راه‌اندازی دو کارخانه آلومینیوم و مس در امسال

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد تا پایان سال، دو کارخانه بزرگ در حوزه آلومینیوم و مس راه‌اندازی می‌شود. کرباسیان تاکید کرد: «آلومینیوم جنوب» بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم ایران خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: کارخانه آلومینیوم جنوب (سالکو) با ظرفیت ۳۰۰هزار تن تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. این کارخانه به اکسید و پودر آلومینیوم وارداتی نیاز دارد، زیرا مواد اولیه به اندازه کافی در ایران وجود ندارد.
وی تصریح کرد: ایران در گینه کوناکری معدن بوکسیت دارد که به تازگی فعال شده و ۶ کنسرسیوم اروپایی و چینی برای مناقصه وارد ایران شده‌اند.
وی افزود: راه‌اندازی کامل این کارخانه می‌تواند ما را از تامین مواد اولیه آلومینیوم از خارج بی‌نیاز کند.
کرباسیان تاکید کرد: البته این اقدامات باعث غفلت ما از صنایع مس نمی‌شوند. شرکت میدکو، پروژه بزرگ مس را در اختیار گرفته و به‌زودی آن را به پایان می‌رساند.
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره تامین مالی اظهار کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، تا پایان برنامه ششم توسعه باید ۵۰میلیارد دلار در معادن کشور سرمایه‌گذاری شود.
مهدی کرباسیان افزود: درباره جذب منابع خارجی نیز باید اعتراف کرد که کمبود جدی در این زمینه احساس می‌شود. متاسفانه خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، چالش‌هایی را در این زمینه ایجاد کرده است.

چین و روسیه، کشورهای جایگزین
وی افزود: اروپایی‌ها به‌طور جدی وارد این بخش نشده‌اند، اما انتظار می‌رود بر اساس مذاکره‌هایی که با چین و روسیه شده است، سرمایه خود را وارد صنایع معدنی ایران کنند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه صنایع معدنی ایران نسبت به سایر صنایع و حوزه‌ها کمترین ضربه‌پذیری را از تحریم‌ها دارند، اظهار کرد: خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فولاد به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های توسعه، خودی نشان داد.
کرباسیان افزود: البته در تمام جهان فولاد به‌عنوان صنعتی استراتژیک شناخته می‌شود و اکنون سهم ۴۳درصدی در بخش صادرات مواد معدنی جهان دارد. صنایع وابسته و پایین‌دستی فراوانی هم دارد که می‌تواند نقشی مهم در اشتغالزایی داشته باشد.

ثبت رکورد تولید و صادرات
وی با بیان اینکه سال گذشته توانستیم افزون بر ۹میلیارد دلار فقط از صادرات فولاد و صنایع وابسته به آن درآمد ارزی داشته باشیم، عنوان کرد: پیش از دولت یازدهم، تولید فولاد به‌طور کلی با رکود روبه‌رو شد اما توانستیم مقام سیزدهم تولید فولاد جهان را کسب کنیم که اگر پروژه‌های در دست اجرا به بهره‌برداری برسند، این مقام به جایگاه تک‌رقمی ارتقا می‌یابد.
کرباسیان ادامه داد: ایمیدرو در این مدت به ۵۰۰میلیون تن سنگ‌آهن، ۴۰ تن طلا و… دست یافته است. در حوزه فولاد وابستگی از بین رفته و فقط بخشی از مواد اولیه وارد می‌شود که چشم‌انداز ما نشان می‌دهد در سال آینده این وابستگی هم به‌طور کامل قطع می‌شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: می‌توان گفت حوزه صنایع معدنی، آسیب جدی از تحریم‌ها نمی‌بیند به این شرط که مدیریت درست در آن وجود داشته باشد. البته بدیهی است که تحریم به انواع مختلف دست‌اندازهایی را به وجود می‌آورد و نمی‌توان آن را کتمان کرد.
کرباسیان گفت: بیشترین مشکل هم به حمل‌ونقل دریایی و جابه‌جایی پول بازمی‌گردد و نمی‌توانیم به آن میزانی که محصول صادر می‌کنیم، ارز وارد کشور کنیم.
وی با اعلام اینکه برای خرید مواد اولیه نیز با مشکل روبه‌رو می‌شویم و باید راه‌های دیگری را جایگزین خرید دلاری کنیم، اظهار کرد: اگر اروپایی‌ها بر عهد خود پایبند بمانند و ماندگاری در برجام را از حالت شعاری خارج کنند، به‌نظر نمی‌رسد آسیب جدی متوجه صنایع معدنی شود.