در صادرات ماده معدنی ۱۵ درصد جلوتر از برنامه هستیم

تبریز-ایرنا – معاون امور معادن وزیر صنعت، معدن و تجارت از صادرات سه میلیارد دلار ماده معدنی در مدت سپری شده از سال جاری خبر داد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد رشد نشان می دهد و ۱۵ درصد جلوتر از برنامه پیش بینی شده هستیم.

[معاون وزیر صنعت: در صادرات ماده معدنی ۱۵ درصد جلوتر از برنامه هستیم]

به گزارش ایرنا، جعفر سرقینی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای صادرات فرآورده ها و صنایع معدنی در سال جاری ۷.۵ میلیارد دلار است، گفت: با توجه به اینکه ۱۵ درصد جلوتر از برنامه هستیم پیش بینی می شود ارزش صادرات امسال به ۹ میلیارد دلار برسد.
وی عمده محصولات صادراتی کشور را شامل سنگ آهن، کنسانتره سنگ آهن، مس، کنسانتره مس، کانی های صنعتی، فولاد، روی و سایر فلزات، سیمان، سرامیک و شیشه عنوان کرد.
سرقینی با اشاره به اینکه برای هر صنف برنامه صادراتی تعیین شده است، گفت: پس از برجام صادرات تسهیل شده است.
وی با اعلام اینکه صادرات مواد خام معدنی از سال ۱۳۹۳ مشمول معافیت گمرکی نیست، افزود: در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی صادرات مواد خام مشمول عوارض می شود.
وی گفت: برای امسال عوارض ۵ درصدی پیشنهاد شده است.
معاون معدنی و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی به واسطه ظرفیت های معدنی غنی سهم مهمی در صادرات کشور دارد.
سرقینی در کارخانه بشارت تبریز گفت: واردات مواد معدنی از ۶.۱ میلیارد دلار در سال گذشته به ۳.۲ درصد در سال جاری کاهش یافته است.
سرقینی، معاون وزیر صنعت امروز با سفر به تبریز از چند واحد تولیدی بازدید و در آئین افتتاح و کلنگ زنی چند طرح دیگر شرکت کرد.