خواهد داشت.
وی اضافه کرد: بخش معدن به قانون نیاز دارد و قانونی که برای این بخش در سال ۱۳۷۷ مدون شد و در سال ۱۳۹۰ اصلاح شده، اکنون با آن نمی توان به توسعه در بخش دست یافت.
رییس خانه معدن ایران معتقد است: تصویب ماده ۵۴ در صحن مجلس شورای اسلامی که ترکیب شورای معادن استانها را مشخص ساخت، ناشی از ضعف تشکل های معدنی بود که برای تصویب مفاد پیشنهادی اولیه با نمایندگان مجلس رایزنی لازم را به عمل نیاورد و آنچه که مصوب شده، خواسته آنها نیست.
به اعتقاد وی، شیوه عملکرد تشکل ها امروز مشخصه روبروی دولت قرار گرفتن ( اپوزیسیون ) دارد و بنابراین باید این روش تغییر پیدا کند.
بهرامن یادآور شد: فعالیت تشکل ها نیز باید برپایه اهلیت باشد، هنگامی که فردی در راس یک بنگاه اقتصادی از اهلیت لازم برای اداره آن برخوردار نیست، چگونه می تواند یک مجموعه بزرگ و تشکل مردم نهاد را پیش ببرد.
محمود اسلامیان رییس هیات مدیره انجمن فولاد ایران هم گفت: ایرانی ها خیلی به جزئیات امور توجه ندارند و حسن عملکرد تشکل ها این است که با سعی و خطا جلونروند.
وی تاکید کرد: اقتصاد کشور چاره ای غیر از تحقق بخشیدن به خصوصی سازی واقعی ندارد، بنابراین تقویت تشکل ها با معنا بخشیدن به خصوصی سازی در اقتصاد است.
به گفته اسلامیان، آمارها نشان می دهد ۸۰ درصد مفاسد اقتصادی مربوط به وقتی است که نسبت به چگونگی هدایت امور توجهی نمی شود و دولت هم به کار خود سرگرم است.
وی خاطرنشان ساخت: هدف دولت از خصوصی سازی، کسب درآمد، پول درآوردن و ارتقای بهره وری نبوده ، بلکه انتقال مالکیت صورت گرفته و به هرشکلی از مجموعه بهره برداری شده است.
رییس هیات مدیره انجمن فولاد ایران، اهلیت داشتن در واگذاری در قالب خصوصی سازی را به عنوان یک اصل مورد تاکید قرار داد و امروز مسوولان دولتی و خصوصی باید از تجربیات دنیا درس بگیرند، زیرا غفلت پیامد عقب ماندگی را به دنبال دارد.
اسماعیلی با اشاره به اقدامات ایمیدرو در امر آموزش افزود: سیاست هایی که ایمیدرو در جهت تحرک حوزه معدن و مدیریت امورات مربوط به این حوزه به کار گرفته، قابل دفاع است اما فعالان بخش خصوصی انتظار دارند که بروکراسی اداری کاهش یابد تا دستیابی به اهدافی که در این صنعت دنبال می کنیم تسریع یابد.
بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران نیز طی سخنانی اظهار کرد: برجام یکی از دستاردهای برجسته دولت بود و در شرایطی که ما ارتباط مستقیم با دنیای خارج نداشتیم این امکان فراهم شد تا هزینه های معاملات فعالان اقتصادی کاهش یابد.
رییس انجمن مس ایران با تاکید بر اینکه بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی توجه به استراتژی های برون گرا است، ادامه داد: تنها هدف تولید تامین نیاز داخل نیست و باید برای صادرات محصول داخل برنامه داشت.
شکوری با اشاره به نقش موثر ارتباطات بانکی در توسعه صنعت معدن گفت: تعامل با بخش خصوصی مطالبه فعالان اقتصادی است و باید بپذیریم که بحث خصوصی سازی تنها فروش دارایی های دولت نیست.
وی با تاکید بر اینکه دولت باید در نقش مالک و مدیریت امور را به بخش خصوصی بسپارد، عنوان کرد: در حوزه اکتشاف اقداماتی قابل توجهی صورت گرفته و علی رغم کاستی های که بود ایمیدرو به طور مناسبی در بسیاری از زمینه ها نقش آفرینی کرد.
در ادامه رضا اشرف سمنانی رئیس اتحادیه حفاران ایران گفت: بسیاری از تشکل ها مطالبات قدیمی دارند و از اینکه سیستم اداری هر سه قوه تعامل کافی با فعالان اقتصادی ندارند گله مند هستند.
وی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا فعالان بخش خصوصی به عنوان مستشاران معتمد دولت شناخته شوند و در این راستا پیشنهاد می کنم دولت برای هر تشکل میز مشاوره ایجاد کند تا بخش خصوصی به طور تخصصی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها مشارکت کند.
رییس انجمن صنایع نسوز ایران با بیان اینکه حوزه معدن به میزان قابل توجهی اشتغالزایی غیر مستقیم دارد گفت: ۱۰ مولفه مربوط به اقتصاد مقاومتی رابطه مستقیمی با سیاست های اقتصاد مقاومتی دارد و این موضوع نشان دهنده اهمیت این حوزه در متغیرهای کلان اقتصادی دارد.
زاویه افزود: دولت و مجلس باید به منظور توسعه و رشد اقتصادی فضا را برای فعالان اقتصادی باز کند و در این زمینه نظام بانکی کارکرد اصلی خود یعنی حمایت از تولیدکننده را در اولویت برنامه های خود قرا دهد.
مهرداد اکبریان عضو هیات مدیره تولیدکنندگان و صادرکنندگان انجمن سنگ آهن ایران نیز طی سخنانی اعلام کرد: یکی از نقاط ضعف حوزه معدن این است که حیات و توسعه آن به شدت وابسته به قیمت های جهانی است. کاهش قیمت جهانی محصولات معدنی که ما دخالت مستقیم در آن نداریم باعث از بین رفتن حیات یک معدن می شود و مانع از پیشرفت طرح های توسعه ای می شود.
وی با تشریح دیگر مشکلات حوزه معدن افزود: مشکلات مربوط به حمل و نقل، بروکراسی های اداری و خدمات بندری از دیگر مسائلی است که مانع از ایجاد ارزش افزوده مورد انتظار از حوزه معدن شده است.
اکبریان گفت: تشکیل یک کارگروه برای گذر از دوران معدن کاری سنتی به مدرنیته نیاز امروز صنعت معدن ایران به شمار می رود و باید برای عملیاتی کردن آن هرچه زودتر اقدام کرد.
در ادامه رییس اتحادیه تولیدکنندگان محصولات معدنی نیز اظهار کرد: دولت بر توسعه صادرات و بهبود کسب و کار تاکید می کند؛ این در حالی است که به طور مثال با وضع عوارض بر صادرات معدنی خلاف این رویه اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: مشارکت همه ذینفعان این حوزه در اجرای سیاست ها امری بدیهی است و انتظار می رود که دیدگاه دولتی ها نسبت به بنگاه های اقتصادی تغییر کند. به طور حتم نمی توان ظرفیت های بنگاه هی کوچک و متوسط ( SME ) را در رشد اقتصادی نادیده گرفت و باید برای فعالان بخش خصوصی مشوق هایی را در نظر گرفت.
علیرضا سیاسی راد انجمن سنگ آهن نیز با بیان اینکه دولت یازدهم در حوزه اقتصاد کلان موفق عمل کرد، گفت: علی رغم تحرک خوب در حوزه معدن اما در حوزه سیاست گذاری با چند مشکل اساسی روبرو هستیم.
وی افزود: تصمیمات شورای عالی معادن و معاونت معدنی دچار تغییر می شود و به طور مثال در دوران رونق معادن با وضع عوارض مجددا کارکرد در این صنعت با مشکل مواجه می شود.
سیاسی راد با بیان اینکه ایمیدرو باید در شورای عالی معادن نماینده داشته باشد اعلام کرد: کمبود نقدینگی یکی دیگر از مشکلات معدنکاران به شمار می رود و از طرفی همه ذینفعان در تصمیماتی که برای بخش معدن گرفته می شود، دخیل نیستند.
حسن حسینقلی رئیس اتحادیه سرب و روی با بیان اینکه کمبود نقدینگی و تامین مواد اولیه از اصلی ترین مشکلات معدنکاران کشور است، گفت: از قوه قضائیه این انتظار می رود که مشکل معدنکاران با معارضان محلی برطرف کند به طوری که شاهد تعطیلی معادن نباشیم.
در ادامه فاطمه معصومی اتحادیه تولیدکنندگان محصولات معدنی نیز بر تثبیت بازار و استفاده از کارشناسان خبره در حوزه معدن تاکید کرد.
مجید پورعطار رئیس سندیکای آلومینیوم طی سخنانی اظهار کرد: بخش زیادی از مشکلات دولت، مشکلات بخش خصوصی نیز هست و به اعتقاد من با بهرمندی از ظرفیت های تشکل ها می توان به اهداف تعالی در حوزه معدن دست یافت.
کیوان جعفری رئیس امور بین الملل انجمن سنگ آهن ایران دیگر سخنران این جلسه نیز طی سخنانی اعلام کرد: مدیریت و افزایش صادرات محصولات معدنی باید در اولویت برنامه ها قرا بگیرد. همچنین بخش برون مرزی تشکل ها می توانند با در اختیار قرار دادن اطلاعات خود، نقش موثری را در رونق معادن ایفا کنند.
در ادامه مجید پورعطار نایب رئیس انجمن متالورژی اعلام کرد: این انجمن همکاری های خوبی با مجموعه های ایمیدرو و شرکت مس داشته و امیدواریم این تعامل در دولت جدید نیز ادامه یابد.
محمد رضا امیدیان دبیر کمیته پیمانکاران خانه معدن ایران نیز از فرسوده و قدیمی بودن ماشین آلات حوزه معدن سخن و گفت و بر نوسازی تجهیزات این حوزه تاکید کرد.