دستیابی دولت تدبیر به ۱.۵ میلیارد تن ذخیره فلزی معدنی جدید

تهران- ایرنا- دولت تدبیر و امید با وجود کارشکنی های مختلف، گام ارزنده ای در توسعه فعالیت های اکتشافی معادن برداشت به طوری که از سال ۱۳۹۳ تا پایان ۹۶ میزان ذخایر جدید فلزی به ۱.۵ میلیارد تن رسید.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، آمارهای منتشر شده پیش از سال ۹۳ بیانگر آن بود که میزان ذخیره شناسایی شده معدنی کشورمان حدود ۶۰ میلیارد تن بود که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

** سال ۹۳ شروع دوره جدید اکتشاف
دولت یازدهم باتوجه به اهمیت توسعه اکتشاف های معدنی، گام جدیدی را در سال ۱۳۹۳ آغاز کرد؛ براساس چارچوب همکاری تعریف شده بین سازمان های توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ابتدا گستره ۲۵۰ هزار کیلومتر از مساحت کشور در برنامه جست وجو قرار گرفت و در دولت دوازدهم این وسعت به ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع افزایش یافت.

** اکتشافات طلا و رکورد تولید در سال ۹۶
فعالیت های اکتشافی طلا پیامد شناسایی ۴۲ تن ذخیره جدید در این بخش را به دنبال داشت که شروع عملیات از دولت یازدهم بود و دولت دوازدهم این روند را تداوم بخشید به طوری که پارسال نیز با دستیابی به تولید حدود ۶ تن طلا ، برای نخستین بار تولید شمش این فلز زرد در کشور رکورد زد.
شمار معادن طلای کشور در دولت یازدهم و دوازدهم رو به فزونی گذاشته و برای امسال نیز فعال سازی معادن کوچک پیش بینی شده است؛ با توجه به ارزش اقتصادی این فلز، استخراج از معادن کوچک نیز توجیه اقتصادی دارد.
برپایه گزارش های موجود، ذخایر طلای جهان بیش از ۱۰۰ هزار تن رسیده که از این رقم ۴۷ هزار تن آن قطعی است.

** کشف ۵۰۰ میلیون تن ذخیره جدید سنگ آهن
اطلاعات منتشر شده در زمینه خصوصیات معدنی کشور نشان می دهد، شماری از معادن در اندازه های جهانی است که از جمله آنها می توان به معادن سنگ آهن گل گهر (کرمان) و سنگان (خراسان رضوی) اشاره کرد.
ذخیره شناسایی شده سنگ آهن براساس آمار منتشر شده گذشته در این بخش بیش از ۳.۱ میلیارد تن برآورد شده که از این رقم ۲.۴ تا ۲.۶ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.
از جمله دستاوردهای مهم در دولت های یازدهم و دوازدهم در توسعه فعالیت اکتشافی، ذخایر معدنی جدید فلزی است که به می توان به ۵۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی جدید سنگ آهن اشاره کرد.
انتظار می رود تولید این ماده معدنی با توجه به برنامه سند چشم انداز ۱۴۰۴ که دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد پیش بینی شده، به ۵۱ تا ۵۲ میلیون تن برسد.

** کشف بیش از ۵۰۰ میلیون تن زغالسنگ
اکتشافات سازمان ایمیدرو در چارچوب برنامه دولت های یازدهم و دوازدهم امکان دستیابی به بیش از ۵۰۰ میلیون تن زغالسنگ را فراهم ساخت که از این رقم ۲۰۰ میلیون تن زغال حرارتی و ۳۴۵ میلیون تن زغال کک شو است.
بررسی ها نشان می دهد میزان ذخیره کنونی زغالسنگ کشور یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن زغال کک شو و ۱.۵ میلیارد تن زغالسنگ حرارتی است و علاوه براین ۲ تا سه برابر این ارقام نیز ذخیره احتمالی زغالسنگ کشور است.

** رکورد شکنی صادرات زنجیره فولاد
موضوع مهمی که در سال گذشته رقم خورد، صادرات بیش از ۹ میلیون تنی زنجیره فولاد بود که در عمر نزدیک به چهار دهه از فعالیت این صنعت در نظام جمهوری اسلامی بی سابقه است؛ ارزآوری ۹ میلیارد دلاری در واقع ۲۲ درصد از ارزش صادرات کشور را به خود اختصاص داد.
ایران امسال برنامه تولید ۲۴ میلیون تن فولاد خام(میانی) را دارد و با توجه به کاهش طرح های عمرانی و کم تحرکی بخش مسکن، انتظار می رود بیش از ۱۰ میلیون تن صادرات زنجیره فولاد در سال ۹۷ محقق شود.

** ارتقای ظرفیت فولادسازی همسو با سند چشم انداز
پارسال در چارچوب سیاست های پیش بینی شده، ظرفیت فولادسازی کشور به ۳۱ میلیون تن رسید و امسال با نگرش به سند چشم انداز ۱۴۰۴ انتظار می رود به ۳۵ میلیون تن برسد.
همچنین انتظار می رود تا پایان امسال حدود ۶۵ درصد هدف پیش بینی شده در قالب سند چشم انداز که دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن است، محقق شود.

** تداوم شناسایی ذخایر جدید معدنی
اطلاعات آماری موجودی نشان می دهد علاوه بر ذخایر جدید طلا، سنگ آهن و زغالسنگ، شناسایی ۲۲ میلیون تن بوکسیت، ۱۰۳ میلیون تن باریت، ۳۰ هزار آنتیموان و ۶۵ هزار تن عناصر نادرخاکی بخش دیگری از تلاش های به ثمر نشسته در حوزه اکتشاف دولت های یازدهم و دوازدهم است.
پیش بینی می شود با تدوام این سیاست مهم دولت در حوزه اکتشاف، تا پایان برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) ذخایر ارزشمند دیگری در چارچوب فعالیت اکتشافی در ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور شناسایی شود.
به گزارش ایرنا، «مهدی کرباسیان» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اسفندماه ۹۶ در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا خاطرنشان ساخت: جذب سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری برای طرح های برنامه ریزی شده در یک دوره پنج ساله، نیازمند توافقنامه های دوجانبه با بانک های مرکزی دنیا و شرکت های معدنی بین المللی است.
سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) فهرست طرح ها و پروژه های واجد شرایط اخذ تامین مالی (فاینانس) را به سازمان برنامه و بودجه ارسال داشته تا از خطوط اعتباری توافق شده تامین منابع شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو توضیح داد: اکنون برای رقابتی ساختن شرایط جذب سرمایه گذاری روی قرار دادهای آی.پی.سی (IPC _ سرمایه گذاری از مرحله اکتشاف تا بهره برداری و بازپرداخت از محل محصول) کار می شود که با قراردادهای نفتی مشابهت دارد.