دستیابی به ذخایر قابل توجه معدنی با اکتشافات جدید

رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم رونمایی از اطلس نقشه های پتانسیل دار مواد معدنی کشور گفت: با اکتشافات جدید به ذخایر طلا، سنگ آهن، زغال کک شو، آنتیموان و عناصر نادر خاکی دست یافتیم که این خبر خوشی برای فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی است.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان افزود: همکاری مشترکی بین ایمیدرو و سازمان زمین شناسی شکل گرفته و کمیته مشترکی با سازمان زمین شناسی تشکیل داده ایم.

وی با بیان اینکه نقشه یکصد هزارم توسط سازمان زمین شناسی در دست تهیه است، اعلام کرد: در برنامه اکتشافی ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع؛ ۱۹۸ هزار کیلومتر مربع نهایی شده است و ۴۰۰ محدوده مواد معدنی را شناسایی کردیم و پهنه ها آماده برای واگذاری است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در تشریح تناژ مواد معدنی شناسایی شده در این محدوده ها گفت: ذخایر قابل توجهی از طلا(۴۲ تن)، سنگ آهن (۵۰۰ میلیون تن)، زغال حرارتی(۲۵۰ میلیون تن)، زغال کک شو (۳۴۵ میلیون تن)، آنتیموان(۳۰هزار تن) و عناصر خاکی(۶۵ هزار تن) کشف شده است.

کرباسیان ابراز امیدواری کرد؛ با رونمایی از این نقشه جذب سرمایه گذار خارجی و افزایش سطح اطلاعات سرمایه گذاران این حوزه فراهم شود.

رویکرد هم افزایی در سازمان زمین شناسی

در این مراسم راضیه لک رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: هم افزایی در سازمان زمین شناسی سبب شده کار پربارتری در تهیه داده های اکتشافی انجام شود.

وی افزود: برای تهیه اطلس ملی از زحمات آقایان کرباسیان و کُره ای تشکر می کنم و تا کنون سازمان زمین شناسی سعی کرده با پشتوانه این نگاه علمی در تهیه اطلس ملی نقش آفرینی کند.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ادامه داد: در راستای این دو اطلس توانستیم پتانسیل های معدنی ایران و زمین شناسی کشور را شناسایی کنیم.

لک عنوان کرد: سازمان زمین شناسی ایران همانند کشورهای دیگر سعی کرده اطلاعات زیرساختی را تهیه کند و را تولید ثروت را برای سرمایه‌گذاران هموار و از هدر رفت سرمایه جلوگیری کند.

تهیه اطلس ملی با بهرمندی از توان علمی ۱۰۰ کارشناس

در ادامه وحید فتوتی مدیر ژئوفیزیک هوایی سازمان زمین شناسی طی سخنانی گفت: برای تهیه این اطلس ملی از توان علمی حدود ۱۰۰ کارشناس در قالب ۷ گروه بهره بردیم.

وی افزود: تهیه چنین اطلسی نتیجه سال ها مطالعات زمین شناسی و همکاری با فعالان حوزه اکتشاف با تجربه کشور است.